Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ruský zajatec (23) na videu ukázal pravdu o válce na Ukrajině: Chaos a rozpad Putinovy armády

Autor: Darina Jíchová - 
25. května 2022
05:00

Ukrajinci zajali mnoho ruských vojáků, které Moskva vyslala do války. Někteří z nich vypověděli, že ani nevěděl, kde jsou. Kreml podle všeho vydal příkaz, že Rusové s sebou nesmějí mít vlastní mobily. Nařízení většina vojáků dodržela, ne však všichni. Jurij Šalajev (23) pořídil záběry, které odhalují extrémní neúspěch Putinovy armády a ukazují krutost a chaos války, uvedl list Daily Mail.

Šalajev na videu popsal, jak se z vojáků stává „sekaná“ a zbývají z nich „jen kousky masa“, jeho surová výpověď ilustruje „zpackanou“ invazi na Ukrajinu a podtrhuje vojenskou nejistotu Rusů. Šalajev skončil v ukrajinském zajetí několik týdnů po vypuknutí války, během prohlídky Ukrajinci zjistili, že pomocí osobního mobilu vytvářel jakési „domácí video“ války.

Dokument Okupant z videí Šalajeva:

„Na 95 procent okupantů s sebou svůj osobní mobil nemá,“ informoval tisk poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Šalajev si ve svých komentářích nebral žádné servítky, ukázal, jak si skutečně počíná armáda, která donedávna byla považována za jednu z nejsilnějších. Mluví o tom, jak se mu zasekávala zbraň, jak explodoval jeho vůz i o tom, jak se jeho jednotce nepovedl útok na ukrajinskou vojenskou základnu. Pořízené záběry zpracovali reportéři deníku Ukrajinska Pravda do celistvého videa Okupant.

Záběry z domácích radovánek střídá krutá válka

Šalajev přitom není žádný obyčejný pěšák, vystudoval elitní vojenskou akademii v Moskvě a před válkou sloužil v Čečensku a na Ukrajině byl velitelem motorizované čety. „Jeho počínání je velmi neobvyklé, většina Rusů rozkaz o vlastních mobilech uposlechla a svoje smartphony nechali doma,“ dodal Heraščenko s tím, že Šalajev byl zadržen v dubnu poté, co se tři dny se dvěma zraněnými kolegy schovával ve sklepě v jedné donbaské vesnici.

Telefon Šalajeva byl plný videí, třeba z vojenských či rodinných oslav, kdy Rus obdarovává dcerku růžovým kolem, na dalším se strýcem popíjí whisky – strýc se opije tak, že nemůže ani vstát, nechybí ani snímky z dovolené a výletů, o to větší kontrast poskytují záběry, kdy se mění v ustrašeného vojáka, který v úkrytu šeptem konejší své přátele. Novináři kromě videomateriálu měli k dispozici i Rusovy zprávy s dalšími 172 vojáky, kteří byli vysláni na Ukrajinu. Psali o zděšení kvůli obrovským ztrátám, zuřili kvůli „šuntům“, se kterými je Putin poslal válčit, rozebírali incidenty, kdy Rusové odmítali bojovat.

„Jsou to tři dny a máme už tři náklaďáky plné těl z 5 regimentů,“ stojí v jedné zprávě. „To je pravda a spousta rekrutů utekla,“ reagoval v konverzaci v Šalajevově mobilu další voják. Ze zpráv bylo cítit zoufalství. „Jsem jediný přeživší z jednotky u Charkova,“ svěřuje se další Rus. „Jsem zraněný a v nebezpečí,“ psal a prosil o pomoc.

Nezdařené útoky, strach a zničená technika

Šalajev pocházející z malého města u Polárního kruhu neměl díky kremelské cenzuře a propagandě žádnou představu o tom, co ho na Ukrajině čeká. Nejdřív ho převezli na Krym a pak na frontu na Donbase. „No do p*dele, je tu aspoň jedna zbraň?“ asi nečekal, že bude muset hledat zbraně a munici, když dobyli ukrajinskou základnu. „Sakra, mají tu vůbec něco? To jsme o tohle místo bojovali pro nic?“ přemítá na záběrech. V reakci už pak jen nadává a hořce se směje.

„Začali stavět mosty, ty jim Ukrajinci odpálili. Teď neví, co dělat. Přeskupit se, nebo ne?“ Šalajev komentoval také ruskou nejistotu, jak postupovat. Svěřil, že ztrácí pojem o čase, místo o válečných vítězstvích sdílel radost jen z toho, že měl možnost se vykoupat. Šokoval ho pohled na zničenou ruskou techniku. „No dop*dele, tady odstřelili transportér, a tady taky. To je náš, ne? Nebo jejich? Ježiši, musíme odsud, nebo nás taky odstřelí,“ slyšitelně panikařil.

Na dalším úseku Šalajev uvádí, že jsou už 3 hodiny pod útokem. „Dost nám nakládaj,“ říká o ukrajinském úspěchu. Následně dal rozkaz ke střelbě, nezdařilo se však, zbraně se jim zasekly. Při svém zadržení vypověděl, že jejich obrněný vůz zasáhl zřejmě granát, proto uprchli do jednoho z domů, kde se ukryli ve sklepu. „No, to mě pose*, to je konec. Někdo to odstřelil. Tohle jsou kousky masa, někoho odstřelili,“ další záběry ukazují ruský transportér, ze kterého stoupá dým.

22:00
5. 7. 2022

Ruská armáda ostřelovala město Sumy až 60krát denně.  V důsledku ostřelování byly poškozeny obytné budovy a podnik. Je známo, že jedna osoba byla zraněna.

 

21:56
5. 7. 2022

Další fotografie z tržiště ve městě Slovjansk, které ostřelovali Rusové.

Ruský útok na tržnici ve městě Slovjansk (5. 7. 2022) Ruský útok na tržnici ve městě Slovjansk (5. 7. 2022) Ruský útok na tržnici ve městě Slovjansk (5. 7. 2022)
21:28
5. 7. 2022

Zelenskyj požaduje od generálního štábu vysvětlení ohledně omezení cestování branců. „Žádám generální štáb, aby v budoucnu nedělal podobná rozhodnutí beze mne,“ řekl prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

Volodymyr Zelenskyj a ministr vnitra Denys Monastyrskyj v Oděse (18. 6. 2022). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Mykolajiv.
Zobrazit celý online

Závěrečné scény jsou rozmazané, pocházejí z krytu a zachycují ukrajinské vojáky. „Co dělá? Dává tam minu?“ zní Šalajevova slova, na záběrech je rozeznatelný klečící Ukrajinec. Dokument Okupant má 24 minut a lidé jej mohou zhlédnout na YouTube kanálu deníku Ukrajinska Pravda.

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa