Konec divokých zvířat v cirkusech? Ochránci získali silného spojence v Babišovi

Autor: ČTK, sova - 
14. ledna 2020
18:45

Premiér Andrej Babiš (ANO) podporuje postupné zastavení chovu a drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Uvedl to na twitteru a ČTK to v úterý sdělil i spolek Svoboda zvířat, který by chtěl využívání těchto zvířat v cirkusech zakázat. Premiér se sešel se zástupci spolku i s představiteli iniciativy Cirkusy společně, která drezuru hájí. Podle Babiše budou v cirkusech v budoucnu vystupovat jen domestikovaná zvířata.

Snad všude po Evropě zakazují divoká zvířata v cirkusech. A já jsem taky pro. Souhlasím s variantou postupného zastavení chovu a drezury exotických, volně žijících druhů zvířat v cirkusech,“ napsal premiér na twiteru. Věc chce probrat s poslanci ANO na příštím jednání jejich klubu, uvedl spolek Svoboda zvířat a potvrdil zástupce Úřadu vlády.

V současnosti čeká na druhé čtení ve Sněmovně vládní novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, která rozšiřuje zákaz drezury na nově narozené slony a delfínovité. Drezura je od roku 2004 zakázána u primátů, ploutvonožců, některých kytovců, nosorožců, hrochů či žiraf narozených po tomto datu.

„Jasně, že cirkusy nebudou souhlasit“

„Svoboda zvířat nyní usiluje o to, aby byl v rámci druhého čtení předložen k vládní novele zákona pozměňovací návrh, který by zcela jasně a úplně odmítl využívání všech volně žijících druhů zvířat v cirkusech,“ uvedl spolek.

O drezuře volně žijících zvířat v cirkusech tak rozhodnou zákonodárci. „To není nic proti cirkusům, ty pojedou samozřejmě dál, ale postupně už jen se zvířaty domestikovanými. Jasně, že cirkusy nebudou souhlasit, napsal premiér na twitteru. Doplnil, že jako „milovník zvířat“ požadavkům spolku Svoboda zvířat rozumí. Iniciativa Cirkusy společně naproti tomu odmítá, že by zvířata v cirkusech trpěla stresem a byla při drezuře zesměšňována. Je podle ní třeba rozlišovat mezi dobrými a špatnými cirkusy.

Konec mazlení se zvířaty za poplatek

Vládní novela zatím počítá se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné budou rovněž koutky, kde se lidé mohou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit.

Podle ministerstva zemědělství jsou největší problémy v neodborných zájmových chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jako jsou šelmy, jedovatí hadi, krokodýli a z ptáků například sovy nebo dravci. Pro jejich domácí chovatele se zřejmě zpřísní i další podmínky. Pro veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu bude podle novely nutná licence od Státní veterinární správy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Kazin ( 15. ledna 2020 06:39 )

JINAK NA TOM NIC ŠPATNÉHO NEVYDIM POKUD TO PROJDE BUDE ZRUŠEN SENÁT A POSLANECKÁ SNĚMOVNA 😂

Kazin ( 15. ledna 2020 06:37 )

No neříkám Anonyme 01, že jsem v češtině prebornik a taky je můj názor, že nesoudim ale čtu. Ale volit Piráty zrovna Tobě doporučuji. Buď píšeš pod parou a nebo huliš taky 😂

tomik007 ( 15. ledna 2020 02:01 )

Uporne hovedo na bicyklu, aj s medvedom

anonym01 ( 14. ledna 2020 21:43 )

a hele, babisuv pavilon opic se ozval

anonym01 ( 14. ledna 2020 21:39 )

stejne tu nevladne babis ale rusove. drzi jeho syna na krymu, separatisti hlidaji pana presidenta na plese. domobrana pani liskove jeste aby byla mezi lidma . samej kgbak a oligarcha. nelibi se mito. zkusim preci jen ty piraty volit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud