Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Pohřeb generála Jakubů, kterého zabil mustang: Počasí překazilo vojenské pocty!

Autor: dce, čad - 
27. září 2019
11:24

Jel jen s manželkou na nákup, ze kterého se už nikdy nevrátí. Podle všeho kvůli "neukázněnosti" party řidičů se silnými auty. V sobotu se vůz brigádního generála vojenské rozvědky Milana Jakubů (†49) srazil s protijedoucím Fordem Mustang, který se po serpentinách u Špindlerova Mlýna řítil rychlostí až 150 km/h. Jeho řidič Martin Ch. i teprve 12letý spolujezdec skončili v nemocnici. Nejhůře ze zraněných dopadla generálova manželka (47). 

Páteční pohřeb brigádního generála Milana Jakubů přilákal několik stovek smutečních hostů a návštěvníků z řad veřejnosti. Nechyběli ani jeho kolegové od vojenské rozvědky, pozvaní byli i zástupci vedení Vojenského zpravodajství. Jeho tragická smrt zasáhla nejen jeho rodinu a přátele, ale i stovky, ne-li tisíce lidí, kteří ho možná ani neznali. Zemřel totiž při nehodě, za kterou patrně stojí riskantní rychlá jízda a příliš velké ego jednoho z řidičů...

Pro obřadní síň jihlavského krematorium pohřeb začal už v sedm hodin ráno, kdy se dostavili vojenští pyrotechnici se psy a kontrolovali objekt, zda se zde nenachází výbušniny. V době obřadu se o bezpečnost účastníků pohřbu starala vojenská policie, vojenští zpravodajci, městská policie a policie České republiky.

Na místo byly přivezeny věnce od kardinála Dominika Duky, prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Andreje Babiše, dále pak přátel a příbuzných. Při obřadu, na kterém si nejbližší příbuzní zemřelého nepřáli mít novináře, se střídali civilní a vojenský řečník. Obřad trval přesně půl hodiny - na rakvi byla čepice zemřelého generála, veškerá státní i vojenská vyznamenání a kolem stála čestná stráž, které velela poručík Marcela Krátká.

Mezi jednotlivými projevy se vystřídaly skladby od Petra Spáleného - Až mě andělé, Guns'n'Roses - Knockin' On Heaven's Door a Metallicy. Obřad zakončila samozřejmě státní hymna a čestná salva tří výstřelů. Kvůli oblačnosti se ovšem na závěr nekonal průlet dvou gripenů.

"Byla to pro mě nesmírně smutná zpráva, doslova šokující, která mě zastihla na cestě ze dnů NATO v Ostravě. Milan byl můj nejbližší spolupracovník," řekl Blesku brigádní generál, ředitel vojenského zpravodajství Jan Beroun. "Pochopitelně že bezprostředně po tragédii se armáda spojila s rodinou a bude i nadále v kontaktu a připravena pomoci," dodal s tím, že manželka generála Jakubů se pohřbu zúčastnit nemohla, protože je stále v nemocnici.

Video Pohřeb generála Jakubů - Jiří Čada, Jan Jedlička

Tam byla po nehodě přijata s vážným úrazem hlavy, lékaři se navíc obávají trvalých následků. Oproti ní a jejímu zesnulému manželovi dopadla posádka z druhého auta podstatně lépe. Dvanáctiletý spolujezdec měl pouze lehká zranění a byl z nemocnice brzy propuštěn. Řidič Vojtěch Ch. (31) se podrobil operaci kolene. Podle svědků za nehodou stála jeho neuvážená jízda a závodění na silnicích kolem Špindlerova Mlýna. Mladý amatérský závodník se měl prý v oranžovém mustangu předhánět s červeným sporťákem, který údajně řídil Petr H., který je otcem 12letého spolujezdce z mustangu smrti, sám měl vedle sebe v autě své druhé dítě.

Makaj ( 29. září 2019 22:09 )

Tak za 1. Řidič Mustangu se jmenuje Vojta a ne Martin. Za 2. Už toho hyenismu bylo dost. Je to obrovská lidská tragédie zmedializovaná naprosto uměle. Kdyby nehodu zavinil řidič favoritu už by dávno zpráva o nehodě zapadla někde hluboko po přílivem zpráv nových. Nechte obě strany vyrovnat se s touto strašnou tragédií.

evzenonjegin ( 29. září 2019 07:43 )

Osobně nesouhlasím s propagací armády touto formou, protože nic jiného, než propagace to že strany Ministerstva Obrany není - zažil jsem dost nechtěných úmrtí vojáka mimo službu a žádný neměl na vojenské pocty nárok. Jde tu o způsob, jakým jeden člověk zemřel a druhý byl zraněn v autě, které jelo ,,normálně,,. Divil bych se, jak mohou vůbec takové věci, jako jsou nácviky rallye na státní komunikaci v běžném provozu, možné. Ale v tomto státě? V době, kdy národnostní "menšiny" jezdit veselé bez řidičského oprávnění a pokud je potká policie, otočí hlavy, to je nejspíš normální. Tak prestaňme hodnotit zesnulého generála, protože armáda potřebuje propagaci, byť nechutným způsobem. Víte, kolik zlodějin v dnešní době funguje? Sociální dávky pro ty, kteří rezolutně odmítají práci, miliardové dary společnostem za obsažené pracovní místo cizincem a tak dál..... Věřte, pohřeb je jen prkotina.

zkratik ( 28. září 2019 23:57 )

……...Počasí překazilo vojenské pocty!...

pánbíček ví,co dělá

Inicio ( 28. září 2019 21:29 )

To je pravda

Inicio ( 28. září 2019 20:52 )

Zelená šaškárna zelených dutých hlav...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud