Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Lysyčansk zřejmě padl do rukou okupantů. Rusové už na Ukrajině ovládli deset velkých měst

 • Video se připravuje ...
  Autor: ČTK,trm - 
  3. 7. 2022
  09:35

  Ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku v Luhanské oblasti na východě země, což v sobotu vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Ve své nejnovější analýze shrnující vývoj ruské invaze na Ukrajině to uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW). Ruské síly zřejmě v příštích dnech podle něj získají kontrolu nad zbývající částí Luhanské oblasti. Lysyčansk je tak zřejmě desátým velkým městem, které padlo do rukou okupantů. Která to byla předtím?

 • 1.Melitopol - 26. února

  Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho jednotky na jihovýchodě Ukrajiny dobyly město Melitopol, které má přes 150.000 obyvatel. Melitopol je druhé největší město Záporožské oblasti a je zastávkou na důležitém železničním i silničním tahu Kyjev-Charkov-Záporoží.

  Video  Halyna Sička prchla z Melitopolu s dětmi do Česka.  - Blesk.cz
  Video se připravuje ...

 • 2.Berďansk - 28. února

  Ukrajina potvrdila, že se Rusové zmocnili přístavního města Berďansk u Azovského moře, kde před válkou žilo zhruba 110.000 lidí. Město leží v Záporožské oblasti, jsou tam lázně a pláže, do války bylo vyhledávaným turistickým cílem.

  Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
  Video se připravuje ...

 • 3.Cherson - 2. března

  Rusové obsadili jihoukrajinské město Cherson s 300.000 obyvateli. Přístav leží u ústí řeky Dněpr do Černého moře a má strategickou polohu mezi separatistickým územím a Oděsou. Město je centrem Chersonské oblasti.

 • 4.Enerhodar - 4. března

  Jedno z nejmladších měst na Ukrajině. Leží v Záporožské oblasti na jižním břehu dněperské Kachovské přehrady a má přibližně 56.000 obyvatel. Město bylo založeno v roce 1970 současně se zahájením výstavby Záporožské tepelné elektrárny.

  Zároveň byla do města přivedena odbočka železniční tratě Záporoží–Sevastopol. Město pak sloužilo i jako základna pro výstavbu Záporožské jaderné elektrárny, která je největší jadernou elektrárnou v Evropě a kterou ruské jednotky obsadily také 4. března.

 • 5.Izjum - 1. dubna

  Izjum leží blízko ruských hranic mezi Charkovskou oblastí a Doněckou oblastí. V roce 2021 v něm žilo téměř 46.000 obyvatel. Přes město vede mezinárodní evropská silnice E40, která je nejdelší evropskou trasou a měří více než 8000 kilometrů. Začíná v Calais ve Francii a pokračuje přes Belgii, Německo, Polsko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán a Kyrgyzstán a končí ve městě Ridder ve východním Kazachstánu blízko hranice s Čínou.

  V Izjumu se odehrávaly boje i za rusko-ukrajinské války v letech 2014 a 2015.

  Město Izjum u Charkova srovnali ruští vojáci se zemí. Město Izjum u Charkova srovnali ruští vojáci se zemí. | Reuters

 • 6.Rubižne - 12. května

   Východoukrajinské město Rubižne je vzdáleno jen několik kilometrů od dvojměstí Severodoněck a Lysyčansk. Má asi 50.000 obyvatel.

   

 • 7.Mariupol - 20. května

  Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném osvobození oceláren Azovstal a města Mariupolu". Stalo se tak poté, co se poslední obránci vzdali. Přístav Mariupol na severním pobřeží Azovského moře byl významným přímořským letoviskem a také klíčovým centrem ukrajinského obchodu. Nachází se v Doněcké oblasti asi 50 kilometrů západně od ruských hranic. Před válkou měl na 440.000 obyvatel.

  Dobytí téměř zničeného města Moskvě umožňuje propojit po souši anektovaný Krym se separatistickými územími, čímž si Rusko zajistilo kontrolu nad pobřežím Azovského moře.

  Video  Lidé vylézají z trosek: Evakuace civilistů z oceláren Azovstal  - David Arakhamia/Pluk Azov
  Video se připravuje ...

  Evropská unie nazvala blokádu Mariupolu "masivním válečným zločinem". Velké pobouření ve světě vyvolalo například bombardování porodnice a dětské nemocnice z letošního 9. března, při kterém přišli o život tři lidé, včetně jednoho dítěte, a dalších 17 lidí bylo zraněno. O sedm dní později zasáhl ruský nálet divadlo v centru Mariupolu, kde se zřejmě ukrývalo na 1000 lidí. O život podle odhadů přišlo několik set lidí, agentura AP později informovala až o 600 obětech.

 • 8.Lyman - 27. května

   Asi dvacetitisícové město je strategicky důležitým bodem kvůli křižovatce železničních tratí i kvůli tomu, že jeho ovládnutí umožňuje přístup k železničnímu a silničnímu mostu přes řeku Severní Doněc.

 • 9.Severodoněck - 24. června

  Severodoněck se nachází na východě Ukrajiny v Luhanské oblasti. Ukrajinští obránci města dostali rozkaz ke stažení z tohoto zcela zničeného města, považovaného za klíčový bod fronty. Se zhruba 100.000 obyvateli je Severodoněck druhým nejlidnatějším městem tohoto regionu - po čtyřikrát větším Luhansku, který mají pod kontrolou separatisté.

  Se sousedním zhruba stejně velkým Lysyčanskem (95.000 obyvatel) tvoří dvojměstí rozdělené řekou Severní Doněc, po které je pojmenován. V roce 2014 se Severodoněck stal správním centrem Luhanské oblasti, protože město Luhansk se za války na Donbasu dostalo pod kontrolu proruské separatistické Luhanské lidové republiky.

  Boje v Severodoněcku (9.6.2022) Boje v Severodoněcku (9.6.2022) | ČTK / AP / Oleksandr Ratushniak

 • 10.Lysyčansk - 2. července

  Ukrajinské ozbrojené síly se podle amerického Institutu pro výzkum války (ISW) po těžkých bojích pravděpodobně stáhly i z druhé části průmyslového dvojměstí, což v sobotu vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Ukrajinští vojenští představitelé veřejně neoznámili stažení vojsk, ale ani neinformovali o žádných obranných bojích v okolí Lysyčansku, tvrdí analytici amerického institutu.

Video se připravuje ...
Další videa