Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Dobrovolnice Nasťa (†13) se vracela domů na kole: Rusové ji zastřelili

Autor: rc - 
30. června 2022
14:52

Anastázii bylo pouhých třináct let, ale neváhala a zapojila se do humanitární pomoci v době války. Rodačka z Lysyčansku se vracela z dobrovolnických prací domů na kole, když ji zabila ruská střela. S odvážnou holčičkou se loučí lidé na sociální síti Twitter.

Malá Nasťa se po invazi ruských vojsk na Ukrajinu snažila pomoci své rodné zemi a jejím lidem. Ačkoliv ještě chodila do základní školy, třináctiletá dívka se rozhodla pomoci jako dobrovolník v Lysyčansku. Pomáhala s distribucí potravin. „Přinášela jídlo své rodině, díky čemuž přežili,“ uvedla na Twitteru Oleksandra Matvijčuková.

Osudný den se vracela domů na kole. Zpátky k rodině už ale nedojela. Zasáhla ji ruská střela a zranění byla smrtelná. „Její teta pláče, protože dítě muselo být pohřbeno jako pes na dvoře,“ dodala Matvijčuková a přidala fotografií malé hrdinky, na níž má roztomilá holčička dva copánky.

„To je tak smutné. Nedokážu si představit, čím si tam každý prochází,“ napsal jeden z uživatelů. „Nevím, co říct. Odpočívej v pokoji andílku. Tenhle svět pro tebe nebyl, zlatíčko. Doufám, že si hraješ a jsi šťastná s anděli tam nahoře,“ píše další.

„V mé zemi lidé občas pohřbívají své milované vedle domu, oni jednoduše nemohou unést myšlenku, pohřbít je mezi ostatní na vesnickém hřbitově. Bude už navždy doma. Odpočívej v pokoji, andílku,“ uvedl další uživatel.

Ruské invazní jednotky se snaží obklíčit Lysyčansk a přetnout silnici vedoucí do města ze západu od Bachmutu. "Nepřítel se za podpory dělostřelectva snaží zablokovat město Lysyčansk a ovládnout úsek silnice mezi Lysyčanskem a Bachmutem," píše ukrajinský generální štáb. Uvedl také, že útočící ruské jednotky ostřelovaly civilní infrastrukturu v regionu.

Ukrajinské úřady podle agentury Reuters uvedly, že se snaží evakuovat obyvatele Lysyčansku, kde pod neustálým ruským ostřelováním zůstává asi 15.000 civilistů. Podle oblastního gubernátora Serhije Hajdaje ruské síly na lysyčanskou ropnou rafinerii zaútočily. Velvyslanec samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) sdělil ruské agentuře RIA Novosti, že rafinerie je nyní pod kontrolou ruských a proruských sil a ty podle něj ovládají i všechny silnice vedoucí do Lysyčansku.

6:45
Dnes

Skoro 1400 nemocných Ukrajinců od začátku ruské invaze odjelo na Západ za zdravotní péčí, uvádí The Kyiv Independent s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.

6:42
Dnes

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN: americký prezident Joe Biden je válečný zločinec, „přilévá na Ukrajině oleje do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

V rozhovoru, který byl v neděli zveřejněn na internetu, se americký moderátor Michael Smerconish Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec. Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. „Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila,“ prohlásil Waters.

Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. „Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím,“ řekl.

5:30
Dnes

Dobré ráno, Úřad práce dnes zveřejní údaje o červencové nezaměstnanosti v Česku. V červnu meziměsíčně opět klesla o desetinu procentního bodu, činila tak 3,1 procenta. Část volných míst obsadili ukrajinští uprchlíci, kteří přišli do Česka po únorovém začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle ředitele pracovního úřadu Viktora Najmona Ukrajinci nastupují hlavně na dlouho neobsazené pozice a přichází hlavně ženy, které většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí v druhé polovině července uvedlo, že si práci v ČR našlo přes 95.000 ukrajinských uprchlíků.

Zobrazit celý online

Video  Útok na obchoďák v Kremenčuku: Video z bezpečnostní kamery ukázalo dopad střely  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa