Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Lékaři chtějí lék proti opičím neštovicím. Válek: O nákupu se nejedná. Jak to bude s očkováním?

Autor: ula, ČTK - 
22. září 2022
18:30

Česko má první případ úmrtí člověka nakaženého opičími neštovicemi. Jak řekl předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý, nepřijde pandemie opičích neštovic, ale podle něj by se tato infekce neměla brát na lehkou váhu. Vakcína je však v současné době doporučena pouze zdravotníkům nebo lidem, kteří měli kontakt s nakaženým. Lékaři by rádi očkování zpřístupnili více lidem. Navíc by podle nich Česko mělo využít svého předsednictví v EU na nákup antivirotik, která u nás nejsou zatím dostupná. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má nicméně jiný názor.

V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi. „Je to důvodem k tomu, abychom tuto infekci nebrali na lehkou váhu. Samozřejmě je třeba uklidnit veřejnost, že nepřijde žádná další pandemie podobná té covidové. Nicméně se ukazuje, že i u nás jsou lidé, kteří onemocněli, ještě onemocní a mohou i zemřít. Proto bychom byli rádi, kdyby se v Česku začalo s očkováním rizikových skupin. A měli bychom využít předsednictví v Evropské unii, abychom pro pacienty zajistili antivirotika, která zatím v Česku nejsou k dispozici,“ říká MUDr. Pavel Dlouhý.

Podle rozhodnutí ministerstva je povoleno vakcínu podávat zdravotníkům, kteří o nakažené pečují nebo pracují s infekčním materiálem. Očkováni jsou také lidé, kteří byli s nakaženým v rizikovém kontaktu. Neštovice se šíří blízkým kontaktem, zpočátku vědci upozorňovali, že se infekce šíří hlavně mezi muži, kteří mají sex s muži.

Infektolog: Lidé mají o očkování zájem

„V Česku jsou stovky, možná tisíce lidí, kteří ví, že se chovají nějakým rizikovým způsobem, jedná se o promiskuitní chování, mají častější rizikové kontakty. My tyto lidi známe, chodí do našich ordinací, chodí se testovat na přenosné sexuální choroby a mají zájem o očkování,“ uvedl Dlouhý s tím, že lékaři dokáží tyto osoby vytipovat a naočkovat je. Zatím to ale není možné.

Zajištění antivirotik by podle něj dalo lékařům jistotu, že když dojde k závažnému průběhu onemocnění, budou moci poskytnout pacientovi nejlepší péči. Tento lék je k dispozici v USA, stejně tak je systém očkování ve Spojených státech nastaven tak, aby se očkovaly kromě zdravotníků i další rizikové skupiny.

Nákup léku se neplánuje

Česko dostalo ze společného evropského nákupu dávky očkování pro 1400 osob. Podle šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je Česká republika v očkování aktivnější než řada jiných zemí Evropské unie.

„Světová zdravotnická organizace se shoduje s týmy odborníků nejenom z Evropy, ale i ze Spojených států, že vlna nákazy opičích neštovic je za námi a počet nemocných klesá. Víme, jak se nemoc šíří, a existuje jakási částečná shoda na tom, jaké rizikové skupiny očkovat,“ dodal k tomu Válek.

Ten podle svých slov požádal odborníky, aby v rámci předsednictví Evropské unie přednesli návrhy na rozšíření skupin, které by se měly nechat očkovat. „Zatím se ale nic takového neukazuje jako smysluplné a rozumné,“ naznačil ministr zdravotnictví rozhodnutí, že zatím se rozšíření na další skupiny s rizikovým chováním neplánuje.

„U očkování proti opičím neštovicím je skupina, u které výhody převažují, očkovaná. U ostatních rizikových skupin ten benefit není zásadní,“ doplnil Válek. Podle něj se zatím nejedná ani o nákupu léku, případně jej chce řešit na úrovni celé EU, jako tomu bylo v případě očkování proti opičím neštovicím.

Válek: Nákazu u dětí vnímám jako problém k dořešení

Podle Válka je nyní zásadní zjistit, jaké je riziko nákazy opičími neštovicemi u dětí. Infekce se objevila i v Česku, pětileté dítě se zřejmě nakazilo v zahraničí. „V tomto jsem požádal hlavní hygieničku, aby v této otázce aktivně vystupovala. Ačkoliv je v EU hlášeno pouze šest případů nákazy u dětí, já to vnímám jako problém, který se musí vědecky dořešit, aby bylo jasné, jakým způsobem u dětí k přenosu dochází,“ řekl Válek, jenž zopakoval, že opičí neštovice nejsou pro běžnou populaci důvodem ke strachu.

Video  Očkování zachraňuje životy! vzkázal Válek v Blesku. Hrozí další lockdowny a povinné roušky?  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa