Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Těžké ztráty Putinových spojenců: Ukrajincům se daří likvidovat i obávané Kadyrovce

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
25. května 2022
10:17

Na Ukrajině pokračují intenzivní boje o město Severodoněck v Luhanské oblasti, ruský prezident Vladimir Putin si povolal na pomoc obávané jednotky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Jenže ani tzv. Kadyrovcům se moc nedaří a ukrajinská armáda se chlubí jejich „likvidací“. Právě u Severodoněcku mělo být zabito hned několik čečenských „hrdlořezů“, mezi nimi i zástupce velitele 4. čety starší seržant Ali Bětišev, uvedl kanál Nexta.

Mezi zabitými čečenskými bojovníky jsou také policejní kapitán Asvad Idrisov a praporčík Gapur Dakalov. Několik tisíc Čečenců bylo zřejmě primárně soustředěno v Mariupolu a částech Luhanské oblasti.

Kadyrovci na Ukrajině

„Tyto síly se pravděpodobně skládají z jednotlivých dobrovolníků i jednotek národní gardy, která je normálně určena k zabezpečení vlády hlavy Čečenské republiky Ramzana Kadyrova,“ zhodnotilo v minulém týdnu britské ministerstvo obrany s odkazem na vojenské zpravodajství. 

Kadyrov podle britských informací osobně dohlíží na nasazování sil, zatímco jeho bratranec Adam Delimchanov zřejmě působil jako čečenský polní velitel v Mariupolu. „Bojové nasazení tak různorodých vojáků ukazuje na značné problémy Ruska se zajišťováním zdrojů na Ukrajině a pravděpodobně to přispívá k nejednotě velení, což nadále maří ruské operace,“ uvedlo britské ministerstvo.

Ruské ztráty každým dnem narůstají, kromě řadových vojáků přichází Putin rovněž o své velitele, podle Kyjeva mělo na Ukrajině padnout už 10 generálů a na 40 plukovníků, mezi nimi i elitní vojáci, jakým byl například vysloužilý pilot generálmajor Kanamat Botašev (†63) či velitel výsadkářů kapitán Adam Chamchojev (†30).

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa