Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

100 tisíc za informace k otravě Bečvy: Gazdík vypsal odměnu, Brabec řeší monitoring

Autor: ČTK, Markéta Mikešová - 
27. listopadu 2020
15:39

Stále není jasné, kdo stojí za otravou řeky Bečvy, a tak opozičním politikům dochází trpělivost. Tvrdí, že vyšetřování není v pořádku, proto urgují, aby byl případ vyřešen co nejrychleji. Pomoci tomu chtějí i poslanec Petr Gazdík (STAN) a náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti). Podle nich někdo jistě něco ví, jen se bojí mluvit. A tak vypsali odměnu sto tisíc korun pro kohokoliv, kdo přinese nové informace. Ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO) mezitím po dnešním jednání se starostou Valašského Meziříčí, policií, hasiči a rybáři uvedl, že na Bečvě by měl vzniknout trvalý monitoring kvality vody.

„Je velmi pravděpodobné, že možní whistlebloweři se bojí promluvit,“ uvedl Gazdík pro deník Právo. „Chtěla bych vyzvat případného svědka, který má informace o původci tohoto neštěstí, aby se nebál kontaktovat policejní orgán, případně nás kontaktoval osobně nebo na e-mail - becvuresimeted@gmail.com. Věřím, že by mu mohl být přidělen rovněž statut utajeného svědka, pokud by k tomu byly splněny podmínky,“ dodala Ančincová.

Oba politici jsou přesvědčeni, že vyšetřování není standardní a trvá dlouho. „Zároveň je kolem kauzy celá řada pochybností a nejasných otázek, na které ministr životního prostředí odmítá dát veřejnosti odpovědi. Pak to vzbuzuje oprávněné pocity, že se vše snaží ututlat. Nelíbí se mi, že problémy lidí i krajiny na Zlínsku jsou úředníkům v Praze pořád lhostejné, proto musíme my politici z regionu začít konat a pomoci najít Policii ČR viníka, který je za katastrofu na Bečvě zodpovědný,“ pokračoval ve vysvětlování nové výzvy Gazdík.

Dlouhý úsek, který nikdo nehlídá

Bečvě se v pátek věnoval i Brabec, jen z trochu jiného úhlu. Podle ministra jsou stále staré výpusti, které nejsou evidované. „Ideální je mít takzvaný rodný list každé výpusti i s tím, kam ústí, jaké látky jsou potenciálně znečišťující nebo škodlivé na druhém konci výpustě,“ uvedl. Seznam by měl vzniknout celostátně, podle Brabce se na něm začne hned pracovat. „Je tristní, že my jako starostové nevíme, jaké podniky co vypouštějí a do jakých kanálů, s jakými látkami pracují. Některé informace mají hasiči, některé vodoprávní úřady, některé krajské hygienické stanice nebo kraje,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

Kvalitu vody v Bečvě by měl v pilotním projektu hlídat automatický systém, který by se měl případně rozšířit i jinam. Stržínek uvedl, že chce docílit toho, aby byl kanál, který vede z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí, zrušen. Jde o výpusť, která byla již zmiňována jako možný zdroj otravy Bečvy kyanidem. „Je to úsek dlouhý bezmála 15 kilometrů, nikdo pořádně neví, kudy vede, kudy se tam může cokoliv dostat po trase,“ uvedl Stržínek. Podle něj i dnes zaznělo, že původci posledních dvou úniků látek do Bečvy byly podniky z areálu bývalé rožnovské Tesly. „Nechci být dál svědkem toho, že nám tady z Rožnova nebo odkudkoliv odjinud teče něco, co nemůžeme kontrolovat, hlídat a nemůžeme to ovlivnit,“ uvedl starosta.

Podle Brabce je také zásadní, aby se zpřesnily v rámci vodního zákona kompetence mezi zasahujícími složkami. Nyní podle něj havárie řeší příslušný vodoprávní úřad, většinou úřad obce s rozšířenou působností (ORP). V případě velkých havárií událost může přesáhnout několik ORP i krajů. „Takhle velká havárie ukázala, že logicky na úrovni ORP a jejich vodoprávních úřadů nejsou takové lidské kapacity, aby byly schopny řídit takhle složitou situaci,“ uvedl Brabec. Zlepšit by se mělo i propojení s integrovaným záchranným systémem.

Brabec opakoval: Mlčenlivost platí

Policejní vyšetřování havárie z 20. září stále pokračuje, nasazeno je asi deset policistů. Znalecké posudky by policie měla mít do 20. prosince. Brabec zmínil také sporné udělení embarga na případ. „Bylo dnes opět potvrzeno, že pokud se bavíme o trestním řízení v rámci trestního zákoníku, je tady samozřejmě mlčenlivost,“ uvedl Brabec. Inspekce však podle něj informovala o jiných věcech, například: kdy vyjela na místo, kolik tam pracovalo inspektorů...

Video V Kozí zahradě v Brně někdo otrávil 11 koz, stádo se výrazně zmenšilo. - Hynek Zdeněk, blesk.cz

AIiAIice ( 30. listopadu 2020 16:13 )

Ty nejseš doma nikde hňupe.

Santusak ( 29. listopadu 2020 10:15 )

MArmat,,sef Fotbalu..Jak myslite ze to skonci?? Odposlechy "nezakone",,nic se nedokazalo jako trestny cin,,,nezbyva nez pustit na svobodu,a tak se to potahne az to vysumi uplne,..

denisz ( 29. listopadu 2020 02:08 )

.. To je úžasné, že tento pokrokový mladík už všechno ví a předal policii. Do týdně to bude i v medii a Pokrok dostane od Gazdíka 100 tisíc Kč. Obávám se jen, že to bude zase jen takový pirátský progresivismus, domněnky, spekulace, lži, osočování jako vždy.

Ewwa ( 28. listopadu 2020 20:38 )

Santusak; Skvělej příspěvek!

marmat ( 28. listopadu 2020 19:46 )

lynx: Může to být taky z práce vyhozený ÚCHYL
s msti­vostí/­charak­terem trolla "pokroka" a spol.

Zobrazit celou diskusi
Další videa