Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Neodkládejte očkování dětí kvůli koronaviru. Může přijít další epidemie, vzkazují lékaři

Autor: ula - 
5. dubna 2020
05:30

Česká vakcinologická společnost (ČLS JEP) vzkazuje rodičům, aby neodkládali kvůli obavám z koronaviru očkování kojenců a batolat. Neočkovanému dítěti hrozí závažné onemocnění a nízká proočkovanost může vést k dalším epidemiím, např. spalniček a černého kašle, varuje společnost. Jak je to s očkováním dětí, které jsou v karanténě? Praktický lékař pro děti a dorost Daniel Dražan Blesk Zprávám popsal příklad, jak se lze na očkování domluvit, aniž by bylo ohroženo dítě či rodič. A u koho lze naopak očkování odložit?

Kvůli pandemii byla v řadě zdravotnických zařízeních zrušena celá řada zákroků, které nejsou urgentní.

I když ČLS JEP připouští, že v této době je lepší minimalizovat kontakt pacientů se zdravotnickými zařízeními, odkládání aplikace některých vakcín dětem může vést ke „katastrofickým následkům v podobě rozvoje dalších souběžně probíhajících epidemií ohrožujících lidské životy, a to i životy dětí,“ stojí v prohlášení společnosti.

To potvrzuje i odbornice. „Za podmínek dodržování doporučených hygienických pravidel není v tuto chvíli na místě odkládat očkování. Mohlo by se stát, že bychom sice zvládli koronavirovou pandemii, ale následně by se vinou dramatického poklesu proočkovanosti objevila onemocnění, která se v současnosti u nás nevyskytují, nebo pouze v malé míře, právě díky očkování,“ apeluje na rodiče MUDr. Alena Šebková.

Očkování nezvyšuje riziko vzniku koronaviru

Stejně tak i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje pokračovat v řádném očkování, zejména u dětí mladších dvou let.

Odborníci uklidňují rodiče, že žádná očkovací látka nezvyšuje riziko vzniku nemoci covid-19. „Očkovací látky nepoškozují imunitní systém. Naopak velmi cíleně jej stimulují k obraně proti některým závažným a život-ohrožujícím infekčním onemocněním,“ uvádí ČLS JEP. 

U koho očkování neodkládat?

Česká vakcinologická společnost doporučuje neodkládat očkování především u kojenců a batolat. „Při odložení očkování se zvyšuje riziko závažného onemocnění pro dítě a při poklesu proočkovanosti existuje reálná hrozba vzniku dalších epidemií, především spalniček a černého kašle,“ varují odborníci.

Zároveň lékařům doporučují, že při každé návštěvě by měly být podány všechny vakcíny indikované na základě věku a rizikových faktorů. „Samostatná podávání jednotlivých vakcín zbytečně zvyšují potřebu návštěv zdravotnického zařízení, což není za současné epidemiologické situace žádoucí,“ dodává ČLS JEP.

Co když je dítě v karanténě?

Očkování lékaři neprovádí u dětí, které jsou v karanténě pro onemocnění covid-19, pro potvrzený kontakt s onemocněním koronavirem nebo mají příznaky akutního onemocnění. V těchto případech se pokračuje v očkování po skončení karantény nebo vymizení příznaků akutního onemocnění s odstupem cca 14 dní.

Pokud je dítě v nepoznané inkubační době onemocnění covid-19 a nemá klinické známky onemocnění, tzn. jeví se jako zdravé, očkování nepředstavuje riziko a není nutné ho odkládat.

U koho lze očkování odložit?

Odložit lze některá očkování u starších dětí a dospělých, ale vždy po domluvě s lékařem. Odklad některých vakcín v těchto věkových kategoriích o týdny až měsíce představuje jen minimální riziko, ubezpečují zdravotníci.

Česká vakcinologická společnost doporučuje očkovat všechny vakcíny indikované na základě věku a rizikových faktorů při jedné návštěvě v případě, že již pacient navštívil nebo musí navštívit zdravotnické zařízení z jakéhokoli jiného důvodu, než je očkování.

Starší děti, kterým chybí očkování doporučené pro kojenecký a batolecí věk a ke kterým stále je indikace, by se měly doočkovat co nejdříve.

Lékař: Každou návštěvu domlouváme předem

MUDr. Daniel Dražan, praktický lékař pro děti a dorost Blesk Zprávám popsal, jak se lze domluvit na případné očkování a jak to nyní v ordinacích lékařů pro děti probíhá.

„Každou návštěvu máme předem domluvenou po telefonu. Méně závažné situace se snažím vyřešit bezkontaktně, tedy taky po telefonu. Očkování a preventivní prohlídky starších dětí odsunujeme na neurčito,“ popisuje Dražan s tím, že provádí hlavně prohlídky kojenců a batolat.

„Rodiče mých pacientů s tím nemají problém. Respektive přístup je podobný jako před pandemií. Ale před prohlídkou s nimi proberu všechno telefonicky, aby zde lidi strávili co nejméně času a s nikým se nepotkali. Na každou návštěvu máme vyhrazenu dostatečně dlouhou dobu s rezervou,“ pokračuje praktik.

Občas se někdo zeptá na možnosti očkování, zejména proti klíšťové encefalitidě, ale to lékař dle svých slov odkládá.

Video Lékařka varuje Čechy: Očkujte se, jinak můžete přijít o práci - David Budai, Aleš Brunclík

Další videa