Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Ruská invaze na Ukrajinu by zasáhla i Česko, tvrdí bezpečnostní rada. Fiala věří v diplomatické řešení

Autor: ČTK, sova - 
1. února 2022
19:20

Bezpečnostní rada státu (BRS) na úterním zasedání vyjádřila obavu z kroků Ruska, které potvrzují možnost agrese vůči Ukrajině. Vybídla k diplomatickému řešení situace, řekl novinářům po jednání BRS premiér Petr Fiala (ODS). Rada jednala o nutnosti připravit Česko na možné dopady, které by měla ruská agrese. ČR nemá podle ministrů nyní žádosti od Ukrajiny o další pomoc, mluvit by se o nich mohlo příští týden při návštěvě šéfa diplomacie Jana Lipavského (Piráti) na Ukrajině.

BRS na prvním jednání po nástupu Fialovy vlády přijala usnesení, kde vyjádřila vážnou obavu z kroků Ruska, které potvrzují možnost agrese vůči Ukrajině. „Vyjádřila podporu intenzivnímu úsilí k nalezení diplomatického řešení,“ uvedl premiér. Kabinet podle něj připravuje za nutné připravit Česko na potenciální dopady možného konfliktu. „Spoléháme na diplomatické řešení a věříme mu, ale jsme připraveni i na horší scénáře,“ doplnil.

Lipavský uvedl, že jednání o situaci na východě Evropy přivítal. „Bytostným zájmem ČR je udržení míru a bezpečnosti ve východní Evropě,“ řekl. Odmítl jakékoliv použití síly ze strany Ruska, které považuje Česko za neakceptovatelné. „Doufáme v diplomatické řešení, ale odpovědně se chystáme,“ podotkl.

Na Slovensko by možná mohli odjet čeští policisté

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že Česko má už historicky připravené plány pro nejrůznější scénáře, se kterými nyní pracuje. Počítá se s případnou humanitární pomocí přímo na místě. Rakušan připomněl i dohodu se Slovenskem, že by Česko v případě potřeby mohlo poslat na jeho hranice s Ukrajinou kontingent policistů. „Máme s tím velké zkušenosti, pomoc by byla rychlá a i efektivní,“ řekl.

Zástupci ČR a Ukrajiny v úterý podepsali smlouvu o daru dělostřelecké munice, který minulý týden schválila Fialova vláda. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že nové požadavky na pomoc zatím ukrajinská strana nevznesla. Lipavský připomněl, že se po víkendu chystá na návštěvu Ukrajiny, otázka další pomoci podle něj může být jedním z témat této zahraniční cesty.

Moskva v blízkosti Ukrajiny shromáždila vojska, odmítá však, že by připravovala invazi. Zároveň hrozí blíže nespecifikovanými kroky, pokud Západ nevyslyší sérii požadavků ohledně fungování NATO, z nichž ty hlavní jsou pro spojence nepřijatelné. Podle Kyjeva jde Moskvě spíš o destabilizaci Ukrajiny než o použití vojenské síly.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu? Ohrožení i pro Česko, varují vládní představitelé. A schválili dar 4000 granátů  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 5. února 2022 21:59 )

Zvláštní, jakou dedukcí Černochová vyhodnotila, JAKOU konkrétní munici Ukrajina "potřebuje", byť situace je tam v podstatě od roku 2014 neměnná...U koho nakonec tato munice skončí?? Na podporu této špíny vytáhla ze státní kasy 36 milionů z peněz daňových poplatníků...jak jinak

e.lesanova ( 5. února 2022 21:56 )

Tak až tajtrdlíci vystřízliví, mohli by zaznamenat "drobný detail", že to není RF, kdo prudí a eskaluje situaci Kdo nejdříve zašle munici a pak mluví o dialogu je prostě válečný štváč a provokatér, který není schopen vyhodnotit následné dopady takového počinu

žanyn ( 5. února 2022 10:33 )

Ubozí zaslepenci. http­s://ww­w.no­vinky­.cz/zah­ranic­ni/sve­t/cla­nek/rus­ko-a-cina-se-spojily-proti-spojenym-statum-4038­6187#d­op_ab_­vari­ant=0­&dop_s­ource­_zone_­name=­novin­ky.sz­nhp.bo­x&dop_­req_id­=xKir3­hYNgjP-2022­020509­01&dop­_id=40­386187­&sou­rce=hp­&seq_n­o=8&ut­m_cam­paig­n=&ut­m_me­dium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz
Cožpak nevidíte, že se naplňují Sybillina proroctví? Tahle zpráva to dokazuje. A jestli se přidá Irán, Indie a ostatní a opravdu se vytvoří ona Eurasia tak je to jen potvrzením.

denisz ( 2. února 2022 17:23 )

Žádný vojenský konflikt nenastane, žádná strana na tom nemá zájem. Já bych chtěl vyváženou dohodu, co by vyhovovala všem. Nejen USA a NATO, kteří chtějí Ukrajinu pod svoji sféru vlivu. Nejen zdevastované Ukrajině, co z toho má finanční, materiální, vojenské a jiné výhody. Rusko jen chce bezpečnostní záruky v neutralitě Ukrajiny a naplnění Minských dohod, což Západ odmítá. Ukrajina by na to měla na 10 let ale přistoupit a konflikt by se rychle urovnal, aspoň na čas, než se vše realisticky vyladí a jestřábi vychladnou.

sarina ( 2. února 2022 08:11 )

8.10 patří Pulkin1

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa