Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Shrbený Putin s tikem v noze: Bojoval ruský prezident s křečí způsobenou léčbou rakoviny?

Autor: Darina Jíchová - 
25. května 2022
05:00

V květnu se ruský prezident Vladimir Putin objevuje častěji na veřejnosti, než tomu bylo na počátku jeho invaze na Ukrajinu, kdy se proslýchalo, že válku řídí z tajného bunkru u města Ufy. Jeho výstupy však ještě umocňují spekulace o jeho „nahnutém“ zdravotním stavu, nepomohlo tomu ani video z jednání s běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem. Putin byl shrbený, ošíval se a cukal s sebou, uvádí například list The Mirror. Podle telegramového kanálu Generál SVR by za problémy mohla být i rekonvalescence po operaci.

Rakovina a Parkinsonova choroba, to jsou dvě obtíže, o kterých se ve spojitosti s Putinem mluví nejčastěji. Podporuje to i nejnovější video, rozboru obsahu hovoru se věnovali politologové, Putin i Lukašensko se chvástali tím, že uvalené sankce nemají takový efekt, jak si západní lídři mysleli, a Putin vtipkoval, že si s nimi bude muset „vážně promluvit“. Zatímco Lukašensko přišel s bizarní teorií, že si chce Západ rozdělit Ukrajinu a zájem o její území má třeba Polsko.

Tik v noze, třas v ruce

Pozornost ale budilo i Putinovo neverbální chování, zvláště jeho tik v noze, zdálo se, že není schopný sedět v klidu. Ani jeho držení těla nepřipomínalo vzpřímeného ruského vůdce, jak se prezentoval v minulosti. V křesle byl až shrbený, znovu bylo také vidět, jak křečovitě svírá pěsti. S Lukašenkem se na veřejnosti objevuje velmi často, na konci dubna více než předmět jejich jednání zaujal viditelný třas Putinovy ruky, když ji nabízel svému běloruskému protějšku k pozdravu.

Tentokrát se pozorovatelé zaměřili na Putinovy nohy, třásl s nimi a cukal, jako by se chtěl zbavit křeče, ty jsou podle expertů u pacientů s rakovinou běžné, stejně tak se objevují i při léčbě této choroby. Telegramový opoziční kanál Generál SVR dokonce včera oznámil, že Putin minulý týden úspěšně podstoupil klíčovou operaci právě kvůli rakovině a že Kreml využil technologii deepfake videí, aby ukázal, že prezident stále pracuje. Některé záběry byly podle kanálu předpřipravené. Kreml důrazně odmítá spekulace o Putinově zdraví.

10:00
Dnes

Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké oblasti pokračuje v útočných operacích ve směru na Slovjansk. Uvedl to dnes ukrajinský generální štáb. Ve středu podél frontové linie v Doněcké oblasti pokračovaly tvrdé boje, ale ruské jednotky postoupily jenom na několika místech, napsalo dnes britské ministerstvo obrany. Oděskou oblast brzy ráno zasáhly rakety, útoky vedly na Hadí ostrov a zemědělské budovy.

Ruští vojáci ve směru na Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od bojové linie, ostřelovali dělostřelectvem a salvovými raketomety několik obcí, uvádí ukrajinský generální štáb. Dělostřelecké ostřelování a letecký útok ukrajinské armádní vedení zaznamenalo i ve směru na Bachmut, raketové útoky hlásilo i několik menších měst a vesnic v okolí Kramatorsku.

9:57
Dnes
!

Ruská armáda zabila 6. července sedm civilistů v Doněcké oblasti. Podle guvernéra Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka zabili ruští vojáci tři civilisty v Toretsku, dva v Avdijivce, jednoho v Kodemě a jednoho v Siversku. Další 2 lidé byli zraněni, uvedl guvernér.

9:45
Dnes

Ukrajinská armáda znovu umístila ukrajinskou vlajku na Hadí ostrov, který byl několik měsíců pod kontrolou ruských jednotek.

Zobrazit celý online

Putin prý podstoupil operaci

Na kanálu Generál SVR se následně objevily komentáře, že to byli Putinovi lékaři, kdo vyzval k operaci, „jak nejdříve to půjde“, ta měla proběhnout v noci v pondělí 16. května na úterý 17. května. Putinův stav se prý stabilizoval, až o víkendu a jeho vystoupení z pátku 20. května bylo předtočené, dodává Generál SVR. Tento účet se odkazuje na „zákulisní zdroje“, sdílené informace však nejde věrohodně ověřit, podotýká nespočet expertů na Rusko. Během prezidentovy operace a rekonvalescence prý Rusko řídil tajemník Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa