Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Informace dobrovolníkům i lidem z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku postižených tornádem poskytne nový web, který zřídil Jihomoravský kraj. Lidé z obcí na něm najdou informace, jak a kde sehnat pomoc, dobrovolníci zase vše potřebné k tomu, aby pomoc mohli poskytnout. Dnes o tom informovala mluvčí kraje Alena Knotková.
Odkaz na web nadjete ZDE

Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Tehdy lidé věnovali téměř 800 milionů. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli organizátoři sbírek. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb, řekla dnes ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

Klienti nahlásili pojišťovnám po bouřkách z minulého týdne přes 10.000 škod za téměř dvě miliardy Kč. Řadu menších událostí likvidátoři vyřešili.

Škody, které v noci ze čtvrtka na pátek napáchala v Luhačovicích na Zlínsku ničivá bouře, jdou do desítek milionů korun. V tiskové zprávě luhačovické radnice to dnes uvedl starosta Marian Ležák (nez.). Lázeňské město patří k bouří nejpostiženějším místům ve Zlínském kraji, škody byly například také v Uherském Brodě nebo Slavičíně.

Vlna solidarity pokračuje. Lidé poslali na obnovu obcí po řádění tornáda už 850 milionů korun.
Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli jejich zástupci. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb.
Sbírky od čtvrtečního večera organizuje několik organizací a nadací. Nejvíce zřejmě vybrala Diecézní charita Brno, která měla k pondělnímu večeru na svém účtu 197,7 milionu korun. Nadace Via dosud vybrala 184 milionů a iniciovala schůzky s organizátory dalších sbírek. Mezi nimi je organizace Člověk v tísni, kam lidé přispěli 108 miliony, nebo nadace Karel Komárek Family Foundation, která věnovala 150 milionů korun.

Andulky a papoušci nádherní po tornádu stále mimo zoopark.
Ve vyškovském zooparku stále sčítají škody po čtvrteční bouři, jsou především na zeleni, poškozeno je kolem 50 stromů. Bouře ale poničila i voliéru s exotickým ptactvem. Po Vyškově tak létá dosud neupřesněné množství andulek, ale také třeba tři papoušci nádherní. Zoopark se je bude snažit znovu odchytit.

Zlínský kraj pošle 100.000 korun pro obce na jižní Moravě, které minulý týden poškodilo tornádo. Rozhodli o tom krajští radní, hejtmanství pošle peníze na transparentní účet Jihomoravského kraje. Další pomoc zašle Zlínský kraj s ohledem na potřeby jihomoravských sousedů, řekl dnes novinářům hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
„Záběry ze zpustošených obcí nás všechny zasáhly. Proto jsme se s kolegy z rady rozhodli poslat okamžitou finanční podporu ve výši 100.000 korun a dali jsme podnět k vytipování míst, které můžeme cíleně podpořit,“ uvedl Holiš. Lidé by podle něj měli zvážit, jakou pomoc na jižní Moravu směřovat, nejjistější je poslat peníze.

U Moravské Nové Vsi zasažené bouří hoří skládka s bioodpadem a sutí. Hasiči zabránili rozšíření požáru na sousední solární elektrárnu.
Hasiče v Moravské Nové Vsi kromě odklízecích prací zaměstnal i požár. Ten vznikl na skládce určené k navážení odpadů po likvidaci škod. Kvůli nebezpečí rozšíření musí hasiči přistoupit k jeho likvidaci. Na místo se sjelo sedm jednotek. pic.twitter.com/t4VrrnFES7
— Události Brno (@UdalostiBrno) 29. června 2021

Dobrovolní hasiči z Bruntálu pomáhali v minulých dnech v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku zasažené ničivým tornádem. Rozsah katastrofy je šokoval. Realita podle nich v mnohém předčila obrázek, který si o následcích udělali při sledování záběrů v televizi. Čtyři bruntálští dobrovolní hasiči na místě pomáhali dva dny. Dnes se vrátili domů. ČTK to řekl mluvčí města Jiří Ondrášek. Na jihu Moravy takto působilo sedm jednotek z Moravskoslezského kraje.
„Jedna věc je vidět tu spoušť v televizi. Ale druhá věc je vidět to na vlastní oči. Je to mnohem, mnohem horší. Shodli jsme se na tom všichni. Slovy se to popsat nedá,“ řekl po návratu velitel bruntálských dobrovolných hasičů Miroslav Sedláček.
„Přišli k nám místní a ptali se nás, kde budeme spát. Když jsme odpověděli, že ve vlaku, oni nám řekli: tak to ne, hoši, vy se vyspíte důstojně. Takže jsme nakonec spali v hezkém nezasaženém penzionu se sprchou a v pohodlí. Chování lidí bylo úžasné, i když byli sami v hrozné situaci,“dodal Sedláček

Ničivé tornádo zasáhlo nejen lidi, ale taky zvířata. 60 z nich už veterináři ošetřili v improvizovaném stanu v Moravské Nové Vsi. A chovatelům nabízejí i další pomoc.
Ničivé tornádo zasáhlo nejen lidi, ale taky zvířata. 🐶🐈 60 z nich už veterináři ošetřili v improvizovaném stanu v Moravské Nové Vsi. A chovatelům nabízejí i další pomoc. pic.twitter.com/8TWrViZbOz
— Události Brno (@UdalostiBrno) 29. června 2021

Dům kultury v Hodoníně spouští nové telefonní infolinky.

V Mikulčicích na Hodonínsku začaly dnes první demolice domů zasažených tornádem.
ČTK to potvrdila starostka Marta Otáhalová. Podle ní demolice obstarávají sami obyvatelé. Demolice řízené hasiči začnou podle Jihomoravského kraje až příští týden. V Mikulčicích dnes začali lidé pomocí těžké techniky demolovat čtyři domy. Slouží jim k tomu bagr a velký nakladač. Otáhalová uvedla, že někteří lidé se rozhodli pro demolici sami. Ze zákona je to možné. Řízenou demolici budou mít na starosti hasiči, kteří s ní ale začnou nejspíš až příští týden poté, co statici prohlédnou všechny objekty zasažené bouří a určí přesný počet ke zbourání. Zatím je k ní vyčleněno 115 domů ve všech zasažených obcích.
Otáhalová řekla, že do jednoho ze zasažených domů, který je na tom špatně staticky a musí jít k zemi, měl stále snahu vracet se jeden z obyvatelů. Proto se blízcí rozhodli pro demolici svépomocí.

Část výtěžku Večera lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo minulý týden ničivé tornádo. Novinářům to dnes řekl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Benefiční koncert před velehradskou bazilikou zakončí první den tradičních cyrilometodějských slavností, které se letos konají 4. a 5. července.
„Letošní Velehrad samozřejmě musí reagovat na nešťastné situace, které se staly na jižní Moravě. Rozšiřujeme proto možnost naší sbírky,“ uvedl Kořenek.

Občané z Hodonínska a Břeclavska, kteří během řádění tornáda přišli o své občanské průkazy, dostanou rychle nové, dnes o tom informoval na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček ( ČSSD).
Občané z Hodonínska a Břeclavska, kteří během řádění tornáda přišli i o své občanské průkazy, dostanou rychle nové. Jejich žádost úřady vyřídí zrychleně do 5 dnů. Zdánlivě maličkost, ale odpadne tak alespoň starost, čím se prokázat třeba při jednání s pojišťovnou.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 29. června 2021

„Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktní místa řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se dostalo k lidem,“ uvedl na Twitteru Jan Grolich ( KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje.
👉 Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktních místech řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se to dostalo k lidem.
— Jan Grolich (@JanGrolich) 29. června 2021

Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a krupobitím očekávají meteorologové od dnešního večera do středečního rána nejen v Čechách, ale také v západní části Moravy a Slezska. Po intenzivních deštích se tam mohou rozvodnit řeky, některé toky mohou krátkodobě vystoupat na druhý, případně i třetí povodňový stupeň, informoval dopoledne Český hydrometeorologický ústav.
„V oblastech s velmi silnými bouřkami očekáváme prudké vzestupy hladin, zejména u menších toků,“ uvedli meteorologové.
Ve východní polovině Moravy a Slezska se ve stejnou dobu očekávají také bouřky, ale s mírnějšími projevy.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes začal kácet první dřevo na krovy pro obnovu domů zničených na jižní Moravě čtvrtečním tornádem. Dřevorubci ve státních lesích v okolí obce Gajer na Svitavsku vybírali a poráželi smrky, z nichž půjdou udělat trámy o délkách deset až 12 metrů. Právě takové trámy jsou obvykle potřeba pro postavení nových krovů. Lidé postižení tornádem dostanou dřevo od LČR darem. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Lesy ČR plánují, že na krovy se bude těžit převážně smrkové dřevo napadené kůrovcem. „Právě takové dřevo je pro tento účel vhodné, samotná dřevní hmota poškozená není, stopy po kůrovci jsou pouze v lýku,“ uvedla mluvčí.
Zájemci o pomoc státních lesů musejí vyplnit jednoduchou žádost. K dispozici je na webu podniku. Pravdivost údajů v žádosti musí potvrdit zástupce obce. Dřevo Lesy ČR darují na obnovu objektů k trvalému bydlení. Podnik také postiženým lidem daruje 20 metrů krychlových palivového dříví.

Redaktorka České televize upozorňuje na svém účtu na odhodlání praktické lékařky, která i přes poničenou ordinaci, začala v Mikulčicích dnes ordinovat.
V horších podmínkách, ale přesto ordinují. Praktická #lékařka Dagmar Svobodová v Mikulčicích začala pracovat včera. Poté, co s pomocí dobrovolníků vyklidili trosky a nalétané věci. Zjistila totiž, že #ordinace, s výjimkou oken, poškozená není. Už jde i elektřina a internet. pic.twitter.com/LcxSCheB5u
— Kateřina Beranová (@Beranova_CT) 29. června 2021

Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje nebude na jejich komunikacích v nadcházejících dnech dělat žádné úpravy. Chtějí tak pomoci plynulosti dopravy.
V zájmu zachování plynulosti dopravy při nadcházejících exponovaných dnech nebudou prováděny na komunikacích ve správě ŘSD žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů!https://t.co/qLW4Yh5j3Z pic.twitter.com/OeB3hXzwX5
— ŘSD Jihomoravský kraj (@RSD_JHMoravsky) 29. června 2021
Málo dřeva, střešních krytin a latí... Tyto věci budou značně komplikovat rekonstrukci poničených domů na Moravě. Nedostatek stavebních materiálů zde byl i před touto přírodní katastrofou, ta problém jen prohloubila.
Podle prodavačky hodonínského obchodu se stavebninami Pro-doma, je celoevropský nedostatek železa, chybí proto spoustu spojovacích materiálů, ale i obyčejné hřebíky.
Málo dřeva, železa i křidlic...
— Události Brno (@UdalostiBrno) 29. června 2021
Už před živelnou pohromou byl stavebního materiálu na trhu nedostatek. Teď je situace ještě horší a začíná komplikovat obnovu zasažených oblastí. pic.twitter.com/4VviRugjlg

Pod plachtou je 98 procent všech obejktů, jež poškodily bouřky. Zbývající jsou určeny k demolici, nebo se majitel nehlasí. Bouřky zničily 1200 domů

Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na Břeclavsku a Hodonínsku, které poničily 1200 domů. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu v Podivíně řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Vyzval veřejnost, aby posílala peníze na ověřené účty, má je například charita, kraj nebo obce. Už dříve policie řešila dva případy zneužití situace.
Například na transparentním účtu Jihomoravského kraje je dnes dopoledne 18,5 milionu korun. Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím poslali lidé už přes 700 milionů korun.
Policie už dříve obvinila z pokusu o podvod muže, který u sbírky charity uvedl falešný QR kód. Hrozí mu pět až deset let vězení. Další muž uvedl na facebooku číslo účtu, které nesouviselo s lidmi zasaženými bouří.

Jihomoravský kraj vyhlásil stop stav materiální pomoci pro obce zasažené bouří. Podle hejtmana je všeho dost, poptávka je po stavebním materiálu.
Materiální pomoc se sešla ze všech koutů republiky. „Máme narvané obrovské haly a už není potřeba žádná drogerie, jídlo ani oblečení. Je to velké množství a krizové štáby jsou zatížené tím, že pro to hledají nové haly,“ řekl Grolich.
Podle něj se nevyužije všechno, co dosud lidé darovali. „Pokud budeme něco potřebovat, ozveme se. Nyní je poptávka po stavebním materiálu. Jsou to věci na střechy, protože většina domů má poškozenou střechu. Některé jsou ale poškozené více, takže budou potřebovat stavební materiál. Více než stovka domů půjde k zemi, tam se budou stavět nové,“ řekl hejtman.

V kulturním domě v Hodoníně nutně potřebují stahovací pásky.

Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst.
Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. „Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit,“ uvedl Grolich.
Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500.000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

V hodonínské nemocnici je hospitalizovaných 24 pacientů. V pondělí přibyla žena, kterou převezla sanitka z Uherského Hradiště, aby byla blíž rodině. „Žádný nový případ z terénu nevznikl. Na chirurgické jednotce intenzivní péče zůstávají tři pacienti v těžkém stavu, ale jsou stabilizovaní a mimo nebezpečí. Za poslední 24 hodin jsme ošetřili 19 pacientů na chirurgické ambulanci, což bylo především drobné šití, pohmožděniny nebo podvkrnutí. Na interní ambulanci jsme ošetřili sedm pacientů, často to byly dehydratace, popáleniny od slunce či vyčerpání,“ sdělil její ředitel Antonín Tesařík.
Situace se podle něj proti předchozím dnům mírně zlepšuje a počet nových případů klesá. V neděli zdravotníci ošetřili 37 pacientů, v sobotu 46. Vyzdvihl rovněž práci trauma týmů na místě, které tam ošetřují drobnější poranění.

Německem a Českou republikou se prohání bouřky, naopak USA a Kanadu sužuje vlna veder. Kvůli nadměrně teplému počasí vznikají požáry.
Intenzivní, dlouhotrvající, rekordní, bezprecedentní, anomální a nebezpečná - tak popisuje americká Národní meteorologická služba historickou vlnu veder, která postihla severozápad Spojených států. Lidé ji pociťují o to silněji, že města a domy nejsou na teploty nad 100 stupni Fahrenheita (37,8 stupňů Celsia) stavěné. Intenzita veder v Oregonu, Washingtonu a v kanadské Britské Kolumbii by dnes mohla ještě narůst.
V Kanadě přitom už v sobotu naměřili nejvyšší teplotu v dějinách země, když obec Lytton severovýchodně od Vancouveru zaznamenala 46,1 stupně Celsia. Do té doby bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937, uvedla agentura AP.

Půl milionu korun mimořádně uvolňuje ze svého rozpočtu Olomoucký kraj. Půjdou především na obnovu jihomoravských obcí zasažených tornádem, informuje o tom Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Půl milionu korun mimořádně uvolnil ze svého rozpočtu Olomoucký kraj. Půjdou především na obnovu jihomoravských obcí zasažených tornádem.
— Josef Suchánek (@SuchanekOl) 29. června 2021
Část dostane také krajský hasičský záchranný sbor, který do postižené oblasti vyslal jednotky a prostředky použije přímo na místě. pic.twitter.com/DRi8Lf5BKe

Víceministr Karel Havlíček (za ANO) na svém Twitterovém účtu radí, kde si zažádat o pomoc v programu "Pomoc po tornádu."
Program "Pomoc po tornádu", který schválila @strakovka, zveřejníme na https://t.co/OzFdkg71ik. Týkat se bude se celé 🇨🇿. Maximálně jednoduchý sběr žádostí o dotace, informace přes regionální kanceláře https://t.co/9NMyrerKdl a informační linku pro podnikatele 1212.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 29. června 2021

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy, bude nutné zdemolovat poničenou prodejnu jízdenek v Hruškách, ta je ale neobsazená.
Gavenda uvedl, že všechny objekty Správy železnic také prověřil statik. „Demolice bude po vymístění sdělovací a zabezpečovací technologie nutná pouze v případě neobsazené prodejny jízdenek v Hruškách. Poničenou výpravní budovu v Lužicích Správa železnic opraví do původní podoby,“ uvedl mluvčí.
Škody způsobené tornádem na železničním koridoru mezi Břeclaví a Hodonínem jsou aktuálně vyčísleny na 320 milionů korun. Převážná část, přibližně 200 milionů, připadá na zničené trakční vedení. Dále patří k nejvyšším především škody na protihlukových stěnách nebo nádražních budovách.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se ve Stebně na Ústecku s největší pravděpodobností nevyskytlo tornádo, ale tzv. downburst.
Na základě šetření v terénu a analýzy dat bylo zjištěno, že se ve Stebně a okolí s největší pravděpodobností nevyskytlo tornádo, ale tzv. downburst. Dle dostupných materiálů z události ve čtvrtek 24.6. přibližně v čase 16:40 Kompletní zprávu o události zveřejníme později. pic.twitter.com/JHVlJIVCtd
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 29. června 2021

Nemocnice Břeclav stále ošetřuje další pomocníky, kteří se zraní při odstraňování následků škod po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku. Jen za pondělí jich bylo 15, řekl dnes ČTK ředitel Petr Baťka. Celkově od čtvrtečního večera nemocnice ošetřila 213 zraněných v souvislosti s bouřkami nebo při pracích na odstraňování následků. V nemocnici je 19 zraněných.
Podle Baťky dál ale chodí se zraněním lidé, kteří pomáhají spravovat poškozené domy. „Řešili jsme pády ze střechy, ale také zlomeniny, odřeniny, propíchnuté nohy hřebíkem a podobně. Lidé by měli bát zvýšené opatrnosti, používat vhodnou obuv,“ zdůraznil Baťka.

Boje s následky bouřek zažívají po dnešní noci také v některých částech Německa. Jenom ve Stuttgartu vyjížděli hasiči od pondělního večera do dnešního rána v souvislosti s bouřkami k 330 událostem.
Na budově Státní opery ve Stuttgartu bouře strhla část střechy a z podstavců svrhla sochy. „Stojím pod střechou a jsem docela pěkně mokrý,“ řekl DPA šéf opery Viktor Schoner. Voda natekla až k jevišti. V době bouře v budově bylo 250 návštěvníků, ale nikdo nebyl zraněn.
Nejnovější bouřky, které se zformovaly nad Bádenskem-Württemberskem a Bavorskem, se částečně přesunuly do České republiky. Mluvčí německé meteorologické služby DWD ale dnes ráno uvedla, že konec nečasu v Německu není v dohledu.

Takhle na zesnulou učitelku, která je nejspíše sedmou obětí ničivého tornáda, vzpomínají její studenti.
„Velmi nekonformní a inspirující pedagog. Mám takový dojem, že kdyby věděla, jak zemře, dost by ji to pobavilo. Tornádo. V Hodoníně….R.I.P.,“ napsala na Twitteru Zuzana. Ztráta učitelky zasáhla celou řadu jejích bývalých i současných studentů. „Měl jsem rád její hodiny zeměpisu a díky ní z něj maturoval,“ píše Michal. „Nezapomenutelná, jedinečná, příklad toho, jak se to má dělat...ona byla jedním z důvodů, proč jsem vystudovala geografii na UK, její nadšení a přístup byly unikátní,“ smutní Majka.

Po železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem dnes po ránu projel první vlak. Správa železnic o tom informovala na svém twitterovém účtu. Provoz železničáři obnovili v omezeném režimu s dieselovými lokomotivami. Železniční trať poničila čtvrteční bouře s tornádem.
Na trati zůstaly po bouři zdemolované sloupy a další části trakčního vedení, poškozený byl také svršek trati. Železničáři už u víkendu úsek v jedné traťové koleji zprůjezdnili, následně ale museli opravit i svršek trati.
Úsekem z Břeclavi do Hodonína projel první vlak. Byl to EC 106 v čele s dieselovou lokomotivou 754 (Brejlovec). Příjezd Hodonín 7:44. #zprovoznění #koridor #železnice #tornádo
— Správa železnic (@Spravazeleznic) 29. června 2021
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!