Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C

Profesor Neužil zachraňoval život na Horké lince: Okamžitě jeďte k nám! A nejlepší odpovědi lékařských es

 • Autor: Iva Dvořáková - 
  14. 5. 2024
  05:00

  Dramatický telefonát a rychlé jednání známého kardiologa zřejmě zachrání život jednomu čtenáři Blesku! Muž ze Sedlčan chtěl své problémy konzultovat na Horké lince Blesku s profesorem Neužilem. Ten si vyslechl potíže a v minutě začal jednat: „Máte vodu kolem srdce, okamžitě se objednejte k nám a přijeďte už dnes odpoledne,“ naléhal na čtenáře.

  Podle profesora Neužila byl telefonující onkologický pacient, který nemohl dýchat a chodit. „Podle příznaků je jasné, že má vodu v osrdečníku a ta musí fofrem pryč. Jinak hrozí, že by mohl pacient zemřít,“ vysvětlil Blesku. Během dvouhodinového telefonického maratonu pak ještě kontroloval, zda čtenář dal na jeho radu a objednal se do Nemocnice Na Homolce, kam mu lékař nadiktoval číslo.

  Jste to opravdu vy?

  Mnoho telefonátů od čtenářů Blesku začínalo ujištěním, zda se skutečně dovolali lékařským špičkám. A když dostali kladnou odpověď, využili možnosti probrat své potíže se specialisty. Lékaři pak bez oddychu odpovídali a pomáhali. Cukrovkáře zajímaly novinky v měření hladiny cukru a nová antidiabetika, která chrání srdce a ledviny.

  Volající se zajímali i o to, zda jsou nádory krve dědičné. Dotazy padaly na CHOPN a očkování proti černému kašli. Pršely také dotazy na léčbu rakoviny, prevenci i na rehabilitace. Co zajímavého ještě zaznělo?

  Špičkoví lékaři v pondělí odpovídali na otázky, které se týkaly zdravotních problémů Čechů.
 • 1.Rakovina kůže a dermatologické problémy

  Odpovídala: prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., dermatoložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze

  prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., dermatoložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze

  V poslední době jsem o vás slyšela ve spojitosti s léčbou alopecie (plešatění). Mně je 27 a začaly se mi dělat lysinky. Jaká je příčina a existuje účinná léčba?

  V případě lysinek ve kštici se může jednat o nemoc alopecia areata. Je to autoimunitní onemocnění, jehož vznik může souviset s dalšími chorobami, jako je postižení štítné žlázy, vitiligo nebo atopický ekzém. Je proto vhodné provést odběr krve a tyto parametry zkontrolovat. Vyvolavatelem bývá infekční onemocnění nebo stres. Důležité je podchytit vypadávání vlasů hned v počátku.

  Ložiska se ošetřují krémy s kortikoidy, které potlačují zánět, a roztokem s minoxidilem, který působí imunomodulačně. Pokud lysiny na lokální léčbu nereagují, přejdeme k aplikaci účinné látky injekčně přímo do postižených míst.

  Mamince seniorce diagnostikovali v průběhu deseti let rakovinu kůže. Nejprve bazaliom a poté spinaliom. Jsou tyto nádory nebezpečné?

  Jedná se o zhoubné kožní nádory. Nejčastěji se vyskytují na místech často vystavovaných slunečnímu záření, jako je obličej, krk, dekolt nebo předloktí. Na rozdíl od melanomu je u nich riziko metastáz, tedy dceřiných ložisek menší, proto nejsou tak zákeřné. Alfou omegou je jejich kompletní chirurgické vyříznutí, aby se nádor neopakoval a důsledná ochrana proti UV paprskům.

  Video  Dermatoložka varuje: Podezřelá znaménka si nenechávejte odstranit laserem. Co s nimi dělat?  - Bára Holá
  Video se připravuje ...

  Dá se už melanom úplně vyléčit? Prý je to nejhorší nádor kůže…

  Melanom patří mezi nejagresivnější kožní nádory. Často metastazuje a kvůli pozdní diagnostice přichází až třetina pacientů již v pokročilém stadiu. Základ je správné chirurgické vyjmutí i s bezpečnostním lemem. Pacientům s rizikovým melanomem můžeme dnes nabídnout zajišťovací léčbu, která brání návratu onemocnění.

  Důležitá je prevence melanomu, která spočívá v ochraně proti nadměrnému slunečnímu záření, preventivní vyšetření kůže u dermatologa, ale i samovyšetřování. Nezapomínejte při něm i na místa, kde byste rizikový projev nečekali, jako je kštice, místa za ušima, meziprstí nebo oblast pod nehty.

  Dceři je 17 let a začala ztrácet na obličeji a krku pigment. Hodně ji to trápí, protože se jí dělají nevzhledné fleky. Existuje něco, co by tuto nemoc zastavilo? 

  Jedná se pravděpodobně o ztrátu pigmentu, vitiligo. Změny se vyskytují nejčastěji v obličeji, na krku a na rukou. Největší šance na úspěšnou léčbu je hned v počátku onemocnění, ideálně do 6 měsíců od vzniku depigmentace. Kombinujeme léky, které potlačují zánět, a světloléčbu. U některých pacientů jsou účinné i lokální antioxidanty, které startují tvorbu pigmentu na přírodní bázi.

  Mám velký problém s nehty na rukou, zničily mi je ty umělé. Udělaly se mi zelené a žluté skvrny a jde prý o plíseň. Vypadá to hrozně. Pracuji v bance a na ruce mi každý kouká. Jakou léčbu byste mi doporučila?

  Nehtová plíseň je nejčastější dermatologické onemocnění. Nehet je ztluštělý, nažloutlý a pod volným okrajem se vyskytují nánosy rohoviny. Doporučuji zajít k dermatologovi a zjistit konkrétní diagnózu, může se totiž jednat i o lupénku nebo poničené nehty při lepení těch umělých. Doporučuji v první fázi nehty stříhat na krátko, posilovat zpevňujícím lakem a užívat aminokyselinu metionin pro lepší kvalitu nehtové ploténky a rychlejší odrůstání.

  Pokud se potvrdí nehtová plíseň, zahájí lékař terapii roztoky, krémy nebo speciálními laky s obsahem antimykotika. V případech, kdy je postižena více než třetina nehtů na rukou, volíme systémově podávané tablety.

 • 2.Rehabilitace a následná péče

  Odpovídala: MUDr. Milena Kolářová, primářka Rehabilitační nemocnice Beroun spadající pod zdravotnický holding AKESO

  Čeká mě operace kyčle. Mohu se nechat operovat a následně rehabilitovat u vás v Berouně? Jak se k vám dostat?

  Operace kyčle u nás v Berouně neprovádíme. Můžete se obrátit například na nemocnici Hořovice, se kterou úzce spolupracujeme. Ale samozřejmě si lze vybrat i jiné zařízení. Váš stav musí vždy na začátku posoudit ortoped. Jakmile vám dá ortoped termín operace, zavolejte na náš sekretariát a objednejte si termín rehabilitace. Je třeba objednat se tak 3 měsíce dopředu.

  MUDr. Milena Kolářová, primářka Rehabilitační nemocnice Beroun spadající pod zdravotnický holding AKESO

  Máme maminku po mrtvici, má obtíže s pohybem a mluvením. Za pár dnů ji bereme domů. Jak by měla vypadat následná péče?

  Následná péče závisí hlavně na celkovém zdravotním stavu pacienta. Podle toho je možné volit rehabilitaci za pobytu v nemocnici, nebo ambulantní. V domácích podmínkách je také možné zajistit domácí péči. S vhodným postupem vám poradí na akutním neurologickém oddělení, kde maminka po mrtvici leží, případně doma potom praktický lékař. Rehabilitace jak pohybová, tak cvičení řeči, logopedie, je velmi důležitá.

  Pravdou je, že mnoho rehabilitačních zařízení včetně našeho je hodně obsazených a není lehké získat hned termín. Je třeba hledat více možností a s pomocí sociální pracovnice stanovit plán. Pomoc rodiny postiženému člověku, jak s pobytem doma, tak s plánem dalšího postupu, je velmi důležitá.

  Mám nově diagnostikovanou roztroušenou sklerózu. Co mi může vaše nemocnice nabídnout?

  Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

  Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.