Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Hlavní koordinátor pomoci při mimořádných událostech Josef Koláček z organizace ADRA má s dobrovolnickou činností dlouholeté zkušenosti. Vlna solidarity, která se zvedla hned po řádění tornáda na jihu Moravy, je podle jeho slov úžasná a zároveň je pro tamní obyvatele velkým povzbuzením. Ve chvílích, kdy ale v ulicích nastává klid, dopadá na ně tíha všech okolností. Kolik dobrovolníků bude potřeba a na jak dlouho? Nastínil Koláček v pořadu Epicentrum Blesku.
„Tu pomoc budeme koordinovat dlouhodobé, dobrovolníci budou třeba celé léto. Podle míry poškození využijeme 5 až 10 z nich na jeden dům,“ apeluje na lidi Koláček. „Má začít pršet, většina lidí ma místo střechy jen plachty, to není povzbuzující zpráva,“ dodává.
Celý víkend a v pondělí pomáhal v Mikulčicích a v Lužicích s odklízením suti Jiří Nývlt z Trutnova. Se svým speciálním traktorem jel napříč republikou do oblasti zasažené tornádem neskutečných 13 hodin! „Prostě jsem se rozhodl, domluvil se v práci a vyrazil pomoci,“ řekl.

O úmrtí bývalého kolegyně řekl pro Blesk Zprávy více Jiří Hubačka, ředitel Gymnázia, obchodní akademie a jazykové školy Hodonín. „Odjela do zahradního domku u Hodonína a zavalilo jí to. Nalezli její tělo - ale nebyli schopní ho identifikovat,“ zmínil a dále odkázal na policii. Podle něj Marie M. učila na škole dlouhé roky, snad celou svoji kariéru.

Další oběť ničivého tornáda má jméno. Bývalou učitelku matematiky a zeměpisu z hodonínského gymnázia Marii. „Maruščin život bohužel ve čtvrtek tragicky ukončilo řádění tornáda. Poslední rozloučení proběhne na hodonínském hřbitově v pátek 2.7. ve 13 hodin. Maruško, budeš nám chybět,“ napsal na facebook GOAH Hodonín. Bližší informace pro vás zjišťujeme.

O střechu nad hlavou přišla i poslankyně Jana Krutáková (STAN), která v letech 2002 až 2010 zastávala na Moravské Nové Vsi funkci starostky. Ve chvíli, kdy se nad Moravou objevilo tornádo právě večeřela. „Je to lidské tragédie. A nikdo nejsme připraveni na takovou živelnou pohromu. Nemám to naštěstí ale tak hrozné jako ostatní lidi. Těch je mi opravdu moc líto,“ začala své vyprávění o zkušenostech s ničivým tornádem pro Blesk Zprávy.

Dobrovolníci jsou v Jihomoravském kraji vítáni, je ale nutné se předem domlumit s koordinátorem. Připomínáme důležitá čísla na koordinátory v hodonínském kulutárku, která sdílel Jihomoravský kraj na twitteru.
720 543 278
720 543 270
720 543 275

Podle Zdravotnické záchranné služby bylo včera 6 lidí transportováno do Břeclaveské nemocnice. 61 osob pak bylo ošetřených. „Od zítra (středa) bude v době od 8 do 12 až do konce týdne v Golemu praktický lékař. Děkujeme všem za dnešek a přejeme dobrou noc,“ napsali záchranáři na twitteru.
Statistika dnešního dne: 61 ošetřených, z nichž 6 bylo transportováno do Břeclavské nemocnice. Od zítra bude v době od 8 do 12 až do konce týdne v Golemu praktický lékař. Děkujeme všem za dnešek a přejeme dobrou noc☺️#promoravu pic.twitter.com/mEv9njz29o
— ZZS HMP (@zzshmp) 28. června 2021

V Česku opět udeřily silné bouřky.
Nebezpečí hrozí i zdecimované Moravě. Kolem 6:30 sršely blesky v částech Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje i Vysočiny. Bouřky můžou být velmi silné a s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu. Doprovází je přívalový déšť a kroupy. Sledujte pohyb bouřek na radaru Blesku.
Na Moravě dnes začnou demolice domů, které po úderu tornáda nepůjdou opravit, informovala o tom ČT. První domy půjdou k zemi v Mikulčicích, je jich zde 35 - jsou to ale také hospodářské stavby. Celkem je nenávratně poškozeno přibližně sto domů, statici budou dnes ještě dokončovat prohlídky a finalizovat počet neobyvatelných domů. Zhruba 1200 poškozených domů půjde opravit.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnes začneme prosbou o pomoc rodiny pana Roberta, který řídil autobus na trase Hodonín - Břeclav, právě ve chvíli, kdy udeřilo tornádo. Z vozu zbyly jen zmačkané plechy, Robert skončil v kritickém stavu ve vídeňské nemocnici, kam ho transportoval vrtulník. Doma - v Moravské Nové Vsi - navíc jeho rodina přišla o střechu nad hlavou. Celý příběh si můžete přečíst zde.
Nemusí to být jenom lopaty, latě, plachty a silné ruce v drsných rukavicích. Pomoc na tornádem postižené Moravě má mnoho podob. Může jím být také například stánek s občerstvením zdarma. "Když jsme v sobotu dorazili na pánov s plnou dodávkou věcí a ptali se, co jim ještě chybí, tak tři lidi nezávisle na sobě řekli: PIVO! Plán na neděli byl jasný…," popsala situaci z místa parta provozovatelů veselského Kafé v kině. A měli úspěch...
Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k pondělí přes 700 milionů korun. Další desítky milionů pak přibyly během dne. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtě 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Český červený kříž vybral zatím 76 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková. Na konkrétnějších závěrech by se měli dohodnout v úterý.
Sbírky pro konkrétní postižené osoby a rodiny vypisuje portál Donio. Kontakty na hlavní hromadné sbírky najdete na portálu Darujme.
Jen o fous minulo řádící tornádo rodný domov modelky Nikol Švantnerové (28) v Hodoníně. Její přítel, fotbalista Patrik Dressler (30), tam kope za fotbalový tým, takže jí přímo z místa řádění bouře posílal videa.
Naštěstí se tornádo její rodině vyhnulo, ale odnesly to domy a vinice jejich blízkých přátel, a tak Nikol Švantnerová okamžitě na jižní Moravu odjela a zapojila se do odklízení zničených věcí.
Město Hradec Králové pošle tornádem zničené obci Lužice na Hodonínsku 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Radní Královéhradeckého kraje dnes rozhodli, že kraj pošle osmi obcím na jihu Moravy a jedné na severu Čech, které v minulém týdnu zasáhlo tornádo či silné bouře, dohromady 900.000 korun. Každá obec od kraje dostane 100.000 korun na pokrytí škod, které jsou na soukromém i veřejném majetku.
Mezi zasaženými místy je také domov pro seniory v Hodoníně. Také tam pilně probíhají odklízecí práce. Na Twitteru se objevilo několik fotek, které mapují postupující práce i rozsah škod. 1
🚒 Do S-Centra #Hodonín dnes zamířili @hzsjmk s těžkou technikou. Vyklízení jede naplno. 💪 Neobyvatelné ale zůstane nejméně několik měsíců. Už od pátku intenzivně řešíme dlouhodobé náhradní bydlení pro klienty. Moc si vážíme pomoci a volných míst, co nám nabídla jiná zařízení 💛 pic.twitter.com/XXq8H14gyw
— Jihomoravský kraj (@Jihomoravsky_kr) 28. června 2021
Nevídanou vlnu solidarity zvedl příběh Mackových z Moravské Nové Vsi. Rodina má zničený dům i obchod – zdroj svého příjmu. Dcera Silvie (14) je navíc vážně zraněna. Tornádo ji zastihlo v autobuse. Ve prospěch rodiny poslali dárci přes crowdfundingovou platformu Donio.cz už 6 milionů korun. „Peníze se použijí na léčbu obou dcer a na opravy domu. Část rodina věnuje potřebným sousedům,“ řekla Petra Čukanová, která za sbírkou stojí.
Další z neuvěřitelných videí, které ukazují, jakou sílu mělo tornádo nad jižní Moravou, získal exkluzivně Blesk.cz. Černý trychtýř se blíží k ohromeným lidem v bytovkách v hodonínské čtvrti Bažantnice. Ti jen nevěřícně zírají…

Na Hodonínsku a Břeclavsku po čtvrtečním tornádu zůstává asi 1500 odběratelů bez elektřiny. ČTK to dnes odpoledne oznámil mluvčí distribuční společnosti eg.d Roman Šperňák. Podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) je otázkou týdnů, než budou plně obnoveny dodávky elektřiny.
"V pátek ráno bylo bez proudu 75.000 odběratelů v oblasti, do večera se nám podařilo jejich počet snížit na 3500. Pak se postup prací zpomalil, protože bylo zapotřebí detailně projít postižené obce a hledat pozůstatky funkčního vedení, na které bylo možné bezpečně připojit další odběratele," popsal situaci Šperňák.

V Mikulčicích by v úterý měly začít první demolice domů poškozených čtvrtečním tornádem. ČTK to v pondělí řekla starostka Marta Otáhalová. Ve všech postižených obcích dnes pokračoval úklid sutin i zajišťování střech provizorními plachtami, někdo už mohl začít i s pokrýváním, řekli ČTK starostové.
V Mikulčicích dnes pracovali na přípravě domů k demolici. "Jsou hotové demoliční výměry, odpojovaly se vodoměry a plynoměry. Domů k demolici přibylo, včera jich bylo 30, dnes statik odhalil dalších 10 domů a u tří požádali lidé ještě o prověření. Domy, které jsou od statika potvrzené jako neobyvatelné, si bereme na starost, tam demolici zajistíme. S demolicemi se začne zítra (v úterý)," řekla ČTK starostka.

Střechu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi, která byla jistým symbolem zkázy, jíž tornádo napáchalo, museli v pondělí odpoledne sundat pražští hasiči. Rozhodl o tom statik.
„Pro práci v takto nebezpečném prostředí byl vybrán tým, složený převážně ze specialistů USAR, kteří se podílejí na likvidačních pracích a zůstali na jižní Moravě jako součást druhého odřadu HZS hl. m. Prahy. Celá operace trvala několik hodin,“ informoval Blesk mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Martin Kavka.

Rodině z Moravskoslezského kraje, jejíž dítě zemřelo v souvislosti s řáděním ničivého tornáda na jižní Moravě, poskytne moravskoslezské hejtmanství finanční pomoc ve výši 400.000 korun.
"V místě katastrofy byla i rodina z Moravskoslezského kraje a byla fatálně zasažena. Poškozená rodina obdrží výpomoc ve výši celkem 400.000 tisíc korun, dnes tento dar schválila rada kraje," uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtu 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

Divadlo Bolka Polívky podpoří obce zasažené minulý týden tornádem. Výtěžek z úterního a středečního představení v Mikulově věnuje právě obyvatelům postižených obcí.
"Velmi nás v divadle zasáhlo, co se děje tak blízko od nás. Proto jsme se rozhodli, že výtěžek z obou mikulovských představení věnujeme obyvatelům obcí zasažených tornádem. Vybrané finance rozdělíme po konzultaci se zástupci zasažených obcí," uvedla ředitelka divadla Kateřina Komárková.

Ministerstvo práce dokončuje zvláštní kurzarbeitový program pro firmy z jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Nová podpora má fungovat podobně jako dočasný vládní program Antivirus, z něhož mohly podniky v době nařízených omezení za epidemie získat příspěvky na mzdy.
"Připravujeme velmi malý, jasně zaměřený program, který bude podobný Antiviru. Je to vlastně kurzarbeitový program, který bychom pracovně chtěli pojmenovat Tornádo," řekla Maláčová.

Stát podnikatelům v oblastech zasažených tornádem podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun. Schválila to dnes vláda, napsal Havlíček na twitteru.
Vláda právě schválila program MPO "Pomoc po tornádu" pro podporu podnikatelů v postižených oblastech. Uhradíme okamžitě 80-100% z vlastních výdajů na pořízení nového majetku. Max. výše podpory je 1 mil Kč. Současně poskytneme bezúročnou půjčku až do výše 45 mil Kč/firmu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 28. června 2021

V hodonínské nemocnici se situace lepší, je zde po čtvrtečních bouřkách a tornádu 23 pacientů, tři s těžkými zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle ředitele Antonína Tesaříka se situace stabilizuje, o víkendu však nemocnice musela ošetřovat například zraněné a kolabující dobrovolníky.
Na chirurgické jednotce intenzivní péče v Hodoníně byli původně čtyři pacienti, jednoho už mohli zdravotníci přeložit na běžné chirurgické oddělení. "Všichni jsou stabilizovaní a nehrozí jim žádné nebezpečí v podobě zhoršení stavu," řekl novinářům Tesařík.

Tornádo, které zpustošilo ve čtvrtek řadu domů a budov na jižní Moravě, by se podle expertů pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993.
"Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," řekla ČTK mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Seniorovi z Mikulčic vzal přírodní živel střechu z jeho domu. Tu měl Ivan Tokoš těsně před dokončením. Ještě ve čtvrtek dopoledne si říkal se stavebníky, že ji zapijou, večer už nebyla. Zůstala jen hromada poničených střešních tašek. Stála asi čtvrt milionu korun, řekl Tokoš ČTK.
"Tornádo vyrvalo v podstatě všechny tašky, skončily na dvoře, na ulici, střešní latě byly zpřelámané, vyrvané, prostě hrůza," uvedl Tokoš. Firmě, která střechu zhotovovala, tornádo zničilo žebřík s výtahem na tašky.

V okolí Stebna na Podbořansku vítr a kroupy poničily úrodu chmele, obilí a řepky. Jev podobný tornádu zasáhl zemědělská stavení. Škody se teprve sčítají. ČTK to v pondělí řekl předseda okresní agrární komory Louny Čestmír Hess.
Na chmelnicích v okrese Louny v pásu, který zasáhl ve čtvrtek jev zvaný downburst, je podle Hesse přes 100 hektarů poničených chmelnic. "Zůstaly holé šlahouny porostů, z nichž už se nic nesklidí," uvedl Hess. Svaz pěstitelů chmele ČR teprve shromažďuje hlášení od chmelařů. "Koncem týdne budeme vědět víc," řekl ČTK tajemník svazu Michal Kovařík.

Pila společnosti Javořice ze Ptení na Prostějovsku daruje jihomoravským obcím postiženým ničivým tornádem 120 metrů krychlových řeziva na střešní konstrukce v hodnotě zhruba milion korun, aby pomohla lidem s obnovou poničených domů.
"Rozhodli jsme se tak proto, že je v tuzemsku obecně nedostatek řeziva, a není jisté, že by se lidé na jihu Moravy dostali k materiálu na opravu svých domovů včas," sdělil ČTK předseda představenstva Javořice Jan Vařeka.

Během tiskové konference po jednání ministrů s prezidentem Milošem Zemanem zazněl i dotaz k dobrovolníkům. Hejtman a hasiči prosili, aby si dobrovolníci svou cestu do oblastí rozmysleli, nyní ale opět zaznělo, že je jejich pomoc vítaná. „Jejich pomoci si vážíme, děkujeme za ni, ale je potřeba ji koordinovat a nejlépe s krajským krizovým štábem,“ řekl na dotaz médií vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dodala, že úředníci budou jezdit přímo na místa v mobilných týmech, aby lidem pomáhali s vyplněním administrativy.

O vládní pomoci promluvila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Její resort otevřel v pátek ráno mimořádnou okamžitou pomoc pro postižené domácnosti. „K dnešnímu ránu jsme měli vyplaceno 700 žádostí, které mohou být v maximální výši 50 tisíc na domácnost,“ uvedla Maláčová.
Dodala, že sice žádosti prověřují, ale snaží se jednat nebyokraticky. Přesto měli údajně na úřadě i podvodníky.

Ministryně financí potvrdila, že se brzy převede 20 milionů korun do rukou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (ČSSD).
Okamžitou zálohu ve výši 500 tisíc korun pak získají lidé, kteří musí zbourat svůj dům nebo jej musí celkově rekonstruovat. Peníze získají poté, co se přihlásí do dotačního programu. Dodala to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Dostálová také potvrdila, že bude využito 420 milionů z programu Obnovy obecního majetku po živlech. „S panem hejtmanem jsme se bavili, že uděláme priority, jako oprava komunikace,“ řekla na tiskové konferenci po jednání s prezidentem. Ministryně dodala, že bude pro postižené osoby poupraven stavební zákon, aby se povolení nikde nezdržovalo.

Jako první si vzal slovo po obědě v Lánech vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), ten prvně poděkoval všem záchranným složkám za jejich práci na Hodonínsku. Podle Hamáčka, ale také ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), se s prezidentem bavili především o tornádu. Seznamovali jej ale také se stavem svých resortů.
„Seznámila jsem vládu a získala její souhlas s generálními pardony na všechny sankce, které spočívají v plnění daňových povinností, ať jsou to různé pokuty, úroky, penále - vše pro tuto oblast bude prominuto,“ uvedla strážkyně státní kasy.
Osvobozují se také dotace, které budou poskytnuty jednotlivým lidem na rekonstrukci nebo sanaci.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!