Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Putin se nevzdal snu o dobytí celé Ukrajiny! Jeho armáda na to nemá, vysmívá se rozvědka

Autor: tsv - 
3. července 2022
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin stále plánuje převzít moc nad většinou území Ukrajiny, kvůli čemuž válka ještě dlouho neskončí, varovala ředitelka americké rozvědky. Ruská federace nemá dostatek prostředků ani vojenské kapacity k tomu, aby svých cílů dosáhla v dohledné době, místo toho si bude v průběhu příštích měsíců nebo let postupně podmaňovat další menší oblasti. Severoatlantická aliance (NATO) mezitím přibývá na síle a Rusku dochází prostředky na financování války.

Ruská armáda denně přichází o stovky vojáků a velké množství techniky, a ačkoli se okupující armádě nedávno podařilo získat kontrolu nad luhanským Severodoněckem, od propuknutí invaze slaví jen minimální úspěchy. Putin ovšem i přesto odmítá ustoupit od svých původních plánů, informovala ředitelka americké Národní rozvědky Avril Hainesová. Federace se bude dál pokoušet o kompletní nebo alespoň většinové dobytí Ukrajiny, prostředky k tomu ale v tuto chvíli nemá, dodala.

„Všímáme si nerovnováhy mezi Putinovými krátkodobými vojenskými cíly v této oblasti a kapacitou jeho armády, je tu rozpor mezi jeho ambicemi a tím, čeho je armáda schopná dosáhnout,“ uvedla Hainesová na konferenci amerického ministerstva obchodu. Invaze bude podle ní trvat dlouhou dobu a „výhledy zůstávají ponuré“.

Alternativní způsoby sporu a sílící NATO

Rusko bude pravděpodobně dál dosahovat „rostoucích zisků bez jakéhokoli průlomu“, pokračovala ředitelka. Moskva bude podle ní do budoucna záviset na takzvaných nesymetrických nástrojích války, jako jsou kyberútoky, pokusy o kontrolu energetických zdrojů, nebo dokonce nasazení jaderných zbraní.

Zatímco Putin na Ukrajině postupuje jen minimálně, NATO roste nejvíce od dob studené války, uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Prezident Spojených států Joe Biden slíbil posílit letecké, námořní i pozemní síly NATO, nejen proti čemuž se vyslovil Putin během své návštěvy Turkmenistánu. „Jestli budou nasazeni vojáci a infrastruktura NATO, Rusko odpoví,“ prohlásil.

Prostředky na financování sporu s přibývajícími týdny dochází jak Rusku, tak Ukrajině, na rozdíl od federace ale Ukrajina dostane další příspěvky od západních zemí. Například britská vláda okupovanému státu přislíbila další miliardu liber (28,5 miliardy korun), píše server BBC. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že na svou obranu spotřebuje Ukrajina asi 4 miliardy liber měsíčně (asi 118 miliard korun).

21:55
7. 8. 2022

Drazí čtenáři, pro dnešek opět s online přenosem o válce na Ukrajině končíme, pokračovat budeme zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

21:53
7. 8. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že potenciální vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se konat nebudou, pokud budou okupanti v okupovaných oblastech schvalovat protiprávní referenda.

21:30
7. 8. 2022

Ukrajina hlásí exploze v hned několika regionech země. Tři výbuchy zaznamenali například lidé ve Vinnycké oblasti, informoval list The Kyiv Independent.

Kompletní online

Video  Útok na obchoďák v Kremenčuku: Video z bezpečnostní kamery ukázalo dopad střely  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa