Pátek 24. června 2022
Svátek slaví Jan, zítra Ivan
Polojasno, bouřka 28°C

Ukrajina je jen zkouška? Plánujeme něco mnohem většího, hrozí ruský politolog

Autor: tsv - 
21. května 2022
20:00

Ruský politolog šokoval během televizního rozhovoru, když invazi na Ukrajinu nazval „generální zkouškou“ před mnohem mohutnějším konfliktem. Válka se sousední zemí má podle něj jen změřit schopnosti ruské armády a porovnat její síly se Severoatlantickou aliancí (NATO). Ve státní televizi navíc o invazi hovořil jako o válce, tento termín přitom ruská Státní duma zakázala používat v souvislosti se „speciální operací na Ukrajině“ už v prvních dnech sporu.

Politolog Alexej Ferenko, který pracuje jako profesor na Moskevské státní univerzitě a Institutu pro studia mezinárodní bezpečnosti, ve čtvrtek vystoupil v pořadu ruské státní televize Rassija 1. Během rozhovoru naznačil, že Ruská federace do budoucna plánuje mnohem masivnější konflikt než invazi na Ukrajině, která je pouhou „generálkou“.

„Myslím si, že válka na Ukrajině je zkouškou pro potenciálně větší budoucí konflikt,“ řekl Ferenko. „Testujeme svoje zbraně proti zbraním NATO. Na bojišti zjistíme, o kolik jsou naše zbraně silnější než ty jejich.“

„Mohla by to být dobrá a naučná zkušenost pro budoucí konflikty,“ dodal. Na jeho výrok rychle zareagovala moderátorka pořadu Olga Skabajevová: „To je děsivý experiment.“ Na rozhovor upozornil server DailyMail.

Zakázané slovo a další propaganda

Při svém projevu politolog hovořil o invazi jakožto o válce, Státní duma ovšem zakázala používání slova válka v souvislosti s operací na Ukrajině v momentě, kdy v rámci boje proti „západní propagandě“ rozšířila trestní zákoník o nový zákon. Ten stanovuje trest za šíření „lživých“ informací o konfliktu a stejně tak i za užívání termínu válka. Takto se ve státní televizi dosud „přeřeklo“ více proruských funkcionářů, všichni kromě Ferenka se ale okamžitě opravili.

Jeho slova jdou v souladu se snahami Kremlu, který ruským občanům od začátku konfliktu vnucuje zkreslené popisy zahraničního dění. Ačkoli ruská armáda na Ukrajině téměř nepostoupila a nedaří se jí ani při okupaci východní části země, zdejší televize průběžně ujišťuje o jejím úspěchu.

Podle nejnovějších odhadů ukrajinského ministerstva obrany Rusko dosud přišlo o 28 850 vojáků, 1 278 tanků, 3 116 ozbrojených transportních vozidel, 596 dělostřeleckých systémů, 93 protivzdušných obranných systémů, 204 letadel, 169 vrtulníků, 104 raket s plochou dráhou doletu, 2 178 palivových nádrží, 13 lodí a 43 kusů speciální výbavy. Shrnutí na twitteru sdílel ukrajinský list The Kyiv Independent.

23:19
24. 6. 2022

Guvernér: V Doněcké oblasti bylo zabito 5 civilistů a 4 byli zraněni. 24. června Rusové zabili dva civilisty v Raihorodoku, dva ve Staré Karavaně a jednoho v Kostiantynivce, řekl guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

23:00
24. 6. 2022

Ruský poslanec vyhrožuje Londýnu bombardováním. Andrey Gurulyov, člen ruského parlamentu, řekl, že Londýn bude prvním městem, které bude bombardováno Ruskem, pokud blokáda Kaliningradské oblasti, ruské exklávy, povede k válce s NATO.

„První, kdo bude zasažen, bude Londýn. Je naprosto jasné, že hrozba pro svět pochází od Anglosasů,“ řekl v ruské národní televizi. Tvrdil také, že Rusko zničí vesmírné satelity NATO.

22:33
24. 6. 2022

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že rozbila síť agentů pracujících pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU, do níž byl zapojen také ukrajinský poslanec Andrij Derkač. Tohoto ukrajinského zákonodárce dříve USA obvinily, že se coby ruský agent vměšoval do předloňských amerických prezidentských voleb, a uvalily na něj sankce. Napsal o tom portál Ukrajinska pravda.

Derkač podle SBU vytvořil síť soukromých bezpečnostních firem, které měly pomáhat ruským silám ovládnout Ukrajinu po zahájení invaze v únoru letošního roku. SBU upřesnila, že se jí podařilo ruskou zpravodajskou síť rozbít na začátku současné války, když zadržela Derkačova poradce Ihora Kolesnikova. Poradce podle SBU uvedl, že Derkačovy firmy měly zajistit průjezd ruské vojenské techniky do ukrajinských měst.

Kompletní online

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa