Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Slovensko má první případ opičích neštovic: Osoba se nakazila v zahraničí

Autor: ČTK - 
7. července 2022
15:52

Slovensko oznámilo první laboratorně potvrzený případ opičích neštovic. Podle úřadu hlavního hygienika je nemocná osoba izolována a hospitalizována, s velkou pravděpodobností se nakazila v zahraničí.

„Osoba při podezření na onemocnění postupovala korektně a v souladu s doporučeními projevy nepodcenila a iniciativně vyhledala lékaře, který s ohledem na klinické příznaky stanovil další vyšetření,“ uvedl úřad hlavního hygienika Slovenska v tiskové zprávě.

Bližší informace o nakažené osobě úřad nesdělil, uvedl pouze, že je ve věku od 20 do 59 let. Její blízké kontakty hygienici poučili ohledně sledování zdravotního stavu a nutnosti izolace pro případ, že se u nich vyskytnou příznaky opičích neštovic.

Tři úmrtí od začátku roku

Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) minulý týden vyzvala evropské státy k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím, když poukázala na silný nárůst výskytu této nemoci v Evropě v posledních týdnech. Nejvíce případů vykázala Británie. V Česku Státní zdravotní ústav v pondělí potvrdil devátý případ opičích neštovic.

Nemoc byla poprvé zaznamenána v Kongu v 70. letech 20. století a donedávna se vyskytovala hlavně v částech střední a západní Afriky. Letos se však začala šířit i v Evropě a USA. Podle agentury Reuters ohlásilo výskyt tohoto onemocnění přes 50 zemí, kde se choroba nevyskytuje endemicky. WHO eviduje přes 6000 potvrzených případů. Od začátku roku také registruje tři úmrtí v souvislosti s opičími neštovicemi, všechny v Africe, píše Reuters.

Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa