Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Brabec soptí, v Bečvě zase umíraly ryby. Chemička DEZA se vrátila na radar inspekce

Aktualizováno -
2. prosince 2020
16:58
Autor: ČTK, sova - 
2. prosince 2020
11:25

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen je úhyn ryb, avšak pouze v jednotkách kusů, řekla ve středu ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) je však možné, že nejde o otravu. Ministr životního prostředí Richard Brabec zmínil, že je to „šílené“. ČIŽP kvůli únikům kontroluje 15 firem včetně chemičky DEZA z koncernu Agrofert. Tu přitom z vyšetřování dříve vyřadila.

Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustější bezbarvé látky. Na místě jsou hasiči ze stanice Valašské Meziříčí, jel tam i chemik ze stanice Zlín. Společně se zástupci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm odebírají na místě vzorky. Provádíme i měření Ramanovým spektrometrem. Nachází se tam i nějaké mrtvé ryby,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Pěna podle ní na hladině řeky nyní není.

Událost ČIŽP nahlásil vodoprávní úřad kolem 09:30. „Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce,“ uvedla Nastoupilová.

Od září jde o čtvrtý případ znečištění řeky

Podle zprávy města látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Stržínek dnes ČTK řekl, že mrtvých ryb bylo jen pár. „Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní,“ uvedl starosta.

Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a již mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy. Město však lidem důrazně doporučuje, aby až do odvolání nevstupovali do řeky, nekoupali zvířata a neodebírali vodu od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.

Bečvu bude řešit i ombudsman Křeček

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se začne zabývat postupem úřadů, které se podílejí na řešení případů úniků nebezpečných látek do řeky Bečvy. Obrátí se proto na příslušné orgány s žádostí o vyjádření. V tiskové zprávě to ve středu uvedla mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

„Opakující se úniky závadných látek do Bečvy indikují, že v dotčené lokalitě je stále něco špatně. Vyvstává tak otázka, zda správní orgány v dané věci dostatečně využily všech pravomocí, které jim právní předpisy k řešení takové ekologické havárie dávají,“ uvedl Křeček.

S žádostí o vyjádření se obrátí především na Českou inspekci životního prostředí a vodoprávní úřady. Bude se zajímat, jak fungovala součinnost jednotlivých správních orgánů, které se na řešení kauzy podílejí.

„Už první zpráva v září o úniku nebezpečných látek do Bečvy mne zasáhla, jako snad každého v zemi. Nejen jako ombudsman, ale i jako aktivní rybář jsem byl otřesen závažností a rozsahem vzniklé situace,“ uvedl Křeček.

Brabec rezignovat odmítá

Kvůli únikům různých látek do Bečvy kontroluje ČIŽP nyní 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA, řekl dnes novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. 

Protest proti postupu ministerstva životního prostředí v případu otravy Bečvy (2.12.2020)Protest proti postupu ministerstva životního prostředí v případu otravy Bečvy (2.12.2020) | Blesk: Andrea Ulagová

Deník Referendum v pondělí uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl ČTK, že 20. září se v DEZE stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Brabec dnes řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP. „Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií,“ uvedl ministr. Rezignovat odmítá

Zásah v Hranicích

Hasiči ve středu také zasahovali v řece Bečvě v Hranicích na Přerovsku kvůli výskytu neznámé zpěněné látky. Postavili zde norné stěny. S největší pravděpodobností má zpěněná voda souvislost s pracemi na řece, řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Vyplývá to i ze zkušeností rybářů a hasičů. Zásah hasičů by tak neměl souviset ani s dnešním únikem neznámé látky ve Valašském Meziříčí.

„Zasahujeme v Hranicích na řece Bečvě, kde byl nahlášen výskyt neznámé zpěněné látky. Postavili jsme norné stěny, díky nimž jsme pěnu zachytili, odebrali jsme vzorky a monitorujeme tok. Uhynulé ryby nalezeny nebyly. Zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece,“ uvedla mluvčí hasičů.

Podotkla, že o situaci byli informováni starostové obcí po i proti proudu řeky v Olomouckém kraji a všechny dotčené úřady. „Odebrané vzorky budou předány laboratoři do Frenštátu pod Radhoštěm,“ doplnila mluvčí.

Předchozí případ prokázal ve vodě nikl

V daném místě se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický.

Řeka je mrtvá na 40 kilometrech toku

Policie i Brabec označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté.

Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

hafblaf ( 2. prosince 2020 21:11 )

Začíná se předvádět moc velké divadlo, aby za ním byl malý herec.

pokrok ( 2. prosince 2020 19:57 )

Tady to máš černé na bílém
viz článek :

"Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně, dokazuje to…"
http­s://fo­rum24­.cz/ba­biso­va-deza-vypousti-kyanid-do-vody-pravidelne…

26. 9. 2020 — Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně,
dokazuje to registr znečišťování - Praha na Dlani.
Vedení Agrofertu usilovně ujišťuje, ...atd..

a technologie jsou zastaralé což dokazuje
tento článek:


"Jak Babišova chemička žádala o sporných 50 milionů:
Naše nová hnojiva pomůžou Česku"

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/jak-babisova-chemicka-
zadala-o-spornych-50-milionu-nase-nova-hnojiva-

9. 9. 2019 — Lovochemie je součástí skupiny Agrofert, kterou založil a donedávna napřímo vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Tahle dotace je mezi těmi, ...

Babišova hnojiva jak vidíme dokáží zlikvidovat
doslova všechno .
To jsme viděli i u Čapáku - k vůli kterému
nechal Babiš " uklidit" i svého vlastního syna -
na Ruskem okupovaný Krym.

Co se Babiše týče - ten jde i přes mrtvoly !

pokrok ( 2. prosince 2020 19:42 )

Nejen otrava Bečvy a velký úhyn ryb,-
ale jak čteme tento článek :

"Středočeské podniky se derou mezi největší znečišťovatele v Česku"

http­s://ww­w.id­nes.cz­/zpra­vy/do­maci/­nejvet­si-znecistovatele-v-cesku­.A1210­04_110­424_do­maci_­maq

Právě chemička DEZA ve Valašském Meziříčí ve Zlínském kraji spolu se Spolanou Neratovice ve středních Čechách do ovzduší vypouštějí nejvíc rakovinotvorných látek. Velký zdroj znečištění představuje i Synthos v Kralupech nad Vltavou, který od Neratovic leží jen 24 kilometrůatd..

ve kterém se píše -
o vypouštění RAKOVINOTVORNÝCH LÁTEK do ovzduší,-

pak vědomě jde o ničení zdraví lidí-
kteří žijí v blízkosti těchto chemiček !

Zde vidíme - co všecho Babišova honba za mamonem
způsobuje České republice a jejím občanům !

Chemický Babiš je pro Českou republiku
a její občany obdaleko horší - než Covid 19 !

Likviduje a ničí všechno :
lidi, ryby . vodu , půdu, lesní zvěř ...


A pokud se najdou lidé - jako je Brabec, Dostálová
Schillerová, Faltýnek , Hanzelka a spol
= Stoka ANO -
kteří mu v jeho "aktivitách " dělají clonu
a jsou mu nápomocni- pak bude ještě hůř !

pokrok ( 2. prosince 2020 19:13 )

"Odstupte, vyzvali Starostové ministra Brabce kvůli otravě Bečvy"

protože jsou to tři měsíce co Brabec očividně kryje
pachatele který otravu způsobil -
kdy ani něměl zájem se podívat na místo katastrofy -
= 40 tun otrávených ryb - která u nás nemá obdoby!

V den první ekologické katastrofy došlo podle svědka na řece Bečvě
k havárii a úniku látek v chemičce Deza,
která spadá pod holding Agrofert ze svěřenského fondu
premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle mluvčího holdingu Karla Hanzelky však nešlo o nehodu,
ale pouze o „PROVOZNÍ UDÁLOST ",
proto ji také nebylo třeba,- jak řekl Hanzelka nahlásit úřadům.

A aby zaměstnanec Babiše - min. Brabec nemusel odstoupit
a dál tak mohl viníka DEZU krýt ,

tak se dnes dovídáme -viz článek že :

"Bečvu znovu zamořila neznámá látka, v řece hynou ryby.
„Šílené,“ reaguje Brabec" a hned tam "valí "!

A to z jediného důvodu -
aby se vyšetřování protahovalo a zaměřilo jiným směrem
aby vina DEZY - tak padla na někoho jiného !

Tak se za Babišovu DEZU - musí najít NÁHRADNÍK !

Že by mohlo jít o plánovanou o sabotáž z "dílny " soudruha estébáka Babiše a jeho poskoka Hanzelky - bych se ani nedivil,-

protože údaje,-
které vypovídají o PRAVIDELNÉM ÚNIKU chemikálií z Dezy ,-
a jsou zaregistrovány - se nedají nijak a ničím zpochybni !!!!!

viz:
Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně, dokazuje to…
http­s://fo­rum24­.cz/ba­biso­va-deza-vypousti-kyanid-do-vody-pravidelne…

26. 9. 2020 — Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně,
dokazuje to registr znečišťování - Praha na Dlani.
Vedení Agrofertu usilovně ujišťuje, ...atd..

tomik007 ( 2. prosince 2020 19:12 )

BRABEC se opravnene boji, ze poletí jako slepica po flusu...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud