Sobota 25. června 2022
Svátek slaví Ivan, zítra Adriana
Polojasno, bouřka 28°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Putin přišel o dalšího generála: Vysloužilý pilot Botašev (†63) šel z důchodu válčit na Ukrajinu

Autor: ula - 
25. května 2022
08:00

Rusko ztratilo při bojích na Ukrajině jednoho z významných pilotů - generálmajora Kanamata Botaševa (†63). Ačkoliv byl v důchodu, jeho bývalý kolega BBC řekl, že zkrátka nemohl stát stranou. Ukrajinská armáda v neděli ráno sestřelila jeho stíhačku nad Luhanskou oblastí. Prezident Vladimir Putin na Ukrajině přišel o řadu velitelů, Botašev už je už 10. ruským generálem, který při konfliktu padl, zemřelo nejméně 40 plukovníků a podle Kyjeva také deseti tisíce vojáků.

Generálmajor Kanamat Botašev (63) byl nejvýše postaveným pilotem ruského letectva, který byl v konfliktu na Ukrajině zabit.

Botašev už si přitom užíval důchodu, od roku 2012 podle portálu Daily Mail nelétal. Jeho stíhačka Su-25 v hodnotě 9 miliónů liber byla sestřelena v neděli ráno nad Luhanskou oblastí střelou Stinger. Generál se nemohl katapultovat.

Podle kolegů nemohl stát stranou

Botaševův bývalý kolega BBC řekl, že když mu bylo nabídnuto znovu létat, „prostě nemohl zůstat stranou“. Ztráta tak vysoce postaveného generála v důchodu naznačuje, že ruské letectvo nemá dostatek pilotů schopných provádět bojové lety nad Ukrajinou.

Smrt Botaševa je poslední z dlouhé řady významných vojenských ztrát, které Rusko utrpělo během invaze na Ukrajinu. Předpokládá se, že Botašev je desátým ruským generálem, který na Ukrajině zemřel, zatímco v bojích už Rusko ztratilo 40 plukovníků.

Pozemní síly Ukrajiny mezitím ve svém posledním pátečním sčítání uvedly,  že nad ukrajinským nebem bylo zničeno 204 ruských letadel.

Zprávy o smrti jsou mazány

Zprávy o Botaševově smrti se včera objevily na několika proválečných telegramových kanálech, ale mnoho příspěvků bylo administrátory odstraněno. Jeden příspěvek informoval o smrti generála a popisoval, jak bylo jeho letadlo nejprve poškozeno střelou, následně bylo z nebe sestřeleno Stingerem.

Jeden uživatel zveřejnil poctu zabitému generálovi na ruském telegramovém kanálu Fighterbomber - prominentním kanálu oblíbeném v letecké komunitě s více než 110 000 odběrateli - ale příspěvek byl také odstraněn. 

„Sbohem, veliteli... Na této planetě je jen málo lidí, kteří žili na obloze tolik jako vy.“ Nebe bere to nejlepší, dnes to vzalo tebe,“ stálo v příspěvku podle BBC.

Přestože ruskou síť soukromých telegramových kanálů nekontroluje ruský komunikační regulátor Roskomnadzor, informace naznačující, že Putinovo válečné úsilí pokulhává, jsou prokremelskými správci často omezeny nebo odstraněny.  

23:19
24. 6. 2022

Guvernér: V Doněcké oblasti bylo zabito 5 civilistů a 4 byli zraněni. 24. června Rusové zabili dva civilisty v Raihorodoku, dva ve Staré Karavaně a jednoho v Kostiantynivce, řekl guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

23:00
24. 6. 2022

Ruský poslanec vyhrožuje Londýnu bombardováním. Andrey Gurulyov, člen ruského parlamentu, řekl, že Londýn bude prvním městem, které bude bombardováno Ruskem, pokud blokáda Kaliningradské oblasti, ruské exklávy, povede k válce s NATO.

„První, kdo bude zasažen, bude Londýn. Je naprosto jasné, že hrozba pro svět pochází od Anglosasů,“ řekl v ruské národní televizi. Tvrdil také, že Rusko zničí vesmírné satelity NATO.

22:33
24. 6. 2022

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že rozbila síť agentů pracujících pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU, do níž byl zapojen také ukrajinský poslanec Andrij Derkač. Tohoto ukrajinského zákonodárce dříve USA obvinily, že se coby ruský agent vměšoval do předloňských amerických prezidentských voleb, a uvalily na něj sankce. Napsal o tom portál Ukrajinska pravda.

Derkač podle SBU vytvořil síť soukromých bezpečnostních firem, které měly pomáhat ruským silám ovládnout Ukrajinu po zahájení invaze v únoru letošního roku. SBU upřesnila, že se jí podařilo ruskou zpravodajskou síť rozbít na začátku současné války, když zadržela Derkačova poradce Ihora Kolesnikova. Poradce podle SBU uvedl, že Derkačovy firmy měly zajistit průjezd ruské vojenské techniky do ukrajinských měst.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa