Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ukrajinec Vlad (16) popsal mučení v ruském zajetí: Kněze bili do genitálií! Vojákům strkali jehly pod nehty

Autor: pma - 
8. srpna 2022
05:00

Šestnáctiletý Ukrajinec Vlad Burjak prožil hrozné chvíle v zajetí ruskými vojáky. Nejenže se každým dnem bál o svůj život, ale byl také svědkem otřesného mučení dalších válečných zajatců. Musel od krve uklízet také mučírnu, kde vězně Rusové trýznili. Popsal také děsivé praktiky, které okupanti dělají.

Počátkem dubna byl šestnáctiletý Vlad na útěku z okupovaného Melitopolu do Záporoží, kde už na něj čekala jeho rodina. Do poslední chvíle se Ukrajinec staral v Melitopolu o svého nemocného dědečka, který však 8. dubna zemřel. Následně se zdrcený vnuk rozhodl dostat za svou rodinou do Záporoží s dalšími ženami, které vyrážely stejným směrem.

Jenže po cestě jejich vůz zastavili ruští vojáci. Jeden z nich si všiml, že má Vlad (16) v ruce telefon. I v celku banální věc okupanta rozběsnila a vytáhl si vyděšeného chlapce z vozu ven. „Co to děláš, natáčíš mě? Mám tě hned zastřelit, nebo ti rozbít telefon?“ vykřikl voják na Vlada a mířil na něj pistolí.

Sprcha po dvou týdnech

Následně Rus chlapce odvedl a po pár minutách s kolegy z jednotky zjistil, že mají skvělého zajatce. Vlad Burjaka je totiž synem jednoho z nejvyšších ukrajinských představitelů regionu – Oleha Burjaka, vedoucího státní správy okresu Záporoží. Podle svých slov, které Vlad popsal deníku Kyiv Independent, následovalo nejhorších 90 dní jeho života.

Najíst dostal až po pěti dnech, umýt se mohl až po dvou týdnech. Zbytek času byl zavřený v malé zchátralé vězeňské cele a poslouchal denně nářek ostatních zajatců. Viděl je umírat a dokonce byl nucen pravidelně čistit mučírnu, která byla plná jejich krve. „Každou minutu to byla velmi těžká výzva, protože každá minuta mohla být moje poslední," sdělil teenager.

Strkali jim jehly pod nehty

Pro deník například popsal, jak surově Rusové zbili ukrajinského kněze. „Nejdřív ho velmi tvrdě bili. Pak ho zasáhli i elektrickým proudem. Druhý den mu sundali kalhoty a dalších zhruba 20 minut ho mlátili do genitálií," líčil hrůzy chlapec. „Na záchod pak chodil každé tři až pět minut a prakticky neměl obličej,“ řekl chlapec.


Poté prý muže Vlad položil na postel, přikryl dekou, objal a držel ho za ruku. Kněz se po chvíli pokusil spáchat sebevraždu a podřezat si zápěstí, ale to se mu nepodařilo, protože do cely vtrhl ruský okupant. „Nevím, jestli to poté přežil. Předtím mi ale řekl: ‚Vypadni z tohoto zajetí a řekni o všem, čím jsme si prošli. Vyprávěj prosím můj příběh, aby moje smrt nebyla zbytečná,“ popsal.

Tři měsíce byly pro Vlada jak fyzicky, tak hlavně psychicky náročné. „Rusové často mučili své vězně tak, že jim strkali jehly pod nehty, někdy je spojovali s elektrickým proudem, aby zvýšili bolest,“ vyprávěl o praktikách mladý Ukrajinec. „Ti lidé jsou bestie. Mučení lidí je pro ně jako zábava,“ doplnil naštvaně chlapec.

Kousek srdce se mi vrátil domů

Šťastným dnem se pro Vlada stal 7.červenec. Jeho otec se totiž rozhodl medializovat jeho únos a následně se dokázal spojit i s ruským důstojníkem, se kterým o vrácení syna začal vyjednávat. Po 48 dnech vězení Rusové Vlada převezli do hotelu v Melitopolu, kde strávil dalších 42 dní. K předání došlo až 7. července. „Když syn počátkem července přijel, kousek mého srdce se vrátil domů,“ dodal dojatý otec Oleh.

Od začátku války na Ukrajině do počátku srpna bylo v zemi zaznamenáno na 203 pohřešovaných dětí. Většina z nich zmizela v ohniscích válečných bojů. Oficiální data uvádí, že v důsledku války bylo zabito přes 385 dětí, avšak čísla mohou být ještě větší, protože nezahrnují oběti na Ruskem okupovaných územích a oblastech, kde stále probíhají nepřátelské akce. 

22:57
7. 10. 2022

V Lymanu na východě Ukrajiny se po jeho osvobození ukrajinskými silami a odchodu ruských jednotek našlo provizorní pohřebiště s 200 hroby a jeden masový hrob. Podle agentury AP to dnes uvedl doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko na komunikační síti Telegram.

Na pohřebišti s přibližně 200 jednotlivými hroby jsou pohřbeni civilisté, uvedl Kyrylenko. V hromadném hrobě podle něj mohou být těla civilistů i vojáků a přesný počet pohřbených osob se teprve bude zjišťovat. Kyrylenko také zveřejnil fotografie, na nichž je vidět mnoho malých dřevěných křížů a záchranné složky v bílých ochranných oblecích. Podle policejních zpráv bylo mezi mrtvými několik malých dětí a několik rodin.

22:22
7. 10. 2022
!

"Začínají připravovat svou společnost. To je velmi nebezpečné," uvedl dnes Zelenskyj pro BBC. "Nejsou připraveni to udělat, použít je. Ale začínají o tom mluvit. Nevědí, jestli je budou používat, nebo ne. Myslím, že je nebezpečné o tom vůbec mluvit," pokračoval.

"Vidíme, že lidé v Rusku, kteří jsou u moci, mají rádi život, a proto si myslím, že riziko použití jaderných zbraní není tak definitivní, jak říkají někteří experti, protože chápou, že po jejich použití není cesty zpět, a to nejen v dějinách jejich země, ale ani pro ně samotné," řekl Zelenskyj BBC.

Zelenskyj dnes znovu popřel, že by se ve čtvrtek vyslovil pro "preventivní údery" Severoatlantické aliance proti Rusku, než Moskva sáhne po jaderných zbraních. Dnes znovu upřesnil, že měl na mysli preventivní sankce, a ne jaderné údery. Dodal, že se jednalo o chybný překlad. Původní prohlášení rozhořčilo Kreml.

21:43
7. 10. 2022
!

Ukrajinské síly od začátku protiofenzivy osvobodily celkem 2434 kilometrů čtverečních území a 96 osad na východě země, uvedl Zelenskyj. Ve čtvrtek řekl, že na jihu země bylo znovu dobyto více než 500 kilometrů čtverečních území.

Paseka v kostele u osvobozeného Lymanu. Osvobozený Lyman (7. 10. 2022). Štěňátka odpočívají u terminálu Starlink. Lyman, Doncká oblast (7. 10. 2022). Osvobozený Lyman (7. 10. 2022).
Zobrazit celý online

Video  Šéf obranného průmyslu pro Blesk o zbraních pro Ukrajinu: Nebudou chybět Česku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa