Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Cukr zdražil o 77 procent, Nekula vyzývá řetězce: Vysvětlete to! Ceny jsou nemorální

Autor: ČTK, lig - 
25. ledna 2023
13:50

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v dopise vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru. Upozornil na to, že loni na podzim ceny prudce stouply a obchody by podle něj neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Cena jednoho kilogramu cukru krystal na pultech obchodů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla od září do prosince o 77 procent. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Nekula v dopise obchodní řetězce žádá, aby mu sdělily, kdy spotřebitelskou cenu sníží na odpovídající a rozumnou výši. „Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky. Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku,“ uvedl ministr.

Ministerstvo upozornilo na rozdílný růst cen výrobců a cen v obchodech. Podle ČSÚ byla průměrná cena průmyslových výrobců za jeden kilogram cukru loni v září 13,17 Kč. V prosinci stál kilogram 19,90 Kč, což je nárůst o 51 procent.

V obchodech byla průměrná cena za kilogram cukru krystal v září loňského roku 18,21 Kč. V prosinci stál již 32,23 Kč, což je o 77 procent více. Ministerstvo uvedlo, že ceny cukru výrazně ovlivnil růst nákladů na energie pro výrobce, kteří na podzim začali vyrábět z loňské sklizně.

Podle ministerstva současná průměrná spotřebitelská cena cukru překonala historická maxima, více než 30 Kč za kilogram cukr zatím v obchodech nestál. Dosavadní rekord bylo 26,1 Kč z roku 2004, uvedlo ministerstvo.

Video  Epicentrum: Lukáš Kovanda o zdražování a hrozbě propuštění  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

dynaty ( 26. ledna 2023 04:26 )

morálka? co to je? a jen tak mimochodem - nic vysvětlovat nemusí

dynaty ( 26. ledna 2023 04:19 )

budou - mnohem příznivější,to jsi chtěl napsat?
zahraniční řetězce si nenechají od nikoho diktovat ceny,mají svoji cenovou politiku

hubaucpanakoblihou ( 25. ledna 2023 22:28 )

Takže obchodní řetězce tu mají velikou konkurenci. Tak ať soudruh velkokapitalista Babiš nelže o jejich obrovských maržích.

MarekBadatel ( 25. ledna 2023 16:04 )

Úplně náhodou jsem zjistil že nesladím. A nijak jsem to neplánoval Nějak k tom udošlo samovolně. Tak ať si svůj přeražený cukříček strčí někam.

karmazdarma ( 25. ledna 2023 15:43 )

V naší Republice jsou nemorální ceny téměř u všeho. A proto pro jistotu navýšíme nižší 10%daň na 13-14 %. Aby si mohl Opavský elektrikář mnout ručičky, jak se plní stání kasa. A to ještě odporný zjev min. dopravy bude navyšovat cenu za dálniční známku. Nejdražší Telefonní operátoři,mají málo tak zdraží......a tak by se dalo pokračovat.

Zobrazit celou diskusi