Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Do Bečvy zase unikla neznámá látka. Ze stejného místa jako smrtící kyanid

Autor: ČTK - 
27. října 2020
16:11

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí – Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. K události vyjížděli hasiči, kteří na místě odebrali vzorky vody, řekl dnes odpoledne ČTK starosta města Robert Stržínek (ANO). Látka se podle něj do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid.

„Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití,“ uvedl Stržínek.

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by se znovu jednalo o únik kyanidu. „Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,“ řekl starosta.

Informaci o úniku neznámé látky do Bečvy nechala radnice vyhlásit rozhlasem, zveřejnila ji i na facebookové stránce města. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedlo město v prohlášení.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

Alucard ( 28. října 2020 09:17 )

To je pěkné, už vědí že je to ze stejného místa, jenom pořád nevědí z kterého. To není policie, to jsou přibla 😂🤣😂

David ervenka ( 27. října 2020 17:29 )

Vždyť všichni vědí že to způsobila firma patřící Agrofertu. Burešovi projde všechno

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud