Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

„Zrůdná propaganda z TOP 09.“ Cirkusy zuří kvůli zákazu drezury, aktivisté jsou nadšeni

Autor: Mii - 
26. září 2020
05:40

Nejen konec klecových chovů slepic schválili minulý týden poslanci. Protlačili také změnu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která zakazuje drezuru nově narozených divokých zvířat v cirkusech. Udělali tak navzdory nesouhlasu majitelů cirkusů, kteří jsou přesvědčení, že svým zvířatům poskytují dostatečné podmínky pro chov a nijak jim neubližují. Změna je nadzvedla natolik, že začala padat i ostřejší slova. Oproti tomu aktivisté mluví o ohromném úspěchu, kterým se Česko připojí ke zbytku Evropy.

Dosud zákon zakazoval pouze drezuru několika vybraných druhů zvířat narozených po roce 2004, například primátů, nosorožců, hrochů nebo žiraf. Drezuru také nemohli podstupovat ploutvonožci a kytovci, přičemž delfínovité druhy měly výjimku. Nově se zákaz vztahuje na všechna nově narozená divoká zvířata v cirkusech.

Návrh vzešel z pera poslance TOP 09 Františka Váchy a schvalování předcházela několikaměsíční kampaň po celé republice, v rámci které se organizace Svoboda zvířat snažila upozornit, že drezura divokých zvířat nemá v moderní společnosti co dělat. Do kampaně se zapojilo i několik celebrit.

„Jsem opravdu rád, že Poslanecká sněmovna přistoupila k tomuto kroku. Využívání divokých druhů zvířat v cirkusech by v 21. století opravdu nemělo mít místo. Naopak je potřeba se spíše zaměřit na jejich ochranu a pouze za tímto účelem je také chovat,“ komentoval schválení zákona Vácha. Pro legislativní úpravu hlasovalo 66 poslanců, proti byli 2 a 33 se hlasování zdrželo.

Aktivisté při diskuzích o zákazu drezury argumentovali mimo jiné stanoviskem České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad (CAZWV) ze začátku roku, která se připojila k názoru, že praktika by měla skončit, protože využívání zvířat za účelem zábavy a kultury podle nich není správné. Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas nebo předseda Národní sítě záchranných stanic ČR Petr Orel.

Zástupci Svobody zvířat jsou proto ze schválení zákazu nadšeni. „Vnímáme rozhodnutí Poslanecké sněmovny jako velký úspěch. Jsme rádi, že poslanci a poslankyně vyslyšeli názory řady odborníků a veřejnosti a udělali rozhodnutí, které je celosvětovým trendem. Přijatý zákon vnímáme jako kompromis, který umožní cirkusům dál fungovat, ale zároveň zastavuje zneužívání dalších jedinců divokých zvířat,“ uvedla Anna Bernátková za organizaci.

Cirkus Humberto: Ideologie postavená na dezinformacích

Cirkusy ale už tak nadšeny nejsou. Založily platformu Cirkusy společně, v rámci které se snaží vysvětlit, že k žádnému týrání zvířat kvůli jejich podnikání nedochází. Nejvíce jim vadí, že všichni o zákaze drezury mluví, ale žádný poslanec se osobně nezašel na chov podívat. Podle nich by zjistili, že je všechno v naprostém pořádku. I nyní totiž existují pravidla, jak se zvířaty zacházet a pravidelně je kontroluje veterinární správa.

„Už dlouhou dobu upozorňujeme na skutečnost, že k zákazu cirkusů u nás neexistují žádné relevantní argumenty. Jedna věc je názor jednotlivce a jeho svobodná vůle cirkus navštívit či nenavštívit, druhá je pak snaha postavit cirkusy mimo zákon na úrovni parlamentu. V takovém případě bychom očekávali nějaké logické a faktické zdůvodnění,“ uvedli zástupci cirkusů. Zákaz drezury divokých zvířat považují za jeden z kroků, jak cirkusy v Česku úplně zrušit.

„Očekávali bychom, že se do cirkusu přijde někdo z poslanců podívat, aby se přesvědčil, jak se zvířata skutečně mají. Omyl. Ani předkladatel pozměňovacích návrhů, které nám mají chov zvířat znemožnit, si k nám cestu nenašel. Fotku s protestujícími extrémisty šířícími cíleně dezinformace si však před cirkusem udělal. Stačilo udělat pár kroků a mohli jsme se sejít. Nestáli jsme mu za to. V jeho očích jsme póvl, obyčejní cirkusáci,“ pokračovali.

Podle zástupců cirkusů zašla situace tak daleko, že se stávají oběťmi útoků ze strany agresivních aktivistů. Na řádění vandalů si postěžoval například Cirkus Jo-JOO. „Když dochází argumenty, je nutné se pustit do destrukce a ničení… takto dopadly v Brně naše poutače po pouhých dvou dnech,“ napsal k fotografii kompletně zničených propagačních materiálů.

Cirkus Humberto proto vyzývá lidi, aby šli k volbám do Senátu, které se konají příští týden a hlasovali pro politiky, kteří zákaz drezury nepodporují. Právě podpis Senátu a prezidenta Miloše Zemana ještě zbývá před tím, než začne úprava finálně platit.

Zároveň se cirkus ostře pustil do TOP 09. „Zrůdná propaganda šířená demagogy z TOP 09 nesmí vyhrát. Kdysi konzervativní pravicová strana hlásící se k odkazu Václava Havla se posunula k ideologii postavené na dezinformacích. A takovou stranu se nezdráháme označit za extrémistickou,“ uvedl Cirkus Humberto.

Nespokojení byli i filmaři a sokolníci

Proti zákonu se před jeho schválením vyjadřovali i lidé z filmové branže, sokolnictví a chovatelé exotických druhů. Zákaz drezury divokých zvířat podle prvního návrhu de facto znamenal i konec zvířat ve filmu, protože bez určité formy speciálního zacházení není možné se zvířaty nic natáčet. Toto zacházení ale často znamená jen to, že zvíře za vykonání určitého povelu dostane piškot.

Sokolnictví nakonec dostalo explicitní výjimku, zákon pak podle Váchy neomezuje ani chovatele exotických zvířat. „Není pravda, že by novela ohrozila soukromé chovy exotických zvířat a jejich zážitkové a vzdělávací programy. Ty jsou orientované na předvádění přirozeného chování zvířat v jejich domovském prostředí. Ano, pokud by drezurovali své svěřence k předvádění cirkusových kousků, pak to mají nově zakázané,“ vysvětloval tento týden poslanec.

Zákaz drezury divokých zvířat aktuálně platí v 15 evropských zemích. Je mezi nimi například Rakousko, Řecko nebo Belgie. Výrazná omezení také v nedávné době začala platit na Slovensku.

Uivatel_5417844 ( 1. října 2020 05:05 )

Vsadím se že vypadáš jako kdyby si odpadl z krávě ze zadnice... prostě ohyzdný tvor kterého nikdo nechce

Uivatel_5417844 ( 1. října 2020 05:02 )

Tak super... hlavně že přihřátí uchyláci mají dovoleno chodit po městech s koulema a se zadnicí venku a přitom onanují a vrážejí si pohlavní orgány do úst a do konečníku... to úchylným aktivistům nevadí, nejspíš proto že jsou ujetí na tuhe perverzy taky... Panečku 21. století je totálni stoka, už se nemůžu dočkat až všechno nahradí roboti a jediná práce na co se tyhle aktivisti zmohou bude starým lidem vytírat a umívat zadnice.

.tg.bb ( 29. září 2020 20:43 )

Že by snad ke kulturnímu odkazu lidstva patřilo starověké předvádění zvířat v cirku? Některým jednodušším osobám to možná bude chybět. Zvířátku pamlsek, dementnímu voliči koblihu.

f7g7s: zákon bude mít jistě přechodná ustanovení, kde bude jasně řečeno, co se zvířaty, která už do tohoto odporného kolotoče byla zapojena před účinností zákona. A taky co s jejich ujetými "pánečky".

Komu chybí drezúra, může se domluvit s manželkou.

f7g7s ( 28. září 2020 12:25 )

Mohl by někdo z pánů poslanců říct i to B, co s těmi zvířaty teď bude dál?

MAMKA2316 ( 27. září 2020 12:51 )

Co čekat od pravice snad jen spálenou zem !!!!! Nebo jak tomu říkat pravicový mor ??Podporovaný ČSSD,KDU-ČSL A PIRÁTY !!!!!astupitelstvo, které vystěhovalo neplatiče... a neziskovka
„Jen stručně tady popíšu případ Jiřího Čunka. Detailně se vše dozvíte z jeho článku, který lze nalézt v PL,“ dostává se dál Ivan Vyskočil a přibližuje, co ho tak dokonale, jak se říká, nadzvedlo ze židle. „Do nebe volající je případ Jiřího Čunka a jeho zastupitelstva, které vystěhovalo neplatiče a ničitele domů, ponejvíce Cikány. Ovšem ne tak, jak byste byli vystěhováni vy, bez náhrady a na ulici. Bylo jim zajištěno ubytování, některým dokonce i zakoupeny domky. Po nějakém čase nějaká neziskovka přiměla tyto lidi k žalobě za duševní újmu. Soud to několikrát, jako holý nesmysl, shodil ze stolu. Ale právnička neziskovky docílila výměny soudce a ten přiřkl vystěhovaným, já nevím kolik tisíc, za duševní újmu a teď se podržte, včetně jednoročního dítěte, které nebylo v té době na světě!“ žasne Ivan Vyskočil.

„Nejvíce na tom vydělala ona právnička neziskovky, snad několik milionů korun. Nejenže člověku nad takovými rozsudky zůstává rozum stát, ale ještě jeden závěr z toho plyne. Jedno poučení. Název ‚nezisková organizace‘ je silně zavádějící. Tyto organizace jsou velmi ziskové! Jdou-li vám ruce doleva a chcete-li si dobře žít s minimem námahy, staňte se aktivistou takové ziskovky-neziskovky!“ říká naštvaně herec.

„A tak svým, bohužel, slabým hlasem volám – zrušte veškerou miliardovou státní podporu všem tzv. neziskovým organizacím. Zejména těm politickým. A nechte podporu jen pro ty, co se starají o zvířata, staré lidi a nemocné děti!“

Psali jsme:
Čunek hořce o Romech: Takhle jsme se o ně starali ve Vsetíně. A oni? Žalovali nás. A to není vše. Jejich advokátka... Odnesla si od státu ranec
Kdo by se staral o nějakou demokracii, když žijete v ráji?
„Ale jednu výjimku z toho učiním,“ připouští s úsměvem Ivan Vyskočil a vysvětluje. „Nedávno jsem si pročítal svůj oblíbený časopis Maxim

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud