Pohřeb tragicky zesnulého docenta (†43): Měl se konečně stát tátou, pláče pro Jardu rodina

Autor: ula, sab, Michal Wolf - 
6. prosince 2019
12:55

Rodina, přátelé i akademická obec se dnes loučili s tragicky zesnulým docentem Jaroslavem Křivánkem (†43) z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Náhlý odchod otřásl všemi, kdo jednoho z nejmladších docentů v Česku znali. Do obřadní síně v Lounech přijeli i studenti a a zaměstnanci Matfyzu. A během obřadu odhalila v emotivním projevu jeho sestřenice smutnou zprávu: Jaroslav se měl stát otcem.

K obřadní síni v Lounech dorazil autobus vypravený firmou, kterou Křivánek spoluzakládal. V autobuse přijeli nejen zaměstnanci, ale také studenti Matfyzu, kde Křivánek působil. Podle odhadu reportéra Blesk Zpráv dorazilo na obřad 250 lidí, 100 lidí se nedostalo dovnitř a zůstalo před obřadní síní.

Na úvod zazněla skladba Holubí dům od Jiřího Schelingera a Wish You Were Here od Pink Floyd. „Pamatuju Jardu jako dítě, byl to bezproblémový kluk. Nemůžu tomu uvěřit,“ sdělil jeden ze smutečních hostů Karel P.

Sestřenice: Měl se konečně stát tátou

Slova se ujala sestřenice Jaroslava: „Slovy nedokážu vyjádřit, jak moc mě mrzí a bolí, že právě takhle nás musel opustit Jára. A to ve chvíli, kdy se měl konečně stát tátou.“ 

„Díky své povaze a nakažlivému smíchu si získával přátele za velkou louží, v Evropě i za humny v Praze. Byl to tak veselý člověk. Jen jednou mi vynadal, když jsem v pěti letech zašlápla mravenčí vajíčko. Tak si ho budu pamatovat, jako kluka, který se zastával i mravence,“ pokračovala v emotivním projevu sestřenice a slíbila, že nyní budou všichni oporou jeho přítelkyni. 

Na závěř vyprovodila Jaroslava na poslední cestu skladba od Beatles  Yesterday.

Špička v oboru

Na sociálních sítích truchlí pro Jaroslava celá řada jeho známých i kolegů. Hovoří o něm jako o špičce v oboru, skvělém a empatickém člověku, který měl nakažlivý úsměv, dobrodruhovi a mimořádně plodném badateli. Hold mu vzdal i divadelní soubor, kterého byl součástí, a firma, kterou spoluzakládal.

„Ve svém oboru pro nás byl velmi důležitý, je to pro fakultu veliká ztráta. Mnoho studentů a doktorandů mělo zájem o něj jako o vedoucího,“ uvedl Jan Kratochvíl, děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde docent Jaroslav Křivánek působil posledních devět let svého života.

„Prázdné místo, které po Jaroslavovi zůstane, půjde po odborné i lidské stránce jen stěží zaplnit,“ píše se v oficiálním prohlášení fakulty.

V roce 2014 byl Křivánek za svoji práci v počítačové grafice zařazen do prestižního seznamu inovátorů ze střední a východní Evropy „New Europe 100”.

Kondolence přicházejí i ze zahraničí. Jaroslav obhájil doktorát ve Francii, poté dlouhodobě působil na University of Central Florida a Cornell University v USA. „Nemohu uvěřit, že už Jara nikdy neuvidím. Měli jsme před sebou ještě tolik dobrodružství,“ napsal jeden z truchlících z Dublinu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

v_kral ( 8. prosince 2019 20:40 )

Data se sbírají různě - někdo je sbírá počítáním kytek, někdo pipetováním v laborce, někdo otravuje lidi dotazníkama, někdo jezdí na člunu po rybníce a nabírá vodu a někdo kvůli tomu musí třeba snímkovat z výšky. Ale samozřejmě chápu, že pro člověka nepohybujícího se ve vědě může znít slovní spojení "sběr dat" humorně.

Zaklinac ( 7. prosince 2019 20:50 )

Tomik007..ty jsi curak,vid.

Zaklinac ( 7. prosince 2019 20:47 )

Ivoa­dler­...Mys­lím,že je v této chvíli úplně zbytečná tvoje debilni poznámka..

cikrt ( 7. prosince 2019 15:58 )

Že raději nepíšete o tom kooo kooo tovi Michálkovi s Kalouskem.

ivoadler ( 7. prosince 2019 15:52 )

Tady u toho článku jsem se nechtíc pobavil. Zemřel univerzitní profesor, ovšem on to byl jen docent, Jaroslav Křivánek. Ví redaktoři Blesku, jaké jsou pedagogické hodnosti?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud