Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Cukr zdražil o 77 procent, Nekula vyzývá řetězce: Vysvětlete to! Ceny jsou nemorální

Autor: ČTK, lig - 
25. ledna 2023
13:50

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v dopise vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru. Upozornil na to, že loni na podzim ceny prudce stouply a obchody by podle něj neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Cena jednoho kilogramu cukru krystal na pultech obchodů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla od září do prosince o 77 procent. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Nekula v dopise obchodní řetězce žádá, aby mu sdělily, kdy spotřebitelskou cenu sníží na odpovídající a rozumnou výši. „Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky. Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku,“ uvedl ministr.

Ministerstvo upozornilo na rozdílný růst cen výrobců a cen v obchodech. Podle ČSÚ byla průměrná cena průmyslových výrobců za jeden kilogram cukru loni v září 13,17 Kč. V prosinci stál kilogram 19,90 Kč, což je nárůst o 51 procent.

V obchodech byla průměrná cena za kilogram cukru krystal v září loňského roku 18,21 Kč. V prosinci stál již 32,23 Kč, což je o 77 procent více. Ministerstvo uvedlo, že ceny cukru výrazně ovlivnil růst nákladů na energie pro výrobce, kteří na podzim začali vyrábět z loňské sklizně.

Podle ministerstva současná průměrná spotřebitelská cena cukru překonala historická maxima, více než 30 Kč za kilogram cukr zatím v obchodech nestál. Dosavadní rekord bylo 26,1 Kč z roku 2004, uvedlo ministerstvo.

Video  Epicentrum: Lukáš Kovanda o zdražování a hrozbě propuštění  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

dynaty ( 26. ledna 2023 04:26 )

morálka? co to je? a jen tak mimochodem - nic vysvětlovat nemusí

dynaty ( 26. ledna 2023 04:19 )

budou - mnohem příznivější,to jsi chtěl napsat?
zahraniční řetězce si nenechají od nikoho diktovat ceny,mají svoji cenovou politiku

hubaucpanakoblihou ( 25. ledna 2023 22:28 )

Takže obchodní řetězce tu mají velikou konkurenci. Tak ať soudruh velkokapitalista Babiš nelže o jejich obrovských maržích.

tom999 ( 25. ledna 2023 22:05 )

Kdo vlastní obchodní řetězce ..

Lidl a Kaufland
Lidl a Kaufland si v posledních letech udržují pozice nejsilnějších řetězců v Česku podle tržeb.

Obě značky patří pod n ě m e c k o u společnost Schwarz Gruppe se sídlem v Neckarsulmu. Tu vlastní Dieter Schwarz, v posledních letech označovaný za nejbohatšího Němce (po smrti Karla Albrechta, majitele Aldi). Podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2021 je Schwarz 38. nejbohatším člověkem na světě....

Billa a Penny
Řetězce Billa i Penny vlastní n ě m e c k á družstevní skupina Rewe se sídlem v Kolíně nad Rýnem. Ta vznikla jako sdružení několika obchodníků (nákupních družstev). Billa v Česku v roce 2007 převzala supermarkety Delvita...

Supermarkety a hypermarkety Albert patří akciové společnosti Ahold Delhaize, která sídlí v n i z o z e m s k é m městě Zaandam. Původem belgická Delhaize se s Aholdem spojila v roce 2016, původně v Česku provozovala supermarkety Delvita. Značka Albert odkazuje na zakladatele společnosti, pod názvem Albert Heijn řetězec působí v Nizozemsku či Belgii.

Tesco
Britský řetězec Tesco ovládá akciová společnost Tesco PLC, která je roztříštěna mezi mnoho menších akcionářů. Největší podíl (6,9 %) má investiční společnost BlackRock, druhý největší (4,2 %) Vanguard Group. S akciemi se obchoduje na burze. Sídlem společnosti je Welwyn Garden City severně od Londýna.

Globus
Hypermarkety Globus patří pod n ě m e c k o u společnost Globus SB-Warenhaus Holding. Jde o rodinný podnik ve vlastnictví potomků zakladatele – za něho je považován Franz Bruch, který si v roce 1828 otevřel malý obchod s potravinami v Sársku.

Makro
Velkoobchodní řetězec patří německé společnosti Metro AG se sídlem v Düsseldorfu. Významný podíl – zatím přes 40 % – v Metru v posledních letech získali Daniel Křetínský a Patrik Tkáč prostřednictvím společnosti EP Global Commerce. Akcie se obchodují na burze.

tom999 ( 25. ledna 2023 21:59 )

Nečiní tak zdaleka jen v případě vajec. Podobný přístup k cenotvorbě letos řetězce používají také třeba v případě kuřat, másla nebo mouky.

Je vlastně přirozené, že obchodník chce dobře prodat. Tedy s co největší marží a ziskem. Obchodním řetězcům v tom napomáhá vysoká tržní síla, kterou ve vztahu ke svým dodavatelům z řad chovatelů disponují. Navíc vždy mohou pohrozit, že jestliže chovatel neakceptuje jejich výkupní cenu, budou dovážet ve větší míře třeba vejce či máslo z Polska, kde tamní vláda uplatňuje štědřejší dotační politiku než vláda česká. Obchodní řetězec tak snadno dostane chovatele „do kleští“. Chovatel tak zdražuje právě o tolik, aby vůbec přežil a nezkrachoval, zatímco s marží pak dále „čaruje“ obchodní řetězec. Opět, nejde o nic nezákonného, ani nepochopitelného. Obchodní řetězec má svůj zisk z toho, že levněji nakoupí od výrobců a dráže prodá spotřebiteli. Bylo by úsměvné, pokud by řetězce pravily, že toto nečiní. Vždyť je to samotný základ jejich existence – jejich nejvlastnější byznysmodel a zdroj zisku.

U potravin, jako jsou vejce, máslo, kuřata či mouka, je letos navýšení cen v obchodech tak markantně vyšší, než jaké je navýšení příslušných cen výrobních, že je evidentní, že prodejci, zejména řetězce, využívají napjaté atmosféry ve společnosti, obav z drahoty, a s odkazem na rapidní inflaci a válku zdražují více, než by museli. Tak, že si zjevně navyšují své marže.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa