Pneumokok v Česku loni zabíjel i miminka. „Očkujte se,“ burcují lékaři a zmínili i chřipku
Mediální „hvězdou“ posledních měsíců je sice koronavirus, ostatní respirační nemoci ale z Česka nevymizely. Jsou tu stále a páchají stejnou, ne-li větší paseku. Přitom by situace mohla být výrazně lepší, protože proti nim na rozdíl od covid-19 existuje vakcína. Lékaři upozorňují, že pneumokoková infekce může vyvolat velmi závažné zdravotní problémy, které mohou končit až smrtí, prosí proto, aby lidé zvážili očkování. Podobné je to s chřipkou. Lze totiž očekávat, že jakmile se obě choroby zkombinují s koronavirem, pro lidský organismus to bude velká zátěž.
Pneumokok a chřipka se sice v mnohém liší, v obou případech ale jde o respirační onemocnění, které nechcete získat. A už vůbec ne, pokud jste riziková skupina. V lepším případě se dva týdny nezvednete z postele, v horším může nastat i smrt. Dobrou zprávou ovšem je, že tomuto nejhoršímu výsledku lze často předejít právě očkováním, které proti oběma chorobám existuje.
Letos jeho význam ještě roste kvůli probíhající pandemii koronaviru. Protože se klidně může stát, že jeden člověk se bude potýkat jak s pneumokokem nebo chřipkou, tak covid-19. Sice zatím neexistují data, jak vážný tento průběh bude, ale lékaři se pro jistotu připravují na horší varianty.
„Není vyloučeno, že tyto infekce se budou potkávat a někteří pacienti onemocní oběma chorobami naráz,“ uvedla Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce k tématu koexistence koronaviru a pneumokoka a chřipky. „Jsou to nemoci závažné a lze jim předcházet očkováním,“ dodala.
Smutná statistika loňského roku
Pneumokoků existuje celá řada a hodně široká je škála problémů, jaké mohou způsobit. Při lehčím průběhu onemocnění se stane pouze to, že se vám bude špatně dýchat a budete kašlat. Horší variantou je, když bakterie vyvolá tzv. invazivní pneumokokové onemocnění (IPO). Tehdy se pneumokok dostane do krve či mozkomíšního moku a může dojít až k sepsi nebo zánětu mozkových blan.
Takové případy končí i smrtí, především pak u rizikových skupin. Mezi ně se řadí malé děti, senioři, lidé s poruchou imunity a těhotné ženy. „U seniorů je průběh dramatický… každý pátý na toto onemocnění umírá,“ konstatovala Roháčová. Že opravdu bakterie několik seniorů v loňském roce zabila, ukazují data Státního zdravotního ústavu (SZÚ) – v roce 2019 na pneumokoka v Česku zemřelo 57 osob ve věku nad 65 let.
Co ale lékaře šokovalo mnohem více, je fakt, že invazivní pneumokokové onemocnění loni zabilo i pět malých dětí. To je výrazné zhoršení oproti minulým letům. Dokonce v roce 2019 zemřely tři děti, kterým nebyl ještě ani jeden rok. „Pokud by byly naočkované, situace mohla vypadat jinak,“ míní Jana Kozáková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy ze SZÚ.
Apeluje proto na Čechy včetně všech rodičů, aby vyrazili k praktickému lékaři a požádali o vakcínu. Proočkovanost proti této chorobě mezi dětmi totiž postupně klesá. „Proti pneumokokům je možné se očkovat celý rok, to je rozdíl od chřipky,“ popisuje lékařka. Lidé nad 65 let mají vakcínu zdarma, stejně tak osoby se zdravotní indikací a děti do 7. měsíce života.
Nechal si píchnout vakcínu a stejně onemocněl? Spíš ne
Podobně významné je očkování proti chřipce. Podle Roháčové kolem něj panuje spousta mýtů, například že výskyt nemoci zhoršuje. „Lidé někdy tvrdí ‚stejně jsem byl očkován, stejně jsem onemocněl'. Tak ale tomu není,“ popisuje infektoložka s tím, že lidé, kteří takové věci říkají, obvykle zažili jinou respirační chorobu. Je totiž jednoduché chřipku zaměnit za jinou infekci.
Výsledkem ovšem je, že očkování proti chřipce se v Česku netěší velké oblibě. „Lidé se u nás očkují velmi málo. To procento je nízké, obecně se u nás lidé neradi očkují,“ uvádí Roháčová. Přitom nemoc stejně jako pneumokok může u rizikových skupin obyvatel skončit až smrtí a ročně také desítky až stovky lidí zabije.
Rizikové skupiny jsou podobné jako u pneumokoka, nejohroženější jsou senioři, malé děti a těhotné ženy. „Bohužel i děti mohou zemřít na chřipku,“ připomíná Roháčová. Očkování je pak opět zdarma pro seniory a lidi se zdravotní indikací. Často na něj také přispívají pojišťovny z fondů prevence.
Průzkum: Praktici očkování věří
Očkování proti chřipce i proti pneumokoku mají k dispozici praktičtí lékaři. Ti se k vakcínám staví pozitivně, jak zjistil průzkum, o kterém promluvil vedoucí katedry infekčního lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví Milan Trojánek. Zúčastnilo se ho 214 praktiků, kteří tvořili reprezentativní vzorek.
„Jednoznačně se ukazuje, že praktičtí lékaři v očkování věří, považují je za podstatné a věří tomu, že má svůj benefit pro pacienty,“ popsal Trojánek a dodal, že vakcinaci jako důvěryhodnou metodu označilo 96 procent lékařů. Mezi nejdůležitější účinky zařadili individuální ochranu jedince, kolektivní ochranu společnosti a nižší výskyt komplikací nemoci.
Očkujte se, chátro, doktoři potřebují prebendy za spotřebovaná séra.