Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

V Česku zemřel první člověk s opičími neštovicemi. Měl zánět plic a HIV, uvedlo ministerstvo

Aktualizováno -
21. září 2022
16:13
Autor: ČTK, ula - 
21. září 2022
14:33

V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi, vyplývá z dat, která země hlásí do Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Upozornil na to server iDNES.cz. Podle údajů ECDC bylo v ČR do 20. září nahlášeno 66 případů opičích neštovic. Podle informací z Ministerstva zdravotnictví ČR se jednalo o pacienta, který zemřel na pneumonii, tedy zánět plic, a měl další přidružená onemocnění, jako např. HIV. Další úmrtí nakažených opičími neštovice nahlásily do evropské databáze Belgie a Španělsko.

Jak řekl Blesk Zprávám mluvčí MZD Ondřej Jakob, pacient zemřel na pneumonii (zánět plic) a kromě opičích neštovic měl také HIV.

Příčinou úmrtí pacienta nakaženého opičími neštovicemi podle Fakultní nemocnice Bulovka nebyla tato infekce. Nakazil se před několika týdny.

První případy se v ČR objevily na konci května, souvisely s cestou na hromadnou akci v zahraničí. Z padesátky nakažených v Praze hygienici nedávnou cestu do zahraničí při epidemiologickém šetření zjistili zhruba u poloviny. Minulý týden se potvrdila i první nákaza dítěte v mateřské škole. Podle hygieniků se dítě nenakazilo v rodině, infekce souvisí zřejmě s dovolenou ve Španělsku.

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud 52 případů v Praze a 14 v sedmi dalších krajích. Pět nemocných bylo ve Středočeském kraji, tři v Jihomoravském a dva v Ústeckém kraji. Po jednom případu pak úřady evidují v Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. Většina nakažených byli muži ve věku 15 až 49 let.

Nemoc se původně vyskytovala v zemích střední a západní Afriky, od jara letošního roku se šíří i v Evropě a USA. Na území Evropy je více než 19.800 případů ve 29 zemích.

doktormediciny ( 21. září 2022 20:40 )

Safra s HIV se rouzjel do USA, kdo vi kolik mu bylo a jestli si tam sexualne neprilepsoval. V tomto smyslu clamnek neni vycerpavajici...

doktormediciny ( 21. září 2022 20:38 )

To neni presna inter­tpre­tace­...Le­kar musai rozhodnout, jestli umrel na Covid a nebo treba na unfarkt nebo jinou chorobu a mel pri tom Covid..

e.lesanova ( 21. září 2022 16:17 )

Zavádějící titulek jako dezin­forma­ce..­.paci­ent, který byl prolezlý kdečím, si uhnal nakonec, díky svému způsobu života, i opičí nešto­vice­...ne­zemřel primárně díky tomuto typ neštovic, novinářské makovice

Zobrazit celou diskusi