Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Rusko je v platební neschopnosti! Ekonom: Po 104 letech zbankrotovali. Kreml to odmítá

Aktualizováno -
27. června 2022
13:32
Autor: ČTK, simao - 
27. června 2022
06:10

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli večer Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) úroků ze zahraničních dluhopisů, informovala v pondělí agentura Bloomberg. 

Moskva peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.

Termín splatnosti úroků byl před měsícem a v neděli večer skončila 30denní lhůta, kterou Rusko ještě mělo na vyrovnání závazků. Jde o běžnou praxi – jestliže dlužník nezaplatí podle stanovené dohody, začíná třicetidenní ochranná lhůta, kdy ještě může sjednat nápravu.

Rusko již uvedlo, že splatnou částku investorům odeslalo, finanční sankce uvalené na něj po invazi ale Moskvě znemožňují přístup k základní finanční infrastruktuře, aby mohla zahraničním věřitelům zaplatit podle zvyklostí.

Naposledy bylo Rusko v podobné situaci v roce 1918 za bolševické revoluce, kdy nový komunistický vůdce Vladimir Iljič Lenin odmítl zaplatit dluhy carského Ruska. Platební neschopnost Moskvy z roku 1998 se týkala jen závazků v místní měně.

Rusko od invaze jen s obtížemi obsluhuje dluh v objemu 40 miliard dolarů (téměř 936 miliard Kč), protože následné sankce mu prakticky znemožňují přístup ke globální finanční infrastruktuře.

Výjimečná situace

Mnoho zahraničních investorů se kvůli sankcím ani nemůže dostat k ruským cenným papírům, které si dříve nakoupili. Rusko od začátku sankcí opakuje, že peníze na zaplacení má a že je ochotno své závazky vůči zahraničí i nadále plnit. I proto nepanuje shoda v tom, zda Rusko teď je, anebo není v platební neschopnosti. Do té se státy zpravidla dostanou tak, že buď nemají peníze, anebo nejsou ochotny zaplatit. Na Rusko se nevztahuje ani jedna z těchto podmínek.

„Je naprosto výjimečné, aby vládu, která má jinak prostředky, jiná vláda dotlačila k platební neschopnosti,“ řekl podle agentury Bloomberg hlavní analytik Hassan Malik ze společnosti Loomis Sayles & Company, kde se věnuje státnímu dluhu. „Tohle bude jeden z těch význačných případů platební neschopnosti v historii,“ dodal.

„Rusko dnes po 104 letech zbankrotovalo – jak se teď zahraniční věřitelé dostanou ke svým penězům? Někteří se chtějí ‚zahojit‘ z majetku ruských oligarchů či ze zmrazených ruských rezerv,“ uvádí ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

„Poprvé za více než 104 let tudíž zbankrotovalo na svůj zahraniční dluh. Jedná se o bankrot technického rázu, protože Rusko má peníze i ochotu dlužné částky nadále řádně hradit. Neumožňují mu to však západní sankce. Dneškem se ovšem ve složité situaci ocitají také mnozí zahraniční věřitelé Ruska. Ti kvůli blokaci nemají své peníze řádně a včas na účtech. Musí zvažovat, jak se k penězům dostat. Věc komplikuje ještě více to, že ruská platební neschopnost, tedy ruský bankrot, nemůže být vyhlášena, jak je běžné. Běžně ji totiž vyhlašují ratingové agentury, které schopnost dané země dostávat svým dlužním závazkům dlouhodobě monitorují. Kvůli letošním sankcím Západu však s tímto monitorováním v případě Ruska musely přestat,“ upozorňuje Kovanda.

Prodej vil a jachet zabavených oligarchům?

„Bankrot tak zřejmě budou muset vyhlásit sami věřitelé, pokud se jich k tomu tedy odhodlá dostatečný počet. Je však možné, že mnozí z nich budou vyčkávat. S vírou, že válka skončí, situace se urovná a Rusko opět začne své závazky plnit,“ pokračuje Kovanda.

„Někteří věřitelé Ruska ale vyčkávat nehodlají. Navrhují, aby jejich neuhrazené pohledávky vůči Rusku byly uspokojeny například z peněz získaných prodejem majetku, jenž byl zmrazen ruským oligarchům, jako jsou přímořské vily, další luxusní sídla, vrcholná umělecká díla nebo jachty. Alternativou je podle nich uhrazení pohledávek z rezerv ruské centrální banky, které byly v objemu několika stovek miliard dolarů zmrazeny letos krátce po zahájení invaze na Ukrajinu,“ dodává Kovanda.

Válka Rusko vs. Ukrajina
23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022) Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022) Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022)
22:10
19. 8. 2022

CNN s odkazem na nové satelitní snímky od Maxar Technologies uvedla, že v jaderné elektrárně v Záporoží nejsou žádné známky systematického ostřelování.

21:44
19. 8. 2022

Z Ruskem anektovaného poloostrova Krym dnes večer opět přicházely zprávy o explozích, uvedla na svém webu ruská redakce BBC. Výbuchy byly podle ní slyšet v Jevaptorii na černomořském pobřeží. Představitelé Ruskem dosazené správy poloostrova pak informovali, že v Jevpatorii i v Sevastopolu patrně zafungovala ruská protivzdušná obrana.

„V Jevpatorii pravděpodobně zafungoval systém protivzdušné obrany. Krym je spolehlivě chráněn,“ uvedl na sociální síti telegram bez dalších podrobností Oleg Krjučkov, poradce šéfa správy anektovaného poloostrova. Na telegramu se objevily neověřené záběry, na nichž je vidět raketa vypálená proti objektu na obloze.

 

21:34
19. 8. 2022

„Oznámení Gazpromu z pátečního večera zřejmě bude podporovat ceny plynu také v pondělí, kdy se obchodování obnoví,“ uvedl podle agentury Bloomberg analytik plynárenského sektoru Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS. „Budou panovat obavy, že plynovod neobnoví provoz včas, nebo vůbec,“ upozornil. Podobné obavy panovaly také při červencové údržbě plynovodu Nord Stream 1, která nakonec trvala plánovaných deset dnů.

Gazprom.
21:10
19. 8. 2022

Evakuace seniorů do Lvova a Dněpru z z Pokrovska v Doněcké oblasti.

Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022) Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022) Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022)
20:41
19. 8. 2022

Další obrázky následků ruského útoku na Kramatorsk.

Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk (19. 8. 2022) Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk (19. 8. 2022) Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk (19. 8. 2022)
20:12
19. 8. 2022

Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově mají první zastávku veřejné dopravy s krytem. Je v něm 12 míst k sezení a při ostřelování může poskytnout ochranu až 30 lidem, informovala dnes ukrajinská média. Televize Suspilne zároveň zveřejnila videozáběry stavby, kterou ozdobil kresbami místní umělec. Charkov, jenž se nachází na severovýchodě Ukrajiny, čelí pravidelnému ruskému ostřelování.

„Je jasné, že neochrání před přímým raketovým úderem, ale před střelami ze salvových raketometů životy lidí zachrání,“ uvedl podle agentury Ukrinform starosta Charkova Ihor Těrechov. Kryt je podle něj vybaven sítí wi-fi a televizní obrazovkou, na které je možné sledovat, jak veřejné dopravní prostředky přijíždějí k zastávce. Bude v něm také téměř 100 kilogramů písku k hašení požárů, poznamenal sever Ukrajinska pravda.

19:43
19. 8. 2022

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje další vojenskou pomoc Ukrajině. Podle agentury Reuters, která citovala nejmenovaného představitele americké obrany, bude mít balík hodnotu 775 milionů dolarů (19 miliard Kč) a bude mimo jiné obsahovat monitorovací bezpilotní letadla. USA také poprvé Ukrajině dodají vozidla odolná proti minám.

USA na Ukrajinu pošlou rovněž munici a 16 houfnic ráže 105 milimetrů. V balíku bude 15 pozorovacích bezpilotních strojů Scan Eagle, dále 40 obrněných vozů MRAP odolných proti účinkům exploze min a 1000 protitankových střel Javelin.

 

19:22
19. 8. 2022

Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk.

Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk (19. 8. 2022) Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk (19. 8. 2022) Likvidace následků ruského útoku ve městě Kramatorsk (19. 8. 2022)
18:48
19. 8. 2022

Nejmenovaný činitel francouzského prezidentského úřadu novinářům řekl, že Macronův telefonát Putinovi považuje za oprávněný vzhledem k vážnému bezpečnostnímu riziku v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou. Macron v minulosti čelil kritice za to, že pokračuje v telefonátech s Putinem navzdory rozhodnutí šéfa Kremlu vojensky napadnout Ukrajinu a navzdory obviněním ruské armády z páchání válečných zločinů, poznamenal Reuters. Podle francouzského činitele nyní Putin vyjádřil ochotu přehodnotit požadavek Moskvy, aby MAAE navštívila elektrárnu přes Ruskem kontrolované území.

Diplomat Igor Višněveckij z ruského ministerstva zahraničí už dříve podle agentury TASS uvedl, že inspekční cesta delegace MAAE nesmí vést přes Kyjev, neboť by členy mise vystavila nebezpečí při přechodu frontové linie. Kyjev v minulosti obvinil Moskvu v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou z vydírání světa.

Vladimir Putin ve Versailles, 2017.
18:45
19. 8. 2022
!

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh po zprávě o přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 Kč) za megawatthodinu.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes vpodvečer oznámila, že dodávky tímto plynovodem se od 31. srpna do 2. září kvůli údržbě zcela zastaví.

18:11
19. 8. 2022
!

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to dnes ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Gazprom.
17:50
19. 8. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem uvedl, že ostřelování území, kde se nachází ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, vytváří riziko „rozsáhlé katastrofy“. Podle tiskových agentur to oznámil Kreml. Státníci se podle něj shodli na důležitosti brzkého vyslání mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zařízení. Francouzský prezident řekl Putinovi, že je znepokojen bezpečnostními riziky v jaderném zařízení, přičemž šéf Kremlu souhlasil s vysláním expertů MAAE do této elektrárny, sdělil následně Elysejský palác.

„Ruská strana potvrdila svou připravenost poskytnout inspektorům agentury (MAAE) nezbytnou podporu,“ uvedlo tiskové oddělení Kremlu. Putin z ostřelování největší atomové elektrárny v Evropě obvinil ukrajinské ozbrojené síly a hovořil o riziku „velké katastrofy, která by mohla vést k radiační kontaminaci rozsáhlých oblastí“.

S Putinem se Macron vídal celkem často.
17:20
19. 8. 2022

Kazachstán se zúčastní vojenských cvičení Ruska. Prezident Vladimir Putin to oznámil po dnešním setkání s prezidentem Tokajevem v Soči, uvedla kontrolovaná tisková agentura Ria Novosti. 

16:50
19. 8. 2022

Větší kapacity pro ukrajinské děti mají školy mimo Prahu. Zatím se zapsalo kolem 57.000 žáků z Ukrajiny, původní odhad byl asi 130.000. Přesnější počet bude jasný v září. Situace je nepřehledná, protože část lidí se vrátila na Ukrajinu, další naopak přicházejí. Střízlivý odhad zatím je, že dosavadní počet zůstane, řekl na dnešním brífinku v Příbrami ministr školství Vladimír Balaš (STAN), který zde navštívil adaptační skupinu pro ukrajinské děti.

16:20
19. 8. 2022

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně respektována. Během své dnešní návštěvy jihoukrajinského města Oděsa to podle agentury Reuters prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Největší atomovou elektrárnu v Evropě od března okupují ruské invazní jednotky a ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes uvedla, že se Rusové chystají odpojit ji od ukrajinské sítě.

„Elektřina ze Záporoží je samozřejmě ukrajinská elektřina a je nezbytná zejména v zimním období pro ukrajinské lidi. A tato zásada musí být plně respektována,“ řekl šéf OSN novinářům, přičemž zopakoval svoji dřívější výzvu, aby okolí elektrárny bylo demilitarizováno. Moskva tento návrh už dříve odmítla.

António Guterres v přístavu v Oděse (19. 8. 2022)
15:50
19. 8. 2022

Putin nemá místo u stolu G20, dokud bude válka na Ukrajině pokračovat, říká kandidát na britského premiéra Rishi Sunak.

Rishi Sunak
15:20
19. 8. 2022

V regionu Vinnytsia místní alkoholik ukradl dětem peníze, které sbíraly pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny. Strážcům zákona se v krátké době podařilo lupiče vypátrat a zadržet. Hrozí mu dlouhé vězení.

14:50
19. 8. 2022

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev dorazil do Soči, kde bude mluvit s ruským prezidentem Putinem. 

14:20
19. 8. 2022

Generální tajemník OSN Antonio Guterres přijel navštívit Oděsu, ve které byl nedávno obnoven vývoz obilí podle dohody mezi Ruskem, Ukrajinou, Tureckem a OSN. „Je velmi smutné vidět, že značná kapacita tohoto velkého přístavu není plně využívána,“ řekl Guterres. „Doufám, že se budu moci brzy vrátit a uvidím, že jsou všechny terminály zaneprázdněné a že město kypí životem.“

13:50
19. 8. 2022

První přístřešek na autobusové zastávce, ve kterém se mohou lidé schovat před ostřelováním, byl otevřen v Charkově, informovala Nexta.

13:10
19. 8. 2022

Naprostá většina ukrajinských uprchlíků v Česku podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka i po 150 dnech dál zůstává státními pojištěnci. Ani pokud už jimi nejsou, pro zdravotnická zařízení se z hlediska úhrady péče od zdravotních pojišťoven nic nemění. Řekl to na dotaz ČTK na tiskové konferenci ke spolupráci s fondem UNICEF, který na zdravotní podporu uprchlíků v Česku poskytl 92 milionů korun.

12:42
19. 8. 2022
!

Výrobní ceny v Německu v červenci meziročně vzrostly o rekordních 37,2 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, jsou vyšší náklady a slábnoucí ekonomický růst kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

12:41
19. 8. 2022

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

německý vicekancléř Robert Habeck
12:39
19. 8. 2022

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už obdržel od ministerstva financí podnět, aby prošetřil případnou existenci kartelové dohody provozovatelů čerpacích stanic. Dnes to řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda. Marže na čerpacích stanicích v červenci totiž výrazně vzrostly, zjistilo ministerstvo. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že kontroly marží budou pravděpodobně pokračovat i po 30. září.

12:37
19. 8. 2022
!

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. 

12:37
19. 8. 2022
!

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zbyněk Stanjura ODS (10.8.2022)
12:30
19. 8. 2022

Legie Svoboda Rusku ohlásila, že byly vytvořeny nové vojenské jednotky, které jsou nyní ve výcviku. Ve videu zveřejněném na jejím kanálu Telegram je ukázána příprava nových bojovníků.

11:58
19. 8. 2022

Hradec Králové připravil část dosud nevyužívané bývalé ubytovny hradecké fakultní nemocnice pro ubytování asi 80 válečných uprchlíků z Ukrajiny. Dnes dopoledne se do ní začalo stěhovat 78 uprchlíků, kteří dosud bydleli v internátu krajské střední školy SOŠ a SOU Vocelova.

11:57
19. 8. 2022

Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji od ukrajinské sítě. Kvůli tomu již omezili přístup personálu do elektrárny, na pracoviště směli pouze zaměstnanci, kteří zajišťují provoz jaderných bloků, uvedla dnes ukrajinská státní společnost Enerhoatom.

Záporožská elektrárna
11:22
19. 8. 2022
!

Počet obětí ruského útoku na Charkov vzrostl na 19 včetně jednoho dítěte, dalších 44 je zraněno. Šéf policie Charkovské oblasti Volodymyr Tymoško řekl, že záchranáři pátrají po lidech pod troskami ubytovny zničené při útocích. Policie se domnívá, že pod troskami jsou další dva lidé.

10:52
19. 8. 2022

Estonská vláda schválila další balíček vojenské podpory pro Ukrajinu, v rámci kterého Estonsko pošle více zbraní, jako jsou minomety a protitankové zbraně.

10:24
19. 8. 2022

Malé a střední zemědělské a potravinářské firmy budou moci od 30. srpna žádat o podporu na snížení jistiny úvěru. Jednorázovou dotaci jim vyplatí Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), který podpůrné programy v připravil spolu s ministerstvem zemědělství. Firmám vyplatí celkem 750 milionů korun. Zemědělci mohou dostat až 250 000 korun, potravináři až 1 250 000 korun. Fond o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podpora má pomoci podnikům v mimořádné situace vyvolané hlavně válkou na Ukrajině.

10:22
19. 8. 2022

Rusové stahují vojenskou techniku z dobytého záporožského Enerhodaru. Vybavení posílají do nejbližších vesnic, důvody nejsou známy.

„Možná je to jen představení, které by mělo ukázat, že Rusko demilitarizovalo Záporožskou jadernou elektrárnu,“ ​​uvádí zpráva. 18. srpna hrozilo ruské vojenské velení zastavením provozu Záporožské jaderné elektrárny. Podle Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny Rusko připravuje na 19. srpna v jaderné elektrárně provokaci. 

10:20
19. 8. 2022

Cena standardního kontraktu vzrostla o 6,7 % a dosáhla 241 eur za megawatthodinu. To je dražší než předchozí rekord z počátku března, kdy trhy ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu.

10:16
19. 8. 2022

Kontroly výše záloh za energie úřady nezahájily. O jejich přípustnosti budou v pondělí jednat zástupci ministerstva průmyslu a energetického úřadu.

10:05
19. 8. 2022

Ruská armáda se opět neúspěšně pokoušela útočit v Donbasu a u Charkova na východě Ukrajiny, uvádí ukrajinský generální štáb. Z pravidelné svodky ukrajinského velení podle ruské redakce BBC vyplývá, že se situace na bojišti během uplynulých 24 hodin nijak významně nezměnila.

Rusko podle odhadu ukrajinského štábu přišlo o další čtyři stovky vojáků, od začátku války, která vypukla před 177 dny, ukrajinské jednotky zabily 44 700 ruských vojáků. Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruští velitelé ve čtvrtek poprvé od 6. července neoznámili žádné územní zisky. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách prověřit z nezávislých zdrojů.

Charkov se dnes ráno stalo opět terčem ruského ostřelování. Ruské jednotky vystřelily nejméně pět raket, o život přišla žena, pracující ve školském zařízení jako členka ostrahy, jeden muž utrpěl zranění, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady. Ve čtvrtek si ruské ostřelování druhého největšího ukrajinského města vyžádalo 17 životů a 42 zraněných.

9:56
19. 8. 2022

Kontrarozvědka Bezpečnostní služby Ukrajiny odhalila pracovníka bezpečnostního aparátu, který spolupracoval s Ruskem. FSB přemluvila úředníka ke spolupráci během cesty na Krym ještě před zahájením ruské invaze na Ukrajinu.

Agent měl na pokyn svého ruského kurátora shromažďovat zpravodajské informace o návštěvách zahraničních delegací v ukrajinském parlamentu. Zejména se měl zajímat o jejich personální složení a obsah oficiálních i neformálních rozhovorů.

Osoba také měla prostudovat možnost instalace štěnic v sálech ukrajinské Nejvyšší rady. K tomu musel využít své úřední pravomoci, které umožňovaly vstup do různých prostor administrativní budovy. Odměnou měla být pomoc při získání ruského občanství, muž však úkol nesplnil, protože během války státní instituci opustil. 

Podle vyšetřování se agent později pokusil získat práci ve strategicky důležitém zařízení v oblasti Žitomyr. Za tímto účelem podstoupil speciální prohlídku, během které se na spolupráci s Ruskem přišlo. Muž pak sám dobrovolně informoval o úkolech ruských speciálních služeb.

9:46
19. 8. 2022

Rusko neustále ostřeluje Charkov, aby ukrajinské síly nemohly posílit své pozice v jiných směrech. Na Twitteru to uvedlo britské ministerstvo obrany. V charkovském směru jsou přitom Rusové jinak nepříliš úspěšní, píše Ukrinform. 

9:39
19. 8. 2022

Pro otevření plynovodu Nord Stream 2, který by navzdory válce naplnil na zimu zásobníky plynu, se vyslovil Wolfgang Kubicki. Jde o místopředsedu Spolkového sněmu ze Svobodné demokratické strany, která je součástí německé vládní koalice.

„Musíme co nejdříve otevřít Nord Stream 2, abychom naplnili naše zásoby plynu na zimu. Neexistuje žádný dobrý důvod, proč Nord Stream 2 neotevřít,“ řekl Kubicki. „Pokud tímto způsobem získáme více plynu, možná i celé množství garantované smlouvou, pomůže to lidem v zimě nezmrznout a náš průmysl neutrpí vážné škody,“ dodal vysoce postavený německý politik.

Kubicki poznamenal, že tyto úkoly jsou pro federální vládu prioritou. „Jakmile budou zásobníky plynu plné, budeme moci Nord Stream 2 opět uzavřít,“ řekl místopředseda Bundestagu. Jeden z novinářů poukázal, že to Putin bude brát jako velký úspěch. Kubicki reagoval, že by to bylo užitečnější pro Německo než pro Putina. 

9:33
19. 8. 2022

Institut pro studium války: Od 6. července Rusko na Ukrajině poprvé nedosahuje žádných územních zisků. Jak eskaluje napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny, ruské ministerstvo obrany možná „nastavuje informační podmínky“, aby obvinilo Ukrajinu z útoku pod falešnou vlajkou. 

9:22
19. 8. 2022

Šéf litevského ministerstva zahraničí Gabrielus Landsbergis vyzval ke zrušení již vydaných schengenských turistických víz Rusům, píše Nexta. 

9:19
19. 8. 2022

Rusko podle ukrajinského velení pokračovalo v útocích na východě země, ale bezvýsledně. Ruští velitelé podle ISW nyní nehlásí žádné územní zisky.

9:05
19. 8. 2022

Během ranního útoku na Charkov zemřela žena. Také byla zničena budova vysoké školy, podnik a 2 obytné domy. Mrtvá žena pracovala jako ochranka ve výchovném ústavu. 

9:01
19. 8. 2022

Ruští okupanti provádějí na obsazených územích nucenou mobilizaci, aby snížili své ztráty a probili se do Bachmutu. Na Telegramu to uvedl Serhij Hajdaj, předseda Luhanské oblastní správy. Poté, co Rusové obsadili luhanská města a vesnice, tvrdili, že nucenou mobilizaci provedou výhradně na územích zabraných v roce 2014.

„Muži však postupně mizeli ve Starobilsku, Bělovodsku, a dokonce i v nedávno dobytém Severodoněcku a Lysyčansku. Některým se podařilo říct svým příbuzným, že ,jeli služebně do Luhansku‘, ale zatím se nevrátili,“ řekl Hajdaj.

8:49
19. 8. 2022

Nové snímky ze Záporoží. 

Záporoží (19. 8. 2022) Záporoží (19. 8. 2022) Záporoží (19. 8. 2022) Záporoží (19. 8. 2022)
8:29
19. 8. 2022

Od 24. února do 19. srpna ozbrojené síly Ukrajiny zlikvidovaly asi 44 700 ruských útočníků, což je o 400 víc než předchozí den. Na Facebooku o tom informoval generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny, uvádí Ukrinform.

Ukrajina dále zničila dalších 10 ruských tanků (celkem už 1899), 16 obrněných bojových vozidel, 6 dělostřeleckých systému a další vojenskou techniku. 

8:20
19. 8. 2022

Nové snímky z Charkova.

Charkov (19. 8. 2022) Charkov (19. 8. 2022) Charkov (19. 8. 2022)
8:13
19. 8. 2022

Rusové zabili na Ukrajině už 362 dětí, k 19. srpnu jich bylo více než 1078 zraněno. 716 dětí má oficiálně různé stupně závažnosti svých zranění. 

Nejvíce byly postiženy děti v Doněcké oblasti – 376, Charkovské oblasti – 202, Kyjevské oblasti – 116, Černihovské oblasti – 68, Luhanské oblasti – 61, Mykolajivské oblasti – 60, Chersonské oblasti – 55 a  Záporožské oblasti – 40.

Vyšlo najevo, že 17. srpna zemřel 13letý chlapec kvůli ostřelování obytného domu v Charkově a další dvě děti ve věku 12 a 13 let byly zraněny.

8:04
19. 8. 2022

Video z krymského Sevastopolu, kde došlo v noci na dnešek k výbuchům u základny Belbek. Podle Nexty mohlo jít o více než 40 stíhacích letounů. 

8:02
19. 8. 2022

V Bělgorodu v noci na dnešek hořel muniční sklad. Tady je video.

7:58
19. 8. 2022

Bývalé kavárny Starbucks se v Rusku znovu otevírají pod názvem „Stars Coffee“. Práva na řetězec koupili proputinovský rapper Timati a podnikatel Anton Pinskij poté, co Starbucks v květnu ruský trh opustil.  Otevřena je první ze 130 poboček řetězce. Nové logo zobrazuje ženu s kokošníkem, ruskou pokrývkou hlavy, namísto Starbucks sirén.

7:55
19. 8. 2022

Rusové ostřelují Nikopol dělostřelectvem, obyvatelé města byli vyzváni, aby zůstali v krytech nebo na chodbách. Oznámil to šéf nikopolské regionální vojenské správy Jevgenij Jevtušenko.

„Ruská armáda ostřeluje centrum města Nikopol,“ stojí ve zprávě. Nikopol má více než 100 tisíc obyvatel, někteří z nich se již přestěhovali do Kryvého Rohu nebo jinam, většina lidí ale zůstává.

7:42
19. 8. 2022

Existuje několik možných příčin výbuchů na Ruskem okupovaném Krymu, ale zatím není možné potvrdit jejich původ. Uvedla to zpráva Amerického institutu pro studium války (ISW). Experti podotýkají, že podle ruské strany jejich protivzdušná obrana sestřelila dron.

ISW však nemůže nezávisle ověřit, zda ruská protivzdušná obrana opravdu sestřelila ukrajinský letoun nebo jestli se nějaký v Kerči a Belbeku nacházel.  

„Není jasné, zda jsou hlášené výbuchy způsobeny ukrajinskými útoky, nebo zpravodajskými službami, špatným zacházením Rusů s vojenskou technikou, úspěšným fungováním ruské protivzdušné obrany, nebo nervózními ruskými okupanty, kteří se pravděpodobně připravují na útoky v oblastech, které byly dřív považované za nepřístupné pro ukrajinskou armádu,“ uvádí zpráva.

7:32
19. 8. 2022

Francie přiznává, že její armáda není připravena na rozsáhlou válku v Evropě, uvádí Radio France Internationale. Pravděpodobnost velké války je nejvyšší od druhé světové války a francouzští generálové se z bojů na Ukrajině učí. Pokud se válka rozšíří, Francie bude čelit problémům, hlavně s nedostatkem zbraní a munice.

7:27
19. 8. 2022

Rusové 19. srpna zasáhli Kramatorsk, pod palbu se dostaly vzdělávací instituce. Škody jsou na vysoké škole technologií a designu a donbaské státní akademii. Žádné oběti podle předběžných informací nejsou. 

7:11
19. 8. 2022

Snímky z Družkovky v Doněcké oblasti. 

Družkivka (19. 8. 2022) Družkivka (19. 8. 2022) Družkivka (19. 8. 2022) Družkivka (19. 8. 2022)
7:07
19. 8. 2022

Dům zasažený při ostřelování Mykolajiva.

7:00
19. 8. 2022

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

„Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede,“ uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Přítomnost Si Ťin-pchinga a Putina na vrcholném jednání může vyvolat roztržku s americkým prezidentem Joem Bidenem a dalšími demokratickými lídry, kteří se mají všichni poprvé osobně setkat od ruské invaze na Ukrajinu.

6:59
19. 8. 2022

V noci z 18. na 19. srpna zaútočili Rusové na Mykolajiv. Letecký poplach lidé slyšeli ve 4:03, pak se ozvaly silné exploze. Ráno Rusové znovu ostřelovali Charkov včetně obytného domu, jeden člověk je zraněný.

5:25
19. 8. 2022

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů (19,5 miliardy Kč) a mohla by ji oznámit již dnes. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Biden by tuto pomoc schválil s využitím své prezidentské pravomoci, která šéfovi Bílého domu umožňuje povolit přesun přebytečných zbraní z amerických zásob. Reuters to uvedl s odvoláním na tři zdroje, které s ním hovořily pod podmínkou anonymity. Oznámení o pomoci by se podle nich mohlo uskutečnit již dnes, ale také by se mohlo posunout až na příští týden. Upozornily také na to, že hodnota vojenské pomoci se může před oznámením ještě změnit.

5:10
19. 8. 2022

Dobré ráno, Ruskem dosazená správa ukrajinské Záporožské oblasti informuje o ostřelování města Enerhodar, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Okupační úřady podle ruských tiskových agentur tvrdí, že na Enerhodar střílelo ukrajinské dělostřelectvo. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva a Kyjev se ve čtvrtek navzájem obvinily z toho, že se chystají na provokaci v elektrárně.

23:39
18. 8. 2022

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství monitorující události kolem ruské invaze na Ukrajině. Zprávy vám budeme přinášet zase od zítřejšího rána, prozatím přejeme dobrou noc. 

23:39
18. 8. 2022

Okupanti celý den ostřelovali Sumskou oblast, zaznamenáno bylo asi 100 střel. Byly poškozené budovy a areál školy v Bilipolu.

23:05
18. 8. 2022

S příchodem topné sezony se nejobtížnější situace očekává na okupovaném území Záporožské oblasti. Oznámila to místopředsedkyně vlády a ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Iryna Vereščuková.

„Situace v Záporoží bude složitá. Enerhodar, Melitopol, Berďansk – všechna tato města jsou bohužel stále v dočasné okupaci. Chápeme, že se oprava plynovodů se pravděpodobně nepodaří. Potřebujeme, aby to bylo v pořádku. Jsou města, která budou fakticky bez topení, včetně Melitopolu. Proto říkáme – evakuujte se a nevěřte nepřátelské propagandě, že vše bude v pořádku. Protože, jak chápeme a znovu se o tom přesvědčujeme, nepřítel tam chce udržet naše lidi jako lidský štít,“ zdůraznila.

23:00
18. 8. 2022

Nové snímky z Kramatorsku.

Kramatorsk (18. 8. 2022) Kramatorsk (18. 8. 2022) Kramatorsk (18. 8. 2022) Kramatorsk (18. 8. 2022)
22:54
18. 8. 2022

Po zprávách o explozích na Krymu byl ve čtvrtek večer v několika regionech Ukrajiny vyhlášen letecký poplach. Ten předznamenává nebezpečí raketových úderů, obyvatelům se doporučuje, aby se ukryli.

22:42
18. 8. 2022

OSN vyšetřuje výbuch v Olenivce, který zabil desítky ukrajinských válečných zajatců. Generální tajemník OSN António Guterres to dnes oznámil během setkání s Volodymirem Zelenskyyem a Recepem Tayyipem Erdoğanem ve Lvově.

22:34
18. 8. 2022

Z ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko, jsou hlášeny exploze. Podle agentury Reuters, která se odvolává na tři místní zdroje, byly slyšet nejméně čtyři výbuchy v blízkosti letiště Belbek u Sevastopolu. Ruskem dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev mezitím uvedl, že ruská protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun a že nejsou hlášeny žádné škody.

Ukrajinská agentura Unian informovala, že se podle místních obyvatel od letiště Belbek ozvaly opakované výbuchy a že tam hoří. Belbek je podle této agentury největší leteckou základnou ruských okupačních sil na Krymu.

Ruskojazyčný web stanice BBC uvedl, že krymské úřady dříve informovaly o operaci protivzdušné obrany v Kerči, kde byl podle nich sestřelen bezpilotní letoun. Podle serveru Ukrajinska pravda tamní obyvatelé rovněž slyšeli exploze.

22:31
18. 8. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o moratoriu na zvýšení tarifů pro tepelnou energii v období stanného práva a šest měsíců po jeho skončení. Zakazuje tím zvýšení tarifů za teplo a teplou vodu pro ukrajinské obyvatelstvo. 

22:28
18. 8. 2022

Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to dnes řekla v České televizi. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom celkem za 14,6 miliardy korun.

Na dodávce osmi strojů se Černochová dohodla při dubnové návštěvě USA. „Moje jednání v Pentagonu s panem ministrem Austinem, které bylo na jaře letošního roku, bylo úspěšné,“ uvedla dnes v ČT. Na ministerstvo obrany podle ní nedávno přišel dopis, že americká strana věnuje Česku šest bojových vrtulníků a dva transportní.

22:19
18. 8. 2022

Ukrajina udělá všechno pro to, aby zlikvidovala všechna vojenská zařízení a nelegálně instalované mosty na okupovaném Krymu. Uvedl to poradce vedoucího prezidentské kanceláře Michajlo Podoljak. 

Poznamenal, že na základě mezinárodního práva mají ozbrojené síly Ukrajiny právo dělat s nepřátelskými vojenskými objekty na Krymu totéž jako na jiných okupovaných územích. Ukrajina bude i nadále trvat na tom, aby Rusko dobrovolně demontovalo všechny své základny a mosty, které za posledních 8 let vybudovalo, řekl Podoljak.

Pokud Rusové stále nebudou souhlasit, bude podle něj potřeba použít jiné prostředky a nebezpečí pro ruské okupanty bude narůstat.

„Pokud jde o Kerčský most. Zdá se, že nejde o jeho vojenské zničení. Ten se může nějak zhroutit únavou. Přece jen pro něj bude trochu divoké převážet takové množství lidí, kteří budou prchat z Krymu,“ domnívá se Podoljak.

22:16
18. 8. 2022

Večer se v Mykolajivu  po vyhlášení leteckého poplachu ozvaly výbuchy. Není jisté, zda šlo o ostřelování. 

22:05
18. 8. 2022

Výbuchy na Krymu slyšeli v okresech Bachčisaraj a Sevastopol. Má jít o oblast letecké základy Belbek.

21:54
18. 8. 2022

Generální štáb Ukrajiny tvrdí, že Rusko posiluje své síly na jihu země. Ukrajinské jednotky odrazily ruské síly u Mykolajivky, Bachmutu a dalších. 

21:52
18. 8. 2022
21:41
18. 8. 2022

Volodymyr Zelenskyj s tureckým prezidentem Erdoganem a generálním tajemníkem OSN Guterresem.

Zelenskyj s tureckým prezidentem Erdoganem a generálním tajemníkem OSN Guterresem Zelenskyj s tureckým prezidentem Erdoganem a generálním tajemníkem OSN Guterresem Zelenskyj s tureckým prezidentem Erdoganem a generálním tajemníkem OSN Guterresem
21:39
18. 8. 2022

V ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou začalo dnes hořet v muničním skladu, oznámil místní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Incident si nevyžádal mrtvé ani zraněné, úřady ale evakuují obyvatele dvou vesnic, informovala agentura TASS.

„Blízko vesnice Timonovo v Balujském okrese začal hořet sklad munice. Podle posledních zpráv na místě nejsou mrtví ani zranění,“ uvedl Gladkov. „Vedení okresu odváží obyvatele vesnic Timonovo a Soloti do bezpečné vzdálenosti,“ dodal. Příčina požáru se podle něj zjišťuje.

Uvedené vesnice leží asi 15 kilometrů od ukrajinských hranic. Ukrajinský zpravodajský portál Ukrajinska pravda zveřejnil videozáznam hořícího skladu, jeho pravost se ale podle agentury Reuters zatím nepodařilo ověřit.

21:27
18. 8. 2022

Z Doněcké oblasti už bylo evakuováno více než sedm tisíc lidí, uvedla místopředsedkyně vlády a ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Ukrajiny Iryna Vereščuková, je mezi nimi 45 velkých rodin, 1500 dětí a 500 seniorů s omezenou hybností. 

Obecně podle ní úřady plánují odvézt na bezpečnější místa minimálně 200 tisíc Ukrajinců. Zároveň podle ní stále existuje velké množství lidí, kteří nejsou připravení opustit své domovy. Někdo se bojí lupičů, někdo chce dokončit sezónní práce. Jsou ale i tací, kteří doufají, že budou moci zůstat ve válečných oblastech přes zimu. 

21:02
18. 8. 2022

Ukrajinská nadace koupila satelit, jenž pořizuje snímky zemského povrchu s vysokým rozlišením bez ohledu na denní dobu a povětrnostní podmínky. Záběry z družice bude mít k dispozici ukrajinská armáda. S odvoláním na nadační fond ukrajinského herce a dobrovolníka Serhije Prytuly o tom dnes informoval ruskojazyčný server stanice BBC a web The Kyiv Independent.

Charita k pořízení satelitu použila přibližně 20 milionů dolarů (přes 488 milionů Kč), které Ukrajinci sami vybrali v červnu na pořízení čtyř bezpilotních letounů Bayraktar, píše The Kyiv Independent. Turecký výrobce těchto dronů podle něj ovšem tehdy peníze odmítl a tři stroje zemi slíbil dodat bezplatně.

Nadace nyní podle médií uzavřela smlouvu s finskou firmou ICEYE, která také poskytne ukrajinskému ministerstvu obrany přístup k datům ze svých satelitů. "Od nynějška bude naše armáda co nejrychleji dostávat kvalitní satelitní snímky, což nám pomůže s rychlým plánováním (vojenských) operací," uvedl Prytula. Údaje se aktualizují zpravidla každých několik hodin, což umožňuje na taktické úrovni pozorovat bojiště.

20:51
18. 8. 2022

5letá Maria Makejevová z Kryvyjho Rohu se stala nejmladší dobrovolnicí na Ukrajině. Spolu se svým 9letým bratrem Oleksandrem vybrala pro ozbrojené síly více než 35 tisíc hřiven, tedy 23 000 korun. Její pomoc byla zaznamenána v Národním registru rekordů Ukrajiny. Dívenka žije s matkou ve Lvově, kam se v prvních dnech války přestěhovaly. 

„Děti chtěly pomoci armádě už od prvních dnů války. Máša se během procházky v centru všech zeptala, jak bychom mohli pomoci. Saša se nabídl, že předvede triky, protože je nejmladším iluzionistou na Ukrajině a jeho sestra je asistentka,“ řekla matka. 

Na to ale nebyl čas, děti si tak spolu nacvičily hymnu. Oleksandr hrál na saxofon a Maria zpívala. Přednesli to na Den Vyšívanky. 

20:44
18. 8. 2022

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se chce vrátit k jednání mezi Ukrajinou a Ruskem na základě parametrů vytvořených během březnových jednání v Istanbulu. 

Uvedl to po setkání ve Lvově s ukrajinským prezidentem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Guterresem. 

20:27
18. 8. 2022

Ukrajinští vojáci v zákopech jsou náchylnější k infekcím, které se přenášejí přes nemyté ruce nebo zkažené jídlo. Uvedl to Fedor Lapii, vedoucí Národní technické skupiny expertů na imunoprofylaxi. 

„Existuje riziko šíření infekcí, které se přenášejí fekálně-orální cestou. Může jít o úplavici, salmonelózu a choleru,“ řekl.

20:24
18. 8. 2022

U obce Tymonov v ruské Bělgorodské oblasti Ruské federace hoří skladiště s municí. Podle posledních údajů nejsou hlášeny žádné oběti. Příčina požáru se zjišťuje

19:56
18. 8. 2022

Nové snímky z Charkova.

Charkov (18. 8. 2022) Charkov (18. 8. 2022) Charkov (18. 8. 2022) Charkov (18. 8. 2022)
19:47
18. 8. 2022

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes překonala rekord ze začátku března, tedy z doby těsně po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 procenta a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 Kč) za megawatthodinu.

Evropa se potýká s krizí v zásobování energiemi zhruba od loňského podzimu, situaci pak letos na jaře zhoršily dopady války na Ukrajině. Zemní plyn se tak stává příliš nákladným pro průmyslové využití i pro výrobu elektřiny, uvedla agentura Bloomberg.

19:32
18. 8. 2022

Spojené státy dovolily ukrajinské armádě použít západní zbraně k útoku na Krym, píše Politico. 

„Samozřejmě si nevybíráme cíle a vše, co jsme poskytli, slouží k sebeobraně. Jakýkoli cíl, který se Ozbrojené síly Ukrajiny rozhodnou sledovat na suverénní ukrajinské půdě, je ze své podstaty sebeobrana, “ řekl zdroj Bílého domu.

Na upřesňující otázku ohledně poloostrova zdůraznil, že „Krym je Ukrajina“.

19:15
18. 8. 2022

Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ve Lvově na západní Ukrajině. S oběma lídry Erdogan jednal o možném ukončení války s Ruskem.

Zelenskyj označil Erdoganovu návštěvu za silný signál podpory, možná jednání s Ruskem ale podmínil stažením ruských vojsk z Ukrajiny.

„Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel,“ řekl podle agentury AFP po skončení jednání ve Lvově Erdogan. Sdělil také, že se svým ukrajinským protějškem i šéfem OSN projednával, jak využít pozitivní atmosféry vytvořené díky dřívější ukrajinsko-ruské dohodě o obilí k nastolení trvalého míru.

18:56
18. 8. 2022

Počet mrtvých po ostřelování Charkova se zvýšil z 12 mrtvých na 13. 

18:30
18. 8. 2022

Ukrajinský prezident Zelenskyj, turecký prezident Erdogan a generální tajemník OSN Guterres hovořili ve Lvově 40 minut.

Předtím Zelenskyj vedl samostatná bilaterální jednání s Erdoganem a Guterresem.

18:28
18. 8. 2022

Estonská vláda schválila nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu, včetně nových minometů a protitankových zbraní. Zahrnuje také další polní nemocnice.

„Jsme morálně povinní Ukrajinu podporovat. Ukrajinci bojují za naše společné hodnoty, a pokud máme zbraně, které jim můžeme dát, měli bychom tak učinit,“ řekl ministr obrany Hanno Pevkur. 

18:11
18. 8. 2022

Zelenskyj a Guterres ve Lvově mluvili o obilní dohodě a ruském „jaderném vydírání“.

Volodymyr Zelenskij řekl, že souhlasí s další koordinací dohody o obilí, jde o obnovení vývozu obilí přes Černé moře. Také diskutovali o nucené deportaci Ukrajinců, propuštění ukrajinských válečných zajatců a zdravotníků z ruského zajetí a také o ruském „jaderném vydírání“ kvůli jaderné elektrárě v Záporoží. 

Očekává se, že Zelenskyj, Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes sejdou později.

17:53
18. 8. 2022

Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí je i americká basketbalistka Brittney Grinerová. Podle agentury TASS to dnes řekl zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí Ivan Něčajev.

Ten Washington vyzval, aby téma výměny nerozdmýchával v médiích. Basketbalová hvězda Grinerová byla začátkem měsíce v Rusku odsouzena k devítiletému trestu vězení za držení drog.

„Pokračuje tichá diplomacie, která by měla přinést plody, pokud se jí bude Washington důsledně držet místo toho, aby se uchyloval k propagandě vytvářením humbuku v médiích,“ sdělil dnes Něčajev. O výměně se podle Něčajeva diskutuje pomocí kanálů, které určili prezidenti obou zemí, a není potřeba zveřejňovat podrobnosti tohoto „citlivého“ tématu.

17:53
18. 8. 2022

Mrak by šel nejdřív na sever, zasáhl by Kyjev a přilehlé oblasti. Poté se hlavní masa začne pohybovat na západ, kde pokryje velkou oblast, přičemž část se rozšíří také do východních oblastí.

Až se radiace „prožene“ západními oblastmi Ukrajiny, zamíří do evropských zemí. V ohrožení bude Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Oblak zasáhne také zhruba polovinu území Běloruska, uvedli experti. 

17:40
18. 8. 2022

Švédský ekonom Anders Åslund na svém Twitteru uvedl, že Ukrajina by teď měla udeřit na krymský most, aby okupanti úspěšně poloostrov opustili.

Experta znepokojují fámy, že Rada národní bezpečnosti USA údajně Ukrajině útok na Kerčský most zakázala a vyhrožovala přerušením vojenské pomoci. „Doufám, že to není pravda, protože Ukrajina by měla bombardovat Kerčský most. Pokud Ukrajina bombarduje Kerčský most, ruské nároky na Krym se rozplynou,“ řekl ekonom.

17:37
18. 8. 2022

Rusko připravuje na 19. srpna provokaci v jaderné elektrárně v Záporoží. Uvedlo to hlavní ředitelství ukrajinské rozvědky.

Okupanti oznámili nečekaný ,den volna‘ v jaderné elektrárně v Záporoží. 19. srpna tam bude pouze provozní personál. Všem ostatním zaměstnancům odepřou vstup. Také víme, že zástupci Rosatomu, kteří se ještě nedávno v továrně nacházeli, teritoriální zařízení naléhavě opustili,“ uvedla rozvědka.

Ve stejnou dobu prý ruské Ministerstvo obrany oznámilo přípravu „teroristického útoku“ ozbrojených sil Ukrajiny. Podle zprávy se během návštěvy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese na Ukrajině připravuje provokace. Rusové už mají připravovat obvinění ukrajinských úřadů z přípravy útoku.

17:21
18. 8. 2022

Počet obětí ruského útoku na Charkov ze 17. srpna vzrostl na 12 mrtvých. Rusové ostřelovali třípatrovou budovu, dalších 20 civilistů bylo zraněno. Čtyři lidé byli zpoza trosek zachráněni, záchranné akce pokračují. 

17:02
18. 8. 2022

Předseda Unie nezávislých petrolejářů potvrdil, že čerpací stanice měly v červenci vyšší marže. Kompenzovaly si předchozí měsíce. Marže se už snižují.

Kreml tvrzení o platební neschopnoti odmítá

Ruská federace však dnes odmítla tvrzení, že se poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety ocitla v platební neschopnosti u závazků vůči zahraničí. Úroky, které měla zaplatit, zahraničním držitelům dluhopisů odeslala, oznámil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Pokud peníze nedorazily, jsou na vině sankce, které na Rusko uvalily západní země, pokračoval.

„To není náš problém,“ řekl Peskov novinářům k sankcím, které Moskvě znemožňují posílat peníze lidem na Západě. Rusko označuje platební neschopnost za uměle vyvolanou, ekonomové či analytici většinou mluví o vynucené platební neschopnosti.

Asi polovinu devizových a zlatých rezerv Ruska zablokovaly západní sankce, jde celkem zhruba o 300 miliard USD (sedm bilionů Kč). „Naše pozice je dobře známá. Rezervy máme nezákonně blokovány a veškeré pokusy tyto rezervy použít budou také nezákonné, bude to znamenat přímou krádež,“ řekl Peskov.

Ohledně zákazu dovozu ruského zlata na dotaz, zda Rusko bude schopno toto zlato vyvážet do Asie, Peskov odpověděl, že trh drahých kovů „je dost velký“.

Video  Epické selhání ruských vojáků: Vystřelili raketu, která se jim vrátila a vybouchla.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa