Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Stesk byl silnější: Olha porodila v Čechách krásnou holčičku. Obě se už na Ukrajinu vrátily za tatínkem

Autor: diz - 
7. srpna 2022
10:32

Dobrých zpráv nemůže být nikdy dostatek. Obzvláště pokud se týkají válkou sužované Ukrajiny. Od ruské invaze, která vypukla 24. února, do Čech zavítaly statisíce Ukrajinců. Že nešlo o rozmar ale záchranu holých životů, dokládají zvěrstva, kterých se Rusové na civilním obyvatelstvu dopouští. Mezi prvními ženami, které z Ukrajiny vycestovaly, byla i těhotná Olha. Ta v Ústí nad Labem porodila 10. března zdravou holčičkou Viktorku. Obě dvě už jsou zpátky doma v Žytomyru.

Nejen první dny války byly pro mnoho Ukrajinců kruté. Invaze přišla jako blesk z čistého nebe, do toho ruské střely nezřídka zasahovaly a zasahují i civilní cíle. Životem ani zdravím si nemohl a nemůže být v podstatě nikdo jist. Proto tehdy těhotná Olha, jejíž manžel pracuje coby chirurg v Žytomyru,opustila spolu s dalšími uprchlíky domovinu. Bezpečí našla až v České republice.

»Vítězství«

Tam také, dne 10. března v nemocnici v Ústí nad Labem, porodila zdravou holčičku. „A vůbec netušila, že Viktorka má u nás v den svého narození i svátek. Když jsem jí to o víkendu řekla, byla moc překvapena,“ popisuje hejtmanka Petra Pecková (STAN), která maminku s dcerou a její babičku v Ústí nad Labem navštívila. „Dostala jméno, které znamená VÍTĚZSTVÍ.“

„Viktorka žila v Ústí nad Labem nejen s maminkou, ale i se svoji babičkou, pro kterou je prvním vnoučátkem. Radost z miminka byla veliká, ale veliký byl i stesk po domově a hlavně po manželovi,“ rozepsala se hejtmanka na facebooku. Manžel Olhy, a tatínek Viktorky, je chirurg, který po celou dobu války pracuje v žytomyrské nemocnici. Město bylo několikrát ostřelováno.

Neskonalý stesk

I přes hrozbu toho, že válka nadále pokračuje se však všechny rozhodly vrátit domů. „Tatínek svoji Viktorku viděl jen on-line přes mobil,“ líčí hejtmanka s tím, že zapracoval zkrátka nezměrný stesk a touha být poblíž nejbližšímu člověku.

22:23
19. 4. 2024

Vážení čtenáři, se zpravodajstvím z války na Ukrajině dnes končíme. Přihlásíme se opět v sobotu ráno, dobrou noc.

21:51
19. 4. 2024

Ruské rakety v přístavu Pivdennyj v Oděse zasáhly dva terminály specializované na zemědělskou produkci, z nichž jeden patří známé singapurské firmě Delta Wilmar. Ta na Ukrajině podniká od roku 2004, od té doby zde investovala více než 300 milionů dolarů a vytvořila okolo tisícovky pracovních míst.

21:13
19. 4. 2024

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče Sazky a za pokus o vraždu arménského podnikatele. Televizi Nova to potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Nova uvedla, že Treťjakov by se mohl na Ukrajině zapojit do bojů při obraně proti ruské agresi. Kdy muž z Česka odjede, záleží podle televize na tom, kdy pro něj Ukrajina pošle eskortu.

Treťjakov se podle pravomocného rozsudku vydal v listopadu 2007 vraždit na pražské Vinohrady. Dostal zakázku, aby tam zlikvidoval podnikatele, který jezdil v luxusním voze bentley. Shodou okolností tehdy na daném místě zastavil s jiným autem téže značky řidič ředitele společnosti Sazka. Treťjakov šoféra zastřelil. O dva týdny dříve navíc Treťjakov napadl na Václavském náměstí arménského podnikatele, kterého devětkrát bodl nožem. Napadenému cizinci zachránila život včasná operace.

Kompletní online

Teď už má obě holky v náručí. Vrátily se i s babičkou domů. Jsou neskonale vděčné za pomoc, které se jim v Čechách dostalo,“ vnímá Pecková. „Držím jim palce, aby pocit štěstí také doprovázel pocit bezpečí. Bez bezpečí není štěstí nikdy úplné. Ať mají obojího dostatek.“ Závěrem nezbývá doufat, aby veškeré útrapy, které jejich rodnou zemi trápí, vzaly rychle za své.

Video  Ministr Lipavský na Ukrajině: Zavítal na ostřelované předměstí Kyjeva   - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa