Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

„Obrovské zklamání,“ zaryla Schillerová do Fialy. Od partnerů sklidil za projev chválu

Aktualizováno -
1. ledna 2022
21:54
Autor: for, ČTK - 
1. ledna 2022
21:34

Koaliční partneři premiéra Petra Fialy (ODS) chválí novoroční projev, který byl podle nich věcný a přesný. Zmiňují, že jsou rádi za to, že nový předseda vlády „nelakuje věci na růžovo“ a že se jedná o příjemnou změnu od pořadu „Čau lidi“, kterým se spojoval s veřejností již expremiér Andrej Babiš (ANO). Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) ale mluví o zklamání.

„Jsem ráda, že má Česká republika v osobě Petra Fialy premiéra, který je slušný, věcný a nebojí se pojmenovat problémy, ale zároveň představit konkrétní řešení. Premiéra, který před velkými slovy upřednostňuje práci a činy. Děkuji Vám, že jste to ve volbách umožnili,“ reagovala na projev předsedkyně Sněmovny a jedné z vítězných stran koalice SPOLU Markéta Pekarová Adamová (TOP09). 

V podobném duchu reagoval i europoslanec a expředseda Topky Jiří Pospíšil, který se „raduje“, že jde o příjemnou změnu od pravidelného pořadu expremiéra Andreje Babiše (ANO). „Docela příjemná změna po „čau lidi“, že... Aneb konečně premiér, který realisticky popisuje problémy naší země, chce je řešit a nečte jenom projev připravený svými poradci pro vlastní prezentaci,“ uvedl na twitteru. 

Jurečka: Konkrétní a věcný 

Na projev premiéra reagovali i členové Fialova kabinetu. Mezi prvními byl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který ocenil především věcnost a konkrétnost. „Premiér popsal jasně současné hlavní problémy naší země, hovořil o principech řešení, nelakoval na růžovo. Vyslovil prosbu o lepší mezilidské vztahy, apeloval na zodpovědnost při boji s covidem, kterou má každý z nás,“ konstatoval na twitteru. 

I další Lidovci ocenili projev Fialy, ale i předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který měl novoroční projev v sobotu ráno. „Dnes dva státnické projevy předsedy Senátu a předsedy vlády. K tomu slova o slušnosti a smířlivosti. Ještě si přidejme poselství papeže Františka, ve kterém odsoudil násilí na ženách. Pro začátek roku jsem spokojená. Jen tak dál,“ komentovala rovněž na twitteru senátorka Šárka Jelínková

Podle expředsedy KDU-ČSL Marka Výborného hovořil Fiala realisticky a nic nelakoval narůžovo, čímž Výborný parafrázoval slova premiéra v projevu. Fiala totiž zmínil, že lidé si politiky nevolí proto, aby jim věci lakovali narůžovo, ale aby pochopili, pojmenovali a vyřešili problémy, se kterými se musí lidé potýkat. 

„S panem premiérem zcela souhlasíme, že je třeba s lidmi konečně hovořit otevřeně o problémech, v kterých se naše země nachází. A že pro novou vládu musí být absolutní prioritou minimalizovat dopady na občany. Je třeba zajistit nejen okamžité formy pomoci, ale i dlouhodobá řešení a zabránit dalšímu rozdělování společnosti,“ uvedl předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Místopředseda Pirátů Radek Holomčík popsal pro Českou televizi Fialův projev jako realistický. Ocenil, že nelakoval skutečnost na růžovo a popsal ji takovou, jaká je.

„Za mě to byl skutečně projev, který jsem chtěl jako občan slyšet,“ řekl České televizi místopředseda STAN a ministr školství Petr Gazdík. Projev označil za realistický, stmelující, který nastavil vizi. Premiér podle něj pojmenoval nejzásadnější témata, která občany trápí.

Koalice Spolu a PirStan podepsaly koaliční smlouvu (8.11.2021) Koalice Spolu a PirStan podepsaly koaliční smlouvu (8.11.2021) | Blesk:Jakub Poláček

V úvodu projevu Fiala poznamenal, že pro posluchače nemá mnoho dobrý zpráv. „Tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky,“ řekl. Česko podle něj budou trápit problémy, které přijdou ze zahraničí, i potíže, které si republika zavinila sama. „Hlavně tím, že předchozí vláda jen málo dbala na naši budoucnost a doslova žila ze dne na den,“ řekl. Vládu Andreje Babiše (ANO) zkritizoval za řešení nových zdrojů energií nebo za zadlužování. Babiš zatím na projev nereagoval.

„Obrovské zklamání,“ zní od Schillerové

Expremiéra Babiše zklamal projev jeho nástupce. Fiala opakuje nepravdy z předvolebního boje, řekl ČTK. Expremiér odmítá, že by jeho vláda nedbala na budoucnost.

Kritikou nešetřila ani bývalá členka vlády a šéfka klubu ANO Alena Schillerová, která v České televizi poznamenala, že to pro ni bylo „obrovské zklamání“. „Čekala jsem, že premiér Fiala naváže na to, o čem hovořil na počátku, že bude spojovat společnost a bude premiérem i pro ty, co nevolili pětikoalici. Teď mám ale pocit, že navázal na volební kampaň,“ uvedla. 

„Inflace přišla a zase odejde po roce, roce a půl,“ dodala v reakci na slova Fialy o inflaci s tím, že Fiala se chová jako by nevěděl, že máme za sebou dva roky epidemie. Podle Schillerové jsem navíc pořád neslyšeli to, jak chce nová vláda tedy šetřit. 

Za tři vážná nebezpečí, kterým bude letos Česko čelit, označil Fiala růst cen energií, covid-19 a inflaci, která může ohrozit v krátkém čase kromě úspor i pracovní místa a zastavit ekonomický růst. Řešení problémů podle něj potrvá dlouho, odsouvány ale být nemohou. Fiala bude rád, když se první pozitivní výsledky práce vlády projeví na konci roku.

Připomněl také schodkový rozpočet připravený minulou vládou. „V těchto dnech se ho snažíme seškrtat alespoň na únosnou míru, abychom ukázali, že to s řešením inflace myslíme vážně,“ řekl. Úspory chce hledat tam, kde to občané nepocítí. Zbytnělému státu podle něj redukce jen prospěje.

Video  Fialův novoroční projev: Nemám mnoho dobrých zpráv. Zmínil ceny energií, drahoty i covid  - Česká televize
Video se připravuje ...

Jorge Estuch ( 5. ledna 2022 09:06 )

Opozici si musíme hýčkat aby bylo na koho vlastní neschopnost svádét a pan premier zaujal decentním kapesníčkem. Čekal jsem nějakou informaci jak to vypadá v Barmě.

Jan Kocián ( 4. ledna 2022 22:37 )

Nejprázdnější fráze Petra Fialy: "Česká republika má právo patřit mezi nejvyspělejší státy světa!"

hurryd ( 4. ledna 2022 14:59 )

Hnus fialovej a jeho podvodná banda.

franz ( 3. ledna 2022 12:54 )

"Kolektivní" plácání po zádech. Co názor to perla.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa