Pondělí 7. října 2024
Svátek slaví Justýna, zítra Věra
Oblačno 16°C

Špičkoví právníci exkluzivně ZDARMA poradí na Horké lince Blesku: Vyřešte sousedské vztahy, exekutory i výživné!

  • Autor: Radka Růžičková - 
    17. 5. 2024
    05:00

    Zákony nejsou jen změť paragrafů. Ve schopných rukou jsou užitečným nástrojem, který pomáhá hájit práva obyčejných lidí a bránit je před nespravedlností.

    Máte spory se sousedem? Nevíte, kudy kam z dluhů, nebo naopak někdo dluží vám? Neplatí »ex« alimenty, prodejce nechce uznat reklamaci nebo si nevíte rady se závětí?

    Už v pondělí 20. května od 10 do 12 hodin máte unikátní možnost probrat své problémy se špičkovými odborníky na zákony na Horké lince Blesku. A pamatujte si, že žádná starost není tak malá, aby si nezasloužila řešení. Podívejte se, komu můžete volat.

  • 1.Kdy je exekutor pomocníkem

    Mgr. Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory ČR

    Telefon: 730 165 711

    Mgr. Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory ČR

    Bojíte se exekuce? Pokud nemáte žádné dluhy, strach mít nemusíte. Exekutor nikdy nechodí bez varování. Aby vám mohl »sáhnout« na plat, na úspory nebo majetek, musí mít pověření soudu.

    Řada lidí naopak netuší, že exekutor může naopak pomáhat běžným věřitelům. Třeba maminkám, kterým expartner dluží výživné na dítě. Stačí si vybrat jakéhokoliv soudního exekutora a v exekučním návrhu uvést, že bývalý partner neplatí soudem určené výživné. Se sepsáním návrhu může pomoci přímo i exekutor, který pak i vše zařídí. Kromě postihu majetku a mzdy dlužníka mu může i zabavit řidičský průkaz.

    • Věřitelem se může stát kdokoliv. Např. pokud vám někdo způsobí škodu, nedodá zaplacené zboží či neposkytne zaplacenou službu.
    • Pomocí Centrální evidence exekucí, kterou spravuje Exekutorská komora, je možné zkontrolovat, jestli váš budoucí nájemník nebo třeba prodejce auta není v exekuci, a vyhnout se tak budoucím problémům.

  • 2.Notářské záležitosti

    Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

    Telefon: 730 165 779

    Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

    Chybějící závěť může v rodinách způsobit hádky, spory i nenávist až »za hrob«. Jasno může do rodinných vztahů vnést závěť. A pokud je sepsaná u notáře, nedá se zapřít a není snadné ji napadnout. Navíc si můžete podmínky »diktovat i z hrobu «. Dědictví je totiž možné podmínit, např. tím, že dědic musí napřed dostudovat apod. A pokud nemáte potomky, zajistíte, že po vaší smrti majetek nepropadne státu. 

    Za sepsání závěti nezaplatíte majlant. Notáři mají pro její sepsání jednotnou cenu. Je tak jedno, zda odkazujete ojetý automobil, nebo činžovní dům. „Jednoduchou závěť vám kterýkoliv notář sepíše za 2700 Kč, pouze v případě hodně komplikované závěti může být tato částka až o 2000 Kč vyšší,“ uvádí šéf notářů Radim Neubauer.

  • 3.Braňte se trikům neférových šéfů

    Mgr. Jiří Kotyk z Oblastního inspektorátu práce pro hlavní město Praha

    Telefon: 730 165 788

    Najít slušného a vstřícného šéfa je zázrak. Pokud ale narazíte na nelidu, který chce za maximum práce zaplatit minimum, nedejte se. V obraně a prosazení zákonných práv pomáhá Státní úřad inspekce práce. Má na starost dodržování pracovněprávních předpisů a zákon dohlíží na dodržování bezpečnosti i ochrany zdraví při práci. A v případě pochybení může ukládat pořádně »mastné« pokuty.

    Pomůžou například při problémech, jako je:

    Nízká mzda

    Nikdo v Česku nemůže pracovat za méně peněz, než je minimální mzda (18 900 Kč měsíčně, tedy112,50 Kč /hodina). Jenže většina zaměstnanců, kteří vykonávají práci vyžadující určité znalosti, má nárok na mzdu zaručenou. Neberete proto málo?

    Pracovní smlouva

    Řada fíglů se dá dělat i s pracovní smlouvou. Někteří šéfové nutí nováčky pracovat na zkoušku, nebo oddalují podpis smlouvy. Bez podepsané smlouvy ale nikdy nepracujte! Chrání vás před problémy, např. v případě pracovního úrazu.

    Výpověď

    Zákoník práce přesně stanoví, kdy může zaměstnanec dostat výpověď. Šéfové se to ale často snaží obejít a podřízené k výpovědi donutit. Oblíbené je například nucení k podpisu »výpovědi dohodou«. Důvod? Snaha připravit zaměstnance o odstupné, na které má ze zákona nárok.

    Mgr. Jiří Kotyk

  • 4.Sousedské vztahy

    Mgr. Roman Moussawi

    Telefon: 730 165 793

    Ombudsman Blesku Mgr. Roman Moussawi

    Problémy se sousedy můžou klidný život změnit v peklo. Stačí uštěkaný pes, kuřák na balkoně nebo přerostlé keře a obří stromy. Podle občanského zákoníku má sice majitel domu, bytu či pozemku právo se svým vlastnictvím libovolně nakládat, zároveň ale nesmí »nad míru přiměřenou poměrům« závažně rušovat práva jiných osob.

    „Velice zjednodušeně se pak dá říct, že jen proti obtěžování o určité intenzitě se tedy vůbec dá úspěšně bránit. To že vám něco vadí, tak nestačí,“ vysvětluje advokát Roman Moussawi a přibližuje nejčastější problémy mezi sousedy.

    HLUK – klid by měl vždy panovat v noci, v době mezi 22. až 06. hodinou. Pokud vás hluk ruší v této době, můžete volat policii. Kromě policie se vyplatí kontaktovat i příslušný obecní úřad, aby prošetřil, jestli se sousedé nedopouští přestupku proti občanskému soužití, za které hrozí pokuta.

     ZÁPACH – žumpa, hnojiště neb trativod u hranic pozemku může pořádně znepříjemnit život. Když se se sousedem nedomluvíte, nezbude vám nic jiného, než se bránit soudní cestou. 

    ZVÍŘATA – ničí vám sousedovy slepice záhony, nebo naopak sousedův pes zakousl vaši slepici? Napřed se zkuste se sousedem domluvit, případně ho písemně vyzvěte k náhradě škody. Pokud nic nepomůže, můžete se obrátit na soud. Ale zvažte, jestli se vám to finančně vyplatí. Navíc budete muset dokázat, že škoda skutečně vznikla.

    STROMY – vadí vám sousedovy stromy a přerostlé keře? Řešení závisí na tom, co přesně vám vadí. Rozhodně nemůžete vniknout k sousedovi na pozemek a strom pokácet. Ořezat větve, které zasahují na váš pozemek, sice můžete, ale až když soused nereaguje na žádost, aby je odstranil sám.

  • 5.4 reklamační mýty

    Mgr. Lukáš Zelený, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu a odborník na práva spotřebitelů

    Telefon: 730 165 810

    Ombudsman Blesku Mgr. Lukáš Zelený

    Zákon sice po skytuje spotře bitelům mnohá práva, ale někteří z nich se o ně nechá - vají připravit svou neznalostí, případně nepoctivými prodejci.

    Bez účtenky je reklamace nemožná – NE!

    Doklad o zaplacení pro uplatnění reklamace nepotřebujete. Stačí prokázat, že jste u prodej - ce zboží koupili, kdy a za kolik. Toho docílíte například fotkou účtenky v mobilu, výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, v krajním případě i svědeckou výpovědí či čestným prohlášením. 

    Potřebujete originální obal – NE!

    Ten pro podání reklamace není potřeba. A to dokonce ani v případě, že to má prodejce v obchodních podmínkách. Jediné, nač musíte pamatovat, je nutnost zboží předávat či posílat v obalu, který zabrání jeho možnému poškození.

    Musíte mít záruční list – NE!

    Záruční list není dokladem, který musíte podle zákona předložit, pokud chcete reklamovat výrobek v záruční době. Navíc jde o potvrzení, které se nevystavuje automaticky, ale můžete si o něj požádat.

    Reklamaci vyřídí jen vedoucí – NE!

    Rozhodně nemusíte do prodejny jezdit tak dlou - ho, než tam bude někdo ochotný s vámi reklamaci vyřídit. Podle zákona musí být v každé prodejně po celou prodejní dobu přítomen pracovník, oprávněný vyřizovat reklamace.

  • 6.Oddlužení není pro každého

    JUDr. Alena Doubková z Poradny při finanční tísni, o. p. s.

    Telefon: 730 165 823

    JUDr. Alena Doubková z Poradny při finanční tísni, o.p.s.

    Dlužíte a máte »v záloze« oddlužení jako poslední řešení? Tak pozor! Oddlužení není univerzální řešení a není pro každého. Jen jeden dluh totiž nestačí. Navíc musí být váš příjem natolik vysoký, abyste měli z čeho splácet. Podle zákona totiž dlužníkovi musí kromě splátky dluhu zbýt dost peněz na pokrytí nájmu a dalších nezbytných výdajů. Výše splátky tak může být vyšší než při exekuci. Před podáním žádosti o oddlužení se tak vyplatí nechat si vše předem propočítat.

  • 7.Vše o výživném

    Ing. Dagmar Vogtová, MBA, koordinátorka projektu Vaševýživné.cz

    Telefon: 730 165 824

    Ing. Dagmar Vogtová z Vaševýživné.cz

    Myslete na dítě a nenechte se ošidit

    Rozvod je zásadní životní zlom, který zasáhne celou rodinu. A pokud jsou v ní děti, složitou situaci často zkomplikují hádky o výživné. Nejsnazším řešením sporů o výši výživného je dohoda rodičů. Pokud ale nejsou schopní se domluvit, rozhodne o výši alimentů soud. Ten zkoumá kvůli tomu jak majetkové poměry rodičů, tak jejich zázemí a také to, jakým způsobem se podíleli na výchově dětí v době, kdy žili ve společné domácnosti. Zohledňuje se i věk dítěte a jeho speciální potřeby

    S výší alimentů pomáhá tabulka

    Stanovit výši výživného pomáhá soudům doporučující tabulka, kterou připravilo Ministerstvo spravedlnosti ČR. Tabulka vychází z věku dítěte a dalších vyživovacích povinností rodiče. Tabulka ale není pro soudce závazná, a vyživné často stanovují podle svého uvážení.

    Doporučená výše výživného

  • 8.Problémy s nemovitostmi

    JUDr. Jaroslava Šafránková, Advokátní kancelář Šafránková & Vrba

    Telefon: 730 165 834

    Ombudsmanka Blesku JUDr. Jaroslava Šafránková

    Vlastnictví nemovitosti je radost, ale i starost. A je jedno, jestli jde o rodinnou vilu, zahradu, či jen garáž. Problémy můžou způsobit nejen změny zákonů, ale i dědictví, prodej, nebo koupě. Koupili jste nemovitost a po pár měsících vám upadl okap, nebo začalo téct střechou? Pokud kvůli tomu chcete zpětně získat slevu z kupní ceny, tak snadné to nebude.

    „Je třeba si uvědomit, že je nutné odlišovat, co je vadou, ať už skrytou nebo na první pohled patrnou, a co je opotřebením nemovitosti. Kupujete-li 100 let starou nemovitost, pak je celkem nepochybné, že nemůžete předpokládat, že tato nemovitost bude splňovat nároky stavebního zákona z roku 2024. Stává se, že někteří lidé předpokládají, že tomu tak bude, podají žalobu a pak se opravdu diví, že žaloba není úspěšná,“ vysvětluje JUDr. Jaroslava Šafránková.

    Video  Advokát o právní gramotnosti dětí: Kde je hranice mezi lumpárnou a porušením zákona? A měla by se snížit hranice trestní odpovědnosti u dětí?  - Bára Holá, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

     

Jan Reichardt ( 17. května 2024 13:34 )

Exekutory jsem vyřešil. Nemám žádné dluhy, půjčky atd.

žanyn ( 17. května 2024 13:28 )

Tihle "Špičkoví právníci" by měli pčedevším napsat nové a kvalitní zákopny, aby k podobným událostem nedocházelo-

Zobrazit celou diskusi