Velký přehled: Voda v Česku zdražuje. Kolik zaplatíte za vodné a stočné ve vašem kraji

Aktualizováno -
29. ledna 2020
14:11
Autor: sab, ČTK - 
29. ledna 2020
12:06

Průměrné platby za vodné a stočné letos meziročně vzrostou o 3,6 procenta, budou se tak pohybovat mezi 90 a 92 korunami za metr krychlový vody. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). Nejvíc si připlatí lidé z Mělníka a Kladna, kteří mají vodu od Středočeských vodáren. Levněji bude pouze v Břeclavi a to pouze pro ty, jejichž provozovatelem jsou Vodovody a kanalizace Břeclav.

Ceny tak zrychlily růst, loni průměrné zdražení činilo 3,2 procenta. Hlavním důvodem letošního zdražení je inflace, která loni činila 2,8 procenta. Sdružení ceny analyzuje na základě informací z 13 krajských a více než 30 okresních měst.

Sdružení připomnělo, že platby vodné a stočné nejsou platby za vodu, ale za služby při dodávání pitné vody a čištění vod odpadních.

Potřebují peníze na opravy

Podle údajů ministerstva zemědělství činila předloni suma peněz na opravu, obnovu a budování nové infrastruktury 14,3 miliardy korun, což bylo více než 38 procent podílu plateb za vodné a stočné.

„Objem těchto prostředků u odpovědných vlastníků veřejných vodovodů a kanalizací narůstá a tvoří největší nákladovou položku při kalkulacích výše plateb za vodné a stočné,“ uvedl předseda představenstva SOVAK Miloslav Vostrý. Podle něj se zvyšuje také tlak na růst mezd.

Nejvyšší ceny? Turnov. Nejnižší v Krnově

Nejnižší ceny podle SOVAK jsou v Krnově, kde letos nevzrostly a činí 54,05 koruny za metr krychlový. Naopak nejvyšší jsou v Turnově, kde se letos zvýšily na 113,16 Kč/m3.

„Nejsou tam podchycení ti malí a nejmenší provozovatelé,“ dodal ředitel SOVAK Oldřich Vlasák.

Rozdíl cen vodného a stočného mezi lety 2019 a 2020 v jednotlivých městech a krajích.Rozdíl cen vodného a stočného mezi lety 2019 a 2020 v jednotlivých městech a krajích. | SOVAK ČR

Více o tom, jaký je rozdíl mezi loňskou a letošní cenou za vodu v i dalších městech najdete v galerii.

V květnu klesne DPH na vodné. Co ceny?

Od května klesne daň z přidané hodnoty (DPH) na vodné a stočné z 15 procent o pět procentních bodů, spolu s ní by mohla klesnout také cena vody, pokud to vodárenské společnosti a většinou také zastupitelstva měst odsouhlasí.

Ceny by mohly klesnout o 3,5 až čtyři koruny za metr krychlový. „Částka generovaná snížením sazby DPH v případě, že cena zůstane na stejné úrovni, může být využita na vytvoření rezervy pro obnovu a opravu vodárenské infrastruktury,“ dodal Vostrý.

Ztráty vody ve vodovodní soustavě loni činily 15,8 procenta. Podle Vlasáka v Evropě neexistuje stát, který by měl ztráty pod deset procent.

Nejvíc platíme za splachování a hygienu

Podle sdružení se v posledních letech zhoršuje také kvalita surových vod, vodárenské společnosti tak musí investovat do kvalitnějších technologií.

„V současné době je to více z plošných zdrojů, jako jsou například splachy z polí. Teď se můžeme bavit o pesticidech a dalších – to se bohužel dostává do povrchových vod a leckdy to už za ty roky prosakuje do vod podzemních,“ dodal Vlasák.

Vlasák také podotnul, že Česká republika patří z hlediska kvality vody mezi nejlepší v Evropě, je na 8. místě. Bylo by podle něj dobré, aby lidé více pili kohutkovou vodu. Z celkového objemu vody, kterou domácnost spotřebuje je nejmenší část právě na pití.

Největší část vody v domácnosti jde obvykle na hygienu. Za tu každý člověk zaplatí v průměru 3,20 Kč denně. Splachování na WC vyjde na 2,16 Kč za den. Částka na úklid a chod domácnosti vychází denně na 1,70 Kč. Méně lidé zaplatí za vaření, to je 0,7 Kč denně. Nejmenší částka z rozpočtu jde na pití kohoutkové vody, za tu každý zaplatí třicet haléřů za den.

SOVAK je zájmovým sdružením firem v oboru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Sdružuje subjekty, jejichž hlavním předmětem činnosti je zajišťování zásobování vodou nebo odvádění a čištění odpadních vod.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

0shaala@... ( 18. února 2020 11:16 )

Hledám přítele nebo přítelkyni pro virtuální sex zdarma. Tento web zřídka navštěvuji. můj pravidelný profil, moje fotky a videa jsou zde http­://top­girls­.x251­.best

karambol ( 2. února 2020 08:01 )

chebské vodárny takzvaný Chevak byl prodán kmotrum,zlodějum jak našich starostu tak zlodějukmotru německé mafie za jediným učelem okrádat občany!!majitel si každý rok ukláda stovky milionu na svuj učet jen proto že český poli­tik,st­aros­ta,u­ředník prodá jako správný jidáš za pár drobných i vlastní mámu!! zeptejte se starostu proč prodali vodárny a kolik dostali do svých kapes!!! zjistěte si jmena českého zaprodaného xindlu!!

vodalidem@seznam.cz ( 1. února 2020 13:18 )

Celý přehled cen je tady - www.pr­avda­ovode­.cz/ce­na-vody

vodalidem@seznam.cz ( 1. února 2020 13:16 )

Pozor, voda není prodaná

To je „koncernomily“ 🤑záměrně šířená lež mezi lidi, aby si lidé mysleli, že stav již nejde napravit a aby rezignovali na nápravu.

V 90% byly často protiprávně uzavřeny smlouvy o tom, že vodu budou lidem prodávat koncerny, ty díky tomu inkasují vodné a stočné a miliardové zisky. Ale vodu nevlastní ta je ve správě státu. Většinou nevlastní ani vodárenskou infrastrukturu – ta je ve vlastnictví měst nebo městských vodáren.

Tyto smlouvy jsou na dobu určitou a často právě nyní nebo brzo končí. Tzn. nic není třeba znárodňovat, stačí další neuzavírat. Navíc pokud byly uzavřeny podvodem nebo jinak protiprávně, pak stačí trvat na dodržování zákonů – smlouvy jsou neplatné, zisky kasírují koncerny protiprávně a miliardy by měl vracet. Použijme je na řešení sucha a čistou vodu.

Jdeme cestou přes soudy, aby se vrátily do republiky naše peníze a aby byli darebáci potrestáni a nesli za zradu lidí odpovědnost.

vodalidem@seznam.cz ( 1. února 2020 13:15 )

Za to nese odpovědnost ODS a ČSSD - Voda drahá, cizinci dolují zisky, politici jim slouží a lidé šetří a neušetří - ČR je Absurdistán http­s://y­outu­.be/Jb­3tyg0a­3qE

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud