Pondělí 26. říjen 2020
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Polojasno 14°C

Průzkum: ANO vzala koronakrize 5 procent, Piráti a ODS se dotahují. ČSSD na hraně

Autor: ČTK - 
20. září 2020
17:39

Největší podporu mezi lidmi si stále drží ANO, které by v srpnu podle modelu agentury Kantar CZ vyhrálo volby do Sněmovny s 27,5 procenta hlasů. Nicméně proti červnu jeho podpora klesla o 4,5 procentního bodu. Naopak strany, které by skončily na dalších místech, tedy Piráti a ODS, si polepšily. Z volebního modelu, který v neděli zveřejnila Česká televize, plyne, že Piráty by v srpnu volilo 19,5 procenta lidí a ODS 15 procent lidí. Vládní ČSSD má 5,5 procenta.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by srpnu překročily zřejmě ještě tři strany. Starosty a nezávislé (STAN) by podpořilo 6,5 procenta voličů, ČSSD 5,5 procenta lidí a TOP 09 pět procent lidí. Proti červnovému průzkumu by podle Kantar CZ neuspěli komunisté, kteří si pohoršili o procento na 4,5 procenta.

Největší ztrátu mezi stranami od června ale zaznamenalo ANO. Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy strana přišla o voliče pocházející zejména ze střední generace a spíš s vyšším a středním vzděláním. Jako důvody změny názoru na hnutí ANO uvádějí buď obecnou ztrátu důvěry v něj, nebo příliš velké zadlužení, ke kterému přistoupila vláda pod vedením hnutí, nebo příliš častá a chaotická opatření v boji proti koronaviru, uvedl Ranocha.

Polepšili si Piráti, SPD i ČSSD

Naopak nejvíce si od června polepšilo SPD, o 2,5 procentního bodu. „Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, pokles jejich preferencí z minulého měření byl spíše náhodným výkyvem v datech. Jde tak spíše o návrat k normálu,“ uvedli autoři modelu.

O dva body pak stoupla od června podpora ODS a o 1,5 bodu Pirátů. STAN a ČSSD si polepšili o půl procentního bodu.

Půl bodu vedle toho ztratilo KDU-ČSL, pro které by v srpnu hlasovala čtyři procenta lidí. Podle sociologů z Kantar CZ se lidovci sice pohybují v rámci statistické chyby, ale protože jsou dlouhodobě spíš pod pětiprocentní hranicí než nad ní, předpokládají, že by se nyní do Sněmovny nedostali.

Ještě méně lidí by pak podle volebního modelu podpořilo Trikolóru. V srpnu by získala 2,5 procenta hlasů, což je o půl bodu méně než v červnu.

Společnost Kantar CZ provedla průzkumu v době mezi 24. srpnem až 11. zářím mezi 1200 lidmi.

Santusak ( 23. září 2020 09:37 )

Cimpak se Wenca Trousil provinil?? Ze neurazel prezidenta?? NO, aspon se Wenca bude venovat necemu smysluplnejsimu nez je placani se v Bulvarnim prujmu..Demokracie rozkveta, jen s kosmetickou vadou..

marmat ( 22. září 2020 18:16 )

Ještě dotaz k "nep­řesné­mu=za­okroh­lují­címu" titulku ........ !!! ???
Kam až to asi dotáhne veřejnoprávní televize, která si zadává
TAKOVÉ PODIVNÉ PRŮZKUMY....

kalina107 ( 22. září 2020 15:04 )

Kdo chce otroctví , vraždy a válku volí strany De bil ního bloku . Vlajková loď ODS Novotný se s plány fašistických pohrobků netají . Popravy , vraždy a válka . A kdo se domnívá , že se ho to netýká , tak má místo hlavy kokosovej vořech .

marmat ( 22. září 2020 14:58 )

ferii se nikde moc neprezentoval.....
vytáhnul Kaldu v posledních volbách DÍKY promo v PRAZE těsně nad 5%
Pak se nechal v mediích slyšet, že poslanecký post je pro něj
"senzačně placená brigáda"!!!

denisz ( 22. září 2020 14:42 )

Tentokráte došlo v velké procentní chybě.
ANO se v reálu drží na 30%. Proč by měli
stoupnout preference Pirátům o 2,5%, za
rebelii s rouškami? Potěšující je, že
TOP09 se do parlamentu zase nedostane,
což potěší mnohé. Hloupoučká fanatická
Pekarová nic nezachránila, jak se dalo
čekat. Ani milý potrhlý Feri mládež
nepřitáhl, jak doufala.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud