Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku
















Osmnáctiletá Barbora Verbíková, která i přes svá rozsáhla zranění dokázala přivolat pomoc po nárazu autobusem, vypraví, jak zasáhla a přivolala pomoc. Jak se dostala ven z autobusu si nepamatuje.
V autobuse byli v okamžiku nehody tři lidé. Kromě Verbíkové a řidiče ještě další dívka, kterou později přepravil vrtulník rakouské záchranné služby do nemocnice ve Vídni. „Když to autobus sebralo, byl to nepopsatelný pocit. Jsem ráda, že jsme to všichni přežili. Když bylo po všem, ještě jsem mluvila s tou druhou holkou. Podívala se mi do očí a řekla, že potřebuje pomoc. Byla do poloviny těla zaklíněná. Tak jsem jí řekla, že pomoc seženu,“ popsala minuty bezprostředně po nehodě.
O mobilní telefon při nehodě přišla, stejně jako o osobní doklady. Jak se dostala ven z autobusu, si nepamatuje. „Ten autobus se zastavil o budovu sklepa s přístavbou, i tam byli lidi, tři nebo čtyři, ale byli zranění a telefon neměli. Ukázali mi ale směr k silnici, sama jsem skoro nic neviděla, měla jsem hlavu celou od krve,“ dodala dívka.
Podařilo se jí dojít několik desítek metrů k silnici, kde kus od ní zastavilo auto. Volala na něj a mávala a řidič přijel blíž. „Ptal se mě, co má udělat, když viděl otevřenou zlomeninu a krev všude. Tak jsem mu řekla, že je potřeba záchranka pro několik lidí, že je tam holka ve věku tak do osmnácti let zaklíněná v autobuse a další zranění. Tak zavolal záchranku, naložil mě do kufru od auta a odvezl do hodonínské nemocnice,“ uvedla Verbíková, která je už 11 let členkou hasičského oddílu v Tvrdonicích na Břeclavsku.

Tornádo zasáhlo i domácí mazlíčky. Osud zraněných zvířat nezůstal lhostejný ani brněnskému veterináři Jiřímu Žákovi. Ve své ordinaci se nezištně postaral o vážnější případy. „Kolegové z brněnských laboratoří mi nabídli, že zdarma vyšetří vzorky krve. Volali mi i lidé, většinou mí klienti, ale i cizí, a nabízeli finanční podporu pro léčbu zvířat, ušití pelechů a podobně,“ prozradil solidaritou potěšený veterinář. V jeho péči skončili především psi a kočky. „Odchycený pejsek, ke kterému se nikdo nehlásil, má poraněnou páteř a byl vystresovaný. Vypadá to, že s ním tornádo zatočilo,“ popsal Žák. Právě psi snáší stres ze všech zvířat nejhůře. Více čtěte ZDE

V Hodoníně čtvrteční tornádo poškodilo kromě městské čtvrti Pánov také Hornickou čtvrť, část města zvanou Bažantnice a ulice Lipová alej, I. Olbrachta a U Červených domků. V těchto místech vznikly rovněž škody na veřejném majetku. Konkrétně v budově ZŠ U Červených domků, ZŠ B. Martinů, v objektu sportovní haly i na stadionu U Červených domků. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí města Petra Kotásková.
Krizový štáb zmapoval rozsah poškození všech domů v katastru Hodonína. V Pánově je významně poškozených 14 domů, z toho šest je určeno k demolici. Dva bytové domy tornádo poškodilo ze tří čtvrtin. V Hornické čtvrti je určen ke zbourání jeden dům. „Vzhledem k blízkosti lesa zde byly poškozeny především střechy domů v důsledku pádu stromů. Škody jsou nahlášeny celkem v 19 domech. V bytových domech v oblasti Bažantnice byly nejvíce poškozeny střechy, škody utrpěly i fasády a okna,“ uvedla Kotásková.

Pomoc lidem na jižní Moravě se nedostává jen prostřednictvím materiálu, ale i hlídáním dětí nebo nabízením volných bytů, vše samozřejmě zadarmo. Pomoci se rozhodl i florbalový klub Štíři České Budějovice, který nabízí dětem od rodin postižených tornádem možnost účastnit se sportovního soustředění.
POŠLETE K NÁM DĚTI
Rádi bychom alespoň trochu pomohli lidem zasaženým neštěstím na Moravě. Nabízíme, že mohou poslat své děti na naše soustředění v Horní Stropnici v Novohradských Horách.

Pojišťovny odhadují škody z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu, na 3,6 miliardy Kč. Z toho případy za 2,3 miliardy Kč už pojišťovny řeší. Pojistných událostí to bude až 25 000, nahlášeno jich je přes 11 000. Vyplývá to z odhadů, které dnes poskytla ČTK Česká asociace pojišťoven. Škody zahrnují i řádění tornáda na jižní Moravě.
Poškozených bude i hodně motorových vozidel, asi 6000. Celková škoda dosáhne podle asociace 240 milionů Kč, v průměru 40 000 na vozidlo. V pojištění podnikatelů jde především o pojištění majetku.
Červnové bouřky by se tak podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK mluvčí asociace Veronika Nová.

Právě přijel plně naložený kamion s humanitarní pomocí pro postižené obce z města POLNÁ.

Desítky šatů dostala dnes s vysvědčením dívka z Mikulčic na Hodonínsku, jejíž rodina při čtvrtečních bouřích přišla o dům. ČTK řekla, že jí všechny padnou. Učitelům se v nich na chodbě předváděla. Do základní školy v Mikulčicích si přišlo pro vysvědčení asi třicet dětí ze 180.
Ředitel školy Michal Bešta uvedl, že i rodina dívenky přišla o dům a o všechno, dům je mezi těmi, které statici určili ke zbourání. Přesto si do školy přišla pro vysvědčení a učitelé jí věnovali šaty. „Je jich asi 20 nebo 30. Všechny mi pasují, nevím, jak se tak trefili,“ řekla ČTK dívka.

Osmnáctiletá Barbora Verbíková jela ve čtvrtek autobusem z Hodonína do Tvrdonic, v nichž bydlí, když autobus mezi Lužicemi a Mikulčicemi strhlo tornádo ze silnice. I když měla pohmožděné obě nohy a otevřenou zlomeninu ruky, došla k silnici a přivolala pomoc pro ostatní lidi na místě nehody. „První myšlenka byla zavolat pomoc,“ řekla dnes v rozhovoru pro ČTK.
Umělci z Národního divadla Brno odehrají v pátek pod širým nebem koncert pro jihomoravské obce zpustošené 24. června krupobitím a tornádem. Zazní kantáta Carmina burana od německého skladatele Carla Orffa. Koncert se uskuteční v 17:00 na piazzettě před Janáčkovým divadlem, oznámila ČTK Zuzana Žáková Klimplová z marketingu opery.
Na koncert je vstup volný a v případě nepříznivého počasí se odehraje v budově Janáčkova divadla. Divadelníci se připojili k veřejné sbírce Diecézní charity Brno, díky čemuž mohou zájemci do 5. července přispívat lidem z postižených obcí na portále darujme.cz. Více informací najdou na webu www.ndbpomaha.cz. Přispět lze také do kasiček při koncertu.

Podle ředitele školy v Mikulčicích, kam si někteří žáci dnes přišli pro vysvědčení, dopadla škola lépe než školka. „Měli jsme několik rozbitých oken a na střeše byly problémy, které jsme ale vyřešili díky rychlému zásahu hasičů. Bez nich bychom nemohli fungovat v celé obci,“ řekl Bešta.
Podle něj si první stupeň převezme vysvědčení až v září, v jeho třídách našli provizorní ubytování hasiči, kteří v obci pomáhají. Hůř než škola dopadla školka. „Jsou tam rozbitá okna, pohnula se střecha a bylo potřeba ji sundat,“ dodal ředitel.
Pravidla pro dobrovolníky:
- nahlaste se v infocentru
- zaparkujte mimo obec
- nevozte materiální pomoc
- dodržujte bezpečnost
- nevolejte starostům
zdroj: Krajský úřad JMK

Starostka Mikulčic Marta Otáhalová Blesku řekla, že si v souvislosti s úterními bouřkami a silným větrem oddechli, že se nic závažnějšího nestalo.

Jan Vrána jezdí pomáhat obcím, které poničilo tornádo. Jak sám říká, nikdy nic tak hrozného neviděl. Na pomoc přijelo také 20 vězňů a několik středoškoláků.
Obec prochází jedna ze členek organizace Adra, která zjišťuje, co všechno je potřeba zařídit a koupit.
Pomoc dobrovolníků - důležitá vzpruha. Jan Vrána je přes den lékař, po práci dobrovolný hasič. Jako člen jednotky ochrany obyvatelstva uklízet hlavně popadané stromy - místo své páteční směny v nemocnici. pic.twitter.com/TKc037Zfhd
— Události Brno (@UdalostiBrno) 30. června 2021

Hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti s noční bouřkou a silným větrem zasahovali u 125 událostí. Šlo především o popadané stromy. Nejčastěji jezdili do okresu Blansko. V obcích zasažených tornádem hasiči nezasahovali, budou ale zjišťovat, zda není třeba vyměnit plachty na některých střechách, které poničilo čtvrteční tornádo. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Vysvědčení v obci poničené tornádem.
V Mikulčicích na Hodonínsku zasažených ve čtvrtek bouří si dnes přišla část žáků do školy pro vysvědčení. Převzaly ho tři desítky žáků. Ředitel Michal Bešta ČTK řekl, že škola měla poškozenu střechu a okna, ale díky hasičům se ji podařilo rychle opravit.
Pro vysvědčení si přišla i Adriana Koutná s bratrem Tomášem, jejichž dům zasáhlo tornádo. Prospěla s vyznamenáním, ale známky nepovažuje nyní za důležité. ČTK řekla, že bouřka poškodila jejich dům i střechu, ale nemusejí ho zbourat. „Je to hrozné, co se stalo,“ uvedla dívka z deváté třídy, které spadl do pokoje komín. S rodinou vyvázla bez zranění, bratr Tomáš, žák sedmé třídy, se zranil až při odklízení následků a má ovázanou ruku.
V obci šly v úterý k zemi první domy.

„To je normální tornádo! Miluno! Tos neviděl.” Věty, které po minulém týdnu zná snad celé Česko. Pronesl je Radovan O., když natáčel, jak se obcí Lužice žene ničivé tornádo. Video, které neúspěšně nabízel do televize, pak předal policii. V rozhovoru se omlouvá za to, že je video natočené na výšku a ne na šířku. Sám si pak vyhodnotil, že mu během tornáda zřejmě přestal fungovat selský rozum.
Neuvěřitelně autentické video z Lužic. Naší hlídce ho dnes přinesl jeden z místních obyvatel s opravdu pevnými nervy 🙉. Díky za něj, Radovane, jste statečný muž! 👍 pic.twitter.com/VJAd5gPli4
— Policie ČR (@PolicieCZ) 25. června 2021
„Natáčel jsem ho já, na svůj telefon. Omlouvám se všem těm, kterým vadilo, že to bylo na výšku, ale bylo to tak rychlé, že jsem to vůbec neřešil,“ vysvětluje Radovan pro web iRozhlas.cz.
„Začalo pršet, potom začaly padat krůpy. Říkám partnerovi, že musíme schovat muškáty, protože v pondělí nám je to trochu pobuchalo. Z balkonu jsme sundali muškáty, obešli jsme barák. Jsme velcí zahradníci, máme… teda měli jsme velice pěknou zahradu. Pouklízeli jsme další truhlíky.
Začalo pršet víc. Chtěl jsem sousedce odnaproti Alči ukázat, jak je ten obrovský smrk před jejím domem nebezpečný. Byl krásný, na Vánoce by se vyjímal na kdejakém náměstí, ale přišel mi nebezpečný, chtěl jsem jí ukázat, že by ho fakt měla dát přeříznout, protože se nakláněl.
Tak jsem ho natáčel. A najednou se od Igle (továrna na výrobu pletacích strojů) začal hnát…
Začaly lítat první kusy věcí, potom střechy. V ten moment ve videu volám Milunu, ať se jde podívat. Můj drahý manžel mě vtáhl dovnitř. Potom se zlomil ten smrk. A než jsme stačili vyběhnout do jiného pokoje, přišli jsme o zimní zahradu, ve které byl nábytek a bazén. Odletěla. Včetně těžkých věcí, regálů.
Pak jsme doběhli do ložnice, kde to hučelo jako ve včelíně. Rozbilo se okno, vletěl tam kus plechové střechy.
Já už ani nevím… Když to zpětně vyhodnocuju, musím sebekriticky říct, že mi v tu chvíli přestal fungovat zdravý selský rozum. Ten mi měl zavelet, že je to tak nebezpečné, že bych se měl sebrat a utíkat do sklepa. Vůbec jsem si neuvědomil, jak moc by nám mohly ty létající předměty ublížit,“ popisuje Radovan běsnění tornáda.

Dobrovolníci, kteří chtějí pomoct v obcích postižených minulý týden ničivým tornádem, se mají řídit seznamem potřebných věcí, který je zveřejněný na facebookových stránkách Dům kultury Hodonín.
Aktuálně je největší poptávka po:
- -KRABICE (NA TŘÍZENÍ OBLEČENÍ NA OČOV)!!!!!!!!-
- -PRACOVNÍ KRAŤASY, OPASKY NA NÁŘADÍ-
- -BITY DO AKU VRTAČEK-
- -SADY IMBUSY-
- -PODLOŽKY+MATICE (PRŮMĚR 16)-
- -MALÍŘSKÉ POTŘEBY+PRIMALEXY-
- -PANTHENOLY!!!!!!!!-
- -SMAZATELNÉ FIXY NA TABULI-
- PARTY STANY!!!!!!-
- -BENZÍN NA MĚSTSKÝ ÚŘAD!!!-
- -BRUSNÉ KOTOUČE -115mm!!!-
- -DIAMANTOVÉ KOTOUČE -125mm!!!-
- -KOLEČKA!!!
Celý seznam najdete na facebookových stránkách:

Kvůli nočním bouřkám je v Česku ráno bez proudu asi 145 000 domácností. ČEZ Distribuce eviduje 60 000 domácností bez elektřiny, EG.D téměř 85 000.

Zatímco na řadě míst Česka v úterý večer a v noci na středu vydatně pršelo, místům nejvíce postiženým tornádem se tentokrát srážky vyhnuly, uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Silné obavy z bouře, která se během posledních hodin přehnala přes Česko, se nenaplnily, přesto způsobilo počasí opět značné potíže. Popadané stromy zablokovaly dokonce na Vysočině dálnici D1 na zhruba dvě hodiny. Hasiči odstraňovali popadané stromy i na dalších komunikacích. Evidují stovky výjezdů kvůli počasí, nejčastěji podle údajů na webu odstraňují popadané stromy. Více o včerejší bouřce naleznete zde.
Například v Olomouckém kraji hasiči zasahovali kvůli bouřkám u 90 událostí, popadané stromy přerušily dopravu na hlavním železničním koridoru i dalších tratích. Na Vysočině pak měli od úterního večera kvůli počasí přes 200 výjezdů.

Dobré ráno, vážení čtenáři. I dnes vám budeme přinášet zpravodajství z oblasti, kde minulý týden tornádo napáchalo neuvěřitelné škody. Ty pomáhá odklízet celá řada dobrovolníků včetně terpve 14letého Vojty, který se vzdal volna po ukončení školního roku. Z Ratíškovic, kde bydlí, odjel na kole do Pánova - právě zde tornádo zabilo dědu a jeho teprve dvouletou vnučku. Vojta trosky hájenky a celou řadu dalších pozůstatků katastrofy odklízí s dospělými lidmi. Jeho příběh si můžete přečíst zde.

Vážení čtenáři, online přenos pro dnešní den končí. Tým Blesk Zpráv děkuje za pozornost, novinky týkající se řádění přírodních živlů na jižní Moravě a ve Stebně na Lounsku bude opět přinášet od středečního rána. Dobrou noc.

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozjíždí program Pomoc po tornádu pro kompenzace škod pro podnikatele, kteří museli kvůli čtvrteční bouři omezit nebo zastavit činnost. Bude se rozdělovat 200 milionů korun. Sběr žádostí začíná ve středu 30. června, jejich příjem skončí 30. září.
Podpora se může pohybovat od 50 tisíc až po jeden milion korun, pojištěným zase pomůže překlenout rozdíl mezi pojistným plněním a cenou nově pořízeného majetku. Nárok na dotaci ale budou mít i nepojištění, ti mohou získat až 80 procent ceny nového majetku. Připravuje se také poskytování bezúročných úvěrů.

Osudného dne, kdy tornádo na jižní Moravě udeřilo, měli velké štěstí pasažéři autobusu pravidelné linky z Hodonína do Břeclavi. Vozidlo, v němž seděly celkem tři osoby, živel ze silnice odfoukl desítky metrů jako krabičku od sirek. Autobus se zastavil až za železničním náspem o drážní domek. V útrobách autobusu se vážně zranil řidič Robrert, Silva (14) i Bára (18).
Právě Bára z Tvrdonic byla jediná, kdo se dostala z vraku autobusu ven a přivolala pomoc, popsala dívka pro televizi Nova. A to i přes to, že měla rozbitou hlavu, pořezané končetiny a otevřenou zlomeninu. Studentka střední školy a dobrovolná hasička si zlomenou nohu zafixovala a máváním na sebe upozornila projíždějícího řidiče. Ten také neváhal a přivolal třem vážně zraněným rychlou zdravotnickou pomoc.
„Chtěla bych mu moc poděkovat, zachránil mě, a vlastně i ostatní,“ řekla skromně pro televizi Nova Bára. Ta se ze svých zranění zotavuje, z nejhoršího je venku. Robert a Silva nyní leží v kritickém stavu ve vídeňské nemocnici. Nebýt Báry, možná by ale už dnes nebyli mezi námi a šanci bojovat o život by ani nedostali...

Obec Stebno na Lounsku krutě zasáhla, podobně jako jižní Moravu, přírodní katastrofa. I na severu Čech bral silný vítr střechy a boural domy. Tragické záběry z místa pak obletěly celou Českou republiku a dostaly se i k panu Vladimírovi Würtherlemu, muži, který od 16 let žije bez jedné nohy. K jeho neštěstí mu pak speciální, velice drahou protézu, ukradli před několika lety i s autem.
S mužem natáčela rozhovor CNN Prima News a pan Vladimír se svěřil, že pojišťovna od něj žádá za novou náhradu dolní části nohy 50 tisíc korun, které měl Čech už doma připraveny k odeslání. Když ale viděl, co živly napáchaly, neváhal, a rozhodl se vše darovat potřebným. „Ti lidé ty peníze potřebují víc,“ uvedl krátce v rozhovoru a na otázku, zda chce skutečně své pohodlí obětovat na úkor druhých, jasně odpověděl, že ano.
„Strašně mě podpořila moje přítelkyně. Jasně mi řekla: Neváhej, udělej to,“ doplnil Vladimír, který dokonce do Stebna sám zamíří, aby viděl, kde přesně budou jeho těžce našetřené finance pomáhat.

Zpráva o brutálním řádění přírodních živlů na jižní Moravě obletěla celý svět a dorazila i do amerického městečka Nová Praha, které leží v Minnesotě. Žije zde celá řada potomků českých osadníků, kteří dobře vědí, co umí tornádo napáchat. Takzvané sezona tornád je tam od května do září, město leží v pásu častého výskytu nebezpečných větrných jevů.
„Když jsem ty škody poprvé viděl, měl jsem velké obavy. Moji předci byli z jižních Čech, těm se tornádo naštěstí vyhnulo. Ale s lidmi z oblasti, kterou zasáhlo, opravdu soucítím,“ řekl pro server iRozhlas.cz Fred Simon, který do Česka pravidelně jezdí za příbuznými. „Během typického léta máme tak šest varování před tornádem a v některých případech tudy skutečně projde,“ doplnil.
Američané českého původu mimo jiné založili několik dobročinných sbírek pro jižní Moravu, jednu například České a slovenské národní muzeum v Cedar Rapids v Iowě, které Česká republika zafinancovala po zničení povodní v roce 2008. Češi USA oficiálně pomohli i po řádění hurikánu Harvey v Texasu. I zde se teď sbírá pro Moravu.

V programu ministerstva práce a sociálních věcí pro jihomoravské firmy zasažené minulý týden tornádem bude až 280 milionů korun na měsíc. Uvedla to na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podpora v programu nazvaném Tornádo bude podle ní fungovat podobně jako v dočasném vládním programu Antivirus, z něhož mohly podniky při omezeních kvůli pandemii nemoci covid-19 získat příspěvky na mzdy.
Maláčová chce vládě předložit Tornádo ve čtvrtek, tedy týden po ničivé bouři. "Firmám vykompenzujeme náhrady mezd pro lidi na překážkách nebo převedené na jinou práci kvůli tornádu. Počítáme s maximálními náklady 280 mil. Kč/měsíc," sdělila ministryně.
Pro jižní Moravu spustíme program Tornádo! Bude fungovat jako Antivirus. Firmám vykompenzujeme náhrady mezd pro lidi na překážkách nebo převedené na jinou práci kvůli tornádu. Počítáme s max. náklady 280 mil. Kč/měsíc. Program ve čtvrtek nesu na Vládu s platností od 25. června.
— Jana Maláčová (@JMalacova) 29. června 2021

Společnost Agromoravia v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, jejímž areálem i polnostmi se ve čtvrtek prohnalo tornádo, stále ještě sčítá škody. Zároveň se pokračuje s úklidem sutin, většina budov je určena k demolici, řekl ČTK ředitel společnosti Vladimír Mazuch. "Většinu budov tvořily betonové konstrukce z 50. let, všechno je to rozbité. Měli jsme tu statiky a podle nich většina budov nemůže zůstat stát," uvedl Mazuch. Díky technice zapůjčené hasiči jde podle něj úklid sutin dobře, ale ještě nějakou dobu potrvá. Vyprostit je třeba i techniku, kterou tornádo zničilo. A připravují se i podklady pro jednání s pojišťovnami.

Místo kapely a publika palety balené vody i dalších nápojů, hromady oblečení, hory toaletních a hygienických potřeb. Dům kultury v Hodoníně se od pátečního rána stal ústředním skladem pro materiální pomoc, kterou lidé začali posílat lidem, kterým zničila domovy čtvrteční bouře a tornádo. Lidé, ale i firmy, poslali tolik věcí, že už o víkendu přestali dobrovolníci stíhat přibývající věci třídit, řekla ČTK Lucie Lněničková, která od pátečního večera v centrálním skladu pomáhá. V úterý už stop stav na materiální pomoc kromě stavebního materiálu vyhlásil oficiálně i jihomoravský krajský úřad.

Holé zdi v domě zůstaly po bouřkách a tornádu rodině z Hrušek na Břeclavsku, která zachránila sebe, psa a morče. Když se žena s mužem dostali ven ze sklepa, všechno ostatní bylo zničené a zasypané. ČTK to řekla sestra ženy Vlasta Ujčíková, která sestře pomáhá se zařizováním všeho potřebného okolo zničeného domu. Azyl nabídla i bratrovi, kterému zase tornádlo sebralo střechu z domu. Bouřky, které zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer, poničily 1200 domů.

Záchranáři Jihomoravské záchranky stále pomáhají v Mikulčicích. „Zdravotníci se starají o pacienty, kteří mají potíže především interního rázu. Může jít například o kolapsy z horka, bolesti na hrudi či alergické reakce,“ napsali záchranáři na facebooku. Na místě zasahuje i trauma tým z Fakultní nemocnice v Brně, který ošetřuje lidi, kteří se zranili při stavebních a úklidových pracích. „Jedná se o řezné rány, odřeniny, ale i podezření na zlomené končetiny,“ stojí v příspěvku. Tým záchranářů zasahuje i v Moravské Nové Vsi. „V Moravské Nové Vsi pak stále stojí pražský Golem, ve kterém má nyní pro dopolední hodiny zbudovanou provizorní ordinaci místní lékař. Lidem v postižené oblasti totiž často chybí léky a ordinace jsou poničené.“

Lovci bouřek na sociální síti Facebook upozornili na další silné bouře, které by se měly objevit v okrese Bruntál a Opava. „Je možné, že se jedná o supercelu. Mohou ji doprovázet nebezpečné jevy, včetně velkých krup,“ varovali a přidali radarový snímek.

Pomoci obcím poničených hurikánem na Moravě pokračuje a na místo vyráží další jednotky hasičů. „29 hasičů z HZS Ústeckého kraje a JSDHO Staré Město, Chotiměř a Světec střídá své kolegy na Moravě,“ napsali na sociální síti Twitter hasiči z Ústeckého kraje s tím, že vystřídají stávající kolegy, kteří na Hodonínsku působí od 26. června.
29 hasičů z HZS Ústeckého kraje a JSDHO Staré Město, Chotiměř a Světec střídá své kolegy na Moravě. V odpoledních hodinach vystřídají stávající odřad, který na Hodonínsku působí od 26. 6. a budou nadále plnit záchranné a likvidační práce v obcích, které zasáhlo ničivé tornádo. pic.twitter.com/auAWjN2VkR
— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) 29. června 2021

Tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, se prohnalo také přes ovocné sady a pole. Zemědělský podnik Mikulčice eviduje poničených minimálně 700 hektarů z 1550. Co není vylámané, je zasypané kusy střech a dalším odpadem, řekl ČTK ředitel podniku Leo Balun. Škody evidují i další sadaři v okolí, spojené jsou především s krupobitím, které region zasáhlo začátkem minulého týdne, vyplývá ze zjištění ČTK.

Na jižní Moravě pomáhají už dvě stovky vojáků, další jsou v pohotovosti.
Dokud bude potřeba, budeme na jižní Moravě pomáhat. Dvě stě vojáků máme v akci, pět set v pohotovosti. A když dostaneme úkol od krizového štábu, pošleme jich další stovky. Jsme připraveni a máme zkušenosti. pic.twitter.com/cOGs8j1Cpa
— Armáda ČR (@ArmadaCR) June 29, 2021
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!