Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Horor v Izjumu: Ve vybombardovaném domě našli Ukrajinci 44 těl

Aktualizováno -
10. května 2022
13:29
Autor: ČTK - 
10. května 2022
09:59

V troskách domu v ukrajinském městě Izjum byla nalezena těla 44 civilistů, uvedl dnes gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Pětipatrovou budovu podle něj zničili ruští vojáci v březnu, napsala agentura Unian. Izjum na severovýchodě Ukrajiny je důležitý železniční uzel, o který obě strany svádějí těžké boje.

„V dočasně okupovaném Izjumu se pod sutinami pětipatrového domu, který okupanti zničili v prvních deseti dnech března, našla těla 44 civilistů. Jde o další příšerný válečný zločin ruských okupantů proti civilistům,“ napsal Syněhubov na sociální síti telegram.

Izjum - klíč k Donbasu

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února. I přes svědectví Ukrajinců a informace ukrajinských i západních činitelů Moskva opakovaně tvrdí, že v napadené zemi míří jen na vojenské objekty a infrastrukturu, a nikoli na civilisty.

Izjum je pod kontrolou ruských vojáků nejméně od konce března. O toto město jihovýchodně od Charkova, kde před válkou žilo okolo 50.000 obyvatel, se předtím měsíc tvrdě bojovalo. Ruskojazyčná verze serveru BBC Izjum označila za „klíč k Donbasu“, vede přes něj významná silnice i železniční tratě.

Není jasné, kolik civilních obětí si dosud ruská invaze vyžádala. Monitorovací mise Úřadu vysoké komisařky pro lidská práva OSN na Ukrajině dnes uvedla, že počet obětí je o tisíce vyšší, než kolik uvádějí oficiální statistiky OSN. Ta od začátku konfliktu potvrdila 3381 civilních úmrtí. Většina lidí zemřela kvůli výbušným zbraním s širokým dosahem, například při leteckých a raketových úderech.

„Pracujeme na odhadech, ale můžu vám zatím říci jen to, že čísla jsou o tisíce vyšší, než kolik momentálně uvádíme,“ řekla podle agentury Reuters šéfka monitorovací mise Matilda Bognerová na dotaz o celkovém počtu mrtvých a zraněných.

„Největší černou dírou je opravdu Mariupol, kde je pro nás těžké získat plný přístup k ověřeným informacím,“ dodala s odkazem na jihoukrajinský přístav, který je terčem útoku ruských jednotek takřka od začátku invaze. Tým Bognerové rovněž vyšetřuje „důvěryhodná obvinění“ z mučení, špatného zacházení a vražd ruských vojáků příslušníky ukrajinské armády.

Rozsah obvinění je výrazně větší na straně ruských sil, ale zaznamenali jsme i porušování práv ze strany ukrajinských sil, dodala Bognerová.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud