Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Zelenskyj o ceně svobody i přímé schůzce s Putinem: Co ho přivede k jednacímu stolu?

Aktualizováno -
25. května 2022
11:14
Autor: ČTK - 
25. května 2022
09:38

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, a ne přes prostředníky. Pokud Putin „pochopí realitu“, bude možné nalézt diplomatické východisko z konfliktu, dodal Zelenskyj podle agentury Reuters. Odsoudil zároveň nedostatek jednoty mezi západními zeměmi tváří v tvář válce na Ukrajině.

Ukrajinský prezident ve vystoupení před účastníky Světového ekonomického fóra podle Reuters zdůraznil, že Ukrajina bude bojovat, dokud nezíská zpět území obsazená Ruskem.

Moskva by podle něj měla stáhnout svá vojska do pozice, ve kterých byla před útokem na Ukrajinu 24. února. „To by mohl být první krok k rozhovorům,“ řekl Zelenskyj s tím, že Rusko při jednáních s Ukrajinou hraje o čas.

Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda rovněž japonské televizi NHK řekl, že „získáme zpět území, která byla obsazena (Rusy) po 24. únoru, a pak se vrátíme za vyjednávací stůl“. Současně předpověděl, že jednání s Ruskem o ukončení bojů budou složitá.

Ukrajina potřebuje další zbraně

Ukrajinský prezident v nočním projevu na sociálních sítích podle BBC vyzval Západ, aby zemi dodal více těžkých zbraní: raketometů, tanků, protilodních střel a další výzbroj. „Situace v Donbasu je krajně komplikovaná. Prakticky všechny síly, které ještě zbývaly ruské armádě, tam vrhli do útoku. Lyman, Popasna, Severodoněck, Slovjansk - tam okupanti chtějí vše zničit,“ prohlásil. Proto dodávky těžkých zbraní Ukrajině představují podle Zelenského nejlepší investici do udržení stability ve světě a odvrácení mnoha těžkých krizí, které se Rusko ještě chystá vyvolat, anebo již vyvolalo.

„Čím déle potrvá tato válka, tím vyšší bude cena svobody nejen pro Ukrajinu, ale pro celý demokratický svět,“ řekl.

8:43
Dnes

Kavárny amerického řetězce Starbucks v Rusku si možná koupí místní restauratér, zakladatel společnosti Pinskiy&Co Anton Pinsky. Informaci potvrdil jeden Pinskyho známý, on sám se nevyjádřil. Nový vlastník bude muset síť přejmenovat.

Pinsky nejspíš zabere většinu míst řetězce Starbucks a vybuduje vlastní řetězec městských kaváren. Uzavření obchodů je plánováno do konce července. Pinsky bude mít nájemní práva na všechny prostory kaváren Starbucks, avšak bez možnosti využití produktů a technologií americké společnosti.

Koupě pravděpodobně proběhla ve výrazné slevě, píše Ekonomická pravda.Největší světový řetězec kaváren Starbucks v květnu oznámil, že po téměř 15 letech provozu opouští ruský trh .

8:32
Dnes

Rusko nadále ztrácí ve válce na Ukrajině vojáky, jen za uplynulý den tam zemřelo asi 150 vojáků a zničeno bylo 8 protiletadlových raket, 3 dělostřelecké systémy a 3 UAV. Rusko už ztratilo celkem 36 650 vojáků a 3 797 bojových obrněných vozidel. 

8:30
Dnes

Institut pro studium války: Rusko si poprvé od začátku invaze nenárokuje žádnou novou půdu.

Americký think-tank oznámil, že 6. července poprvé za 133 dní války nebyly na Ukrajině nárokovány ani hodnoceny žádné ruské územní zisky, což podpořilo hodnocení institutu, že ruské síly z velké části zahájily operační pauzu. Rusko stále provádí řadu neúspěšných útoků na všech frontových liniích, uvedli experti. Pauza v operacích pravděpodobně znamená, že se ruské síly mohou omezit na relativně malé útočné akce, když se pokoušejí vytvořit podmínky pro významnější ofenzívu.

Zobrazit celý online

Zelenskyj: S Maďarskem je něco špatně

Ve videovystoupení v Davosu si také postěžoval na nedostatek jednoty mezi západními spojenci. „Moje otázka zní: existuje (na Západě) jednota v praxi? Nevidím ji,“ uvedl Zelenskyj. Následně zkritizoval postoj maďarského premiéra Viktora Orbána, který odmítá podpořit chystané embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy. „S Maďarskem je něco špatně,“ prohlásil ukrajinský prezident.

„Existuje jednota ohledně vstupu Švédska a Finska do NATO? Ne. Je tedy Západ jednotný? Ne. Naší silnou stránkou byla jednota uvnitř země a nyní záleží na jednotě Západu, aby byl silný a pevně podpořil Ukrajinu proti Rusku,“ řekl ukrajinský prezident. „Až budeme všichni skutečně jednotní, budeme mít nad Ruskem výhodu,“ dodal.

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko v reakci na Zelenského prohlášení o možnosti jednání o míru až po stažení ruských vojsk z Ukrajiny kritizoval Kyjev za to, že nehledá mírové východisko z konfliktu. Ukrajinské požadavky jsou podle ruského diplomata nekonstruktivní a v Rusku vyvolávají pochyby, zda Ukrajina opravdu chce konflikt ukončit mírem. „Chtěl bych připomenout, že Ukrajina se aktivně zúčastnila jednání fakticky od prvního dne od zahájení vojenské operace a nekladla si žádné podmínky. Pokud si teď kladou podmínky, vyvolává to pochyby ohledně upřímnosti jejich přání najít mírové východisko,“ řekl novinářům.

Jednání o výměně ruského seržanta Vadima Šišimarina, odsouzeného v Kyjevě na doživotí za zastřelení ukrajinského civilisty v prvních dnech války, za ukrajinské vojáky z pluku Azov, zajaté v mariupolských ocelárnách, budou možná až poté, co se zajatci bude uspořádán soudní proces a bude vynesen rozsudek. „Do té doby budou jednání o výměně předčasná“, prohlásil Ruděnko.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa