Šaroch o nové vydání Babiše ke stíhání žádat nebude. Stačí mu původní souhlas

Autor: ČTK - 
3. ledna 2020
14:09

Státní zástupce Jaroslav Šaroch nebude znovu žádat Sněmovnu o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. ČTK to sdělil mluvčí pražských státních zástupců Aleš Cimbala. Podle Šarocha se proti Babišovi stále vede stejné trestní stíhání, ke kterému již byl vydán. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v prosinci rozhodl, že stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové bude pokračovat. Zároveň však potvrdil zastavení stíhání Babišových rodinných příslušníků.

Zeman v prosinci uvedl, že Šaroch musí vyřešit otázku, zda je nutné znovu žádat o Babišovo opětovné vydání. „Dozorový státní zástupce neshledává důvody pro repetitivní žádost, neboť je nadále vedeno stejné trestní stíhání, k němuž byl obviněný vydán,“ sdělil v pátek bez dalších podrobností Cimbala.

Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Babiš dlouhodobě obvinění odmítá.

Někteří poslanci v minulosti v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zmínili možnost, že by o znovuvydání Babiše mohli požádat i jeho advokáti. To ale podle Cimbaly možné není.

Zeman označil rozhodnutí, kterým Šaroch v září zastavil stíhání Babiše a Mayerové, za nezákonné a předčasné. Našel v něm skutkové i právní chyby. Důkazní situace podle něj neodůvodňovala ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby. Na nové rozhodnutí nemá Šaroch žádnou lhůtu.

Policie i Šaroch musí respektovat Zemanův právní názor, podle nějž je mimo jiné nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která podepsala žádost o dotaci pro Farmu Čapí hnízdo.

Zeman naopak potvrdil zastavení stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Pavel Zeman řekl, že se u nich nepodařilo prokázat zavinění. Zvlášť stíhá policie ještě Babišova syna Andreje, policie u něj navrhla stíhání také zastavit. O návrhu Šaroch zatím nerozhodl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hnuep ( 9. ledna 2020 10:42 )

nebude již žádat o vydání , ja jen , aby to pak nebyl důvod zproštění, že jeho stíhání je nepřípustné protože nebyl vydaný. Se zvolením se pojí "nová" imunita která nebyla prolomená vydáním , přičemž podruhé již by třeba vydaný být nemusel.

tedy: byl vydaný již jednou, ale později byl opět zvolen a s tím se pojí nová imunita a od toho okamžiku by stíhání mohlo být nepřípustné. A takticky si třeba nechá takovou námitku až před soud. Možná i proto mu Zeman nedal milost, není ji třeba potřeba.

anonym01 ( 4. ledna 2020 15:39 )

vite co, jsem proti nasili, ale chtelo by to ty oligarchy odsud vypraskat do jednoho. neni to jen u nas. V Bruselu by to chtelo urychlene resit policii a soudy.

anonym01 ( 3. ledna 2020 21:33 )

JEŽÍŠIMARJA TADY JE DUSNO

barda ( 3. ledna 2020 21:22 )

8vyližkosům: Nevtírej se a vyliž si Zemana, popřechodová rudá šlápoto.

8vox8 ( 3. ledna 2020 20:42 )

..vidíš, ty se ptáš proč tě dávno nepověsili ve Strakovce..jen tam zajdi a máš to jisté za ty sprostoty co tu meleš!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud