Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Česko musí zvýšit daně, nebo důchodový věk! vzkazuje organizace. Fiala: Vláda tím směrem jde

Aktualizováno -
30. března 2023
14:45
Autor: ČTK, for, swp - 
30. března 2023
14:13

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. Zpráva Česku také doporučuje rozpočtovou konsolidaci. Podle Fialy chce vláda ročně snižovat strukturální deficit o jedno procento HDP, tedy zhruba 70 miliard korun.

V hospodářském výhledu pro letošní rok je OECD optimističtější než české instituce, když ministerstvo financí čeká pokles o 0,5 procenta, Česká národní banka (ČNB) o 0,3 procenta. Naopak inflaci čeká OECD vyšší, když odhad ministerstva je 10,4 procenta a prognóza ČNB 10,8 procenta.

V příštím roce by podle OECD mělo přijít hospodářské oživení, HDP vzroste o 2,4 procenta a inflace klesne na 4,2 procenta. Pro boj s růstem cen organizace Česku doporučuje udržovat přísnou měnovou politiku, dokud inflace nebude jednoznačně mířit ke dvěma procentům. Zároveň bude podle organizace třeba, aby vládní podpůrná opatření byla cílená, nikoli plošná, v opačném případě by kabinet k inflaci přispíval. Zpráva konstatuje, že uvolněná makroekonomická politika let 2020 a 2021 k vysoké inflaci přispěla.

Zpráva také upozorňuje na vysoké deficity veřejných financí z posledních let. Pro střednědobou fiskální udržitelnost by Česko podle OECD mělo posílit daňovou progresi nebo zvýšit věk pro odchod do důchodu. Organizace také doporučuje změnit rozložení daňové zátěže, když by se měly snížit povinné odvody a naopak vzrůst daně z nemovitosti, spotřební daně nebo environmentální daně.

Navrhovaná opatření u důchodů či fiskální konsolidace jdou směrem, o který se snaží vláda, řekl směrem k výsledkům premiér Petr Fiala (ODS), který se s dalšími členy vlády dnes sešel s generálním tajemníkem OECD.  „Jsem rád, že tato významná a nezávislá organizace potvrzuje nutnost provedení reformních kroků, které někdy nejsou třeba úplně příjemné a mohou částí společnosti být vnímány jako bolestivé, ale které jsou nezbytné pro dobrou budoucnost naší země,“ řekl Fiala.

Fiala také řekl novinářům, že chce vláda snižovat strukturální deficit o jedno procento HDP, tedy zhruba 70 miliard korun ročně. Vzhledem k loňskému snížení celkového daňového zatížení vidí prostor pro růst daní až do 30 miliard korun, hlavní ale podle něj musí být úspory.

Kabinet podle něj pracuje na konsolidaci veřejných financí, strukturální schodek chce snižovat o jedno procento HDP. Strukturální deficit, tedy výsledek hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu, byl loni podle ministerstva financí 2,6 procenta HDP. Celkový schodek rozpočtu 360,4 miliardy korun odpovídal 3,6 procenta HDP.

Vláda podle Fialy také pracuje na důchodové reformě, která zajistí slušnou penzi i dnešním čtyřicátníkům a mladším. Zároveň se změny nedotknou lidí v těsně předdůchodovém věku, zdůraznil premiér.

OECD se ve své zprávě zaměřila i na naplňování klimatických cílů. Podle Cormanna se Česku daří snižovat emise skleníkových plynů, jejich objem ale stále zůstává relativně vysoký. Zpráva doporučuje mimo jiné zaměřit se na investice do energeticky úsporného bydlení, kde by stát měl podporovat ekologické technologie vytápění a zvyšovat energetickou účinnost budov. Česko by také podle Cormanna mělo v dlouhodobém horizontu zavést uhlíkovou daň.

Video  Ptám se, pane premiére: Fiala si pochvaloval chování Čechů, očekává menší inflaci.  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Květoslava Velanova ( 30. března 2023 19:40 )

Jenže pan premiér má signály, že na demonstraci byli jenom samí p r o r u š t í !!! On vůbec nechápe smysl pořádaných demonstrací. Vůbec si nepřipouštį, że lidé nejsou spokojeni hlavně s vládou, kam náš stàt vede,!

lucie13 ( 30. března 2023 19:39 )A jejich snižování deficitu, když loni sekli 427 miliard a letos nás plánují zadlužit nově o 300 miliard!
Banda hochštaplerů

Květoslava Velanova ( 30. března 2023 19:35 )

A jak by se to dalo udělat? Uvidíme za dva roky,kdo je ještě bude volit.

Květoslava Velanova ( 30. března 2023 19:34 )

No, tím si nejsem až tak jistá. Sice bych si to přála, ale někteřį pomatenci jsou schopni je zase volit. A to by byla tragédie.

newdawn ( 30. března 2023 18:56 )

Hlavně musí Česko vyměnit vládu...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa