Někdo to dělat musí, říká Američan (20), který exhumuje těla zavražděných Ukrajinců

Autor: štt - 
1. května 2022
05:00

Když začala válka na Ukrajině a v médiích se objevila první válečná zvěrstva, mladý Američan Peter (20) neváhal ani chvíli. Sbalil si kufry a vyrazil pomoci do válkou postižené země. Nyní pomáhá exhumovat těla zavražděných civilistů.

Olena Halušková, která před válkou pracovala v organizaci bojující s korupcí, nedávno na svém twitterovém účtu sdílela dojemný příběh z okupované Ukrajiny. Dvacetiletý Peter sem přijel pomáhat až z druhé strany světa. Původně se chtěl stát součástí ozbrojených sil a bránit se zbraní v ruce zemi před ruskými okupanty. Z neznámého důvodu jej však v armádě odmítli.

To jej neodradilo a přihlásil se k místním dobrovolníkům. Peter se nyní účastní prací v Irpini a Stojance, kde exhumuje těla zavražděných civilistů, aby byla důstojně pohřbena na hřbitově. „Někdo to dělat musí,“ říká s úsměvem odvážný mladík.

„Děkujeme, Petře!“ píše Olena na konci příspěvku. Poděkování a obdiv úcty přidali i další uživatelé. Například Dawn Gardner napsal: „Petře, jsi pro všechny hrdina. Jako americká matka jsem pyšná, že si uvědomuješ, že žádná práce není marná.“ Alison Clark píše: „Úžasné! Každý dobrovolník na Ukrajině je pro mě hrdina!“

12:45
Dnes

Čína očekává, že se všechny strany zapojené do ukrajinské krize zúčastní mírových jednání s cílem dosáhnout trvalé dohody, která bude pro všechny přijatelná. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning, kterou citovala agentura Reuters.

V komentáři ke schůzce Trumpa a Putina mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedla, že Peking podporuje veškeré snahy o mírové urovnání ukrajinské krize.

11:14
Dnes

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že se podařilo zabránit výbuchu automobilu na Krymském mostě. Vůz s improvizovaným výbušným zařízením podle ní dorazil do Ruska z Ukrajiny přes řadu dalších zemí. Ze zprávy agentury Interfax není zcela jasné, kde FSB automobil zadržela.

Na Krymském mostě mezitím nastal dopravní kolaps a tisíce vozů stály u kontrolních stanovišť. Podle Interfax počet automobilů, které dnes v 06:00 SELČ čekaly na kontrolu, přesáhl 2100. Krymský most spojuje ukrajinský poloostrov Krym, který Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014, s ruskou pevninou. Terčem útoků se během ruské invaze na Ukrajinu stal už několikrát. Kyjev se k poslednímu tvrzení FSB nevyjádřil.

11:59
Dnes

Zraněné nebo škody po ruských vzdušných útocích hlásí činitelé i z dalších ukrajinských regionů. Například vedoucí správy Oděské oblasti Oleh Kiper a Státní služba pro mimořádné situace (DSNS) podle Ukrajinské pravdy informovali o rozsáhlém požáru v zařízení palivové a energetické infrastruktury po ruském dronovém útoku na jihu Ukrajiny. Stejný server dále píše o šesti zraněných po ruském ranním útoku na město Záporoží nebo o poškození skladu v Kyjevské oblasti.

Ruské síly zaútočily na Dněpropetrovskou oblast raketami, drony a dělostřeleckou palbou, přičemž poškodily průmyslový objekt, dopravní podnik, infrastrukturu a obytné domy, uvádí v jiné zprávě Ukrajinska pravda. Sedmapadesátiletá žena byla zraněna při ruském útoku naváděnými leteckými bombami v Sumské oblasti, uvedly úřady.

Ukrajinské letectvo ráno informovalo o likvidaci 88 ruských dronů během noci na dnešek. Nepřítel zaútočil čtyřmi balistickými raketami Iskander-M a 140 útočnými bezpilotními letouny typu Šáhed a imitacemi úderných dronů, uvedly ukrajinské vzdušné síly, které podotkly, že evidují zásahy ruskými střelami a drony na 25 místech v Doněcké, Charkovské, Sumské, Dněpropetrovské, Oděské a Kyjevské oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Rusko na Ukrajině zavádí rubl! Ceny za paliva opět stoupají. A Andělé patřili zesnulému Stypkovi.  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa