Náhlá smrt mladého docenta (†43) z matfyzu: Je to šok a ohromná ztráta, říká děkan

Autor: sab, pom - 
4. prosince 2019
16:01

Ve věku 43 let o víkendu zemřel docent Jaroslav Křivánek z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jeho smrt kolegy šokovala. Podle děkana exceloval ve výzkumu i ve výuce a jde o ohromnou ztrátu. Křivánek byl respektovanou osobností i ve světě, měl za sebou velké množství vědeckých prací a byl jedním z nejmladších docentů v Česku. Co se přesně stalo, není jisté.

„Předčasným a zcela nečekaným odchodem docenta Křivánka ztrácí MFF UK i celá česká informatická komunita výjimečnou osobnost, která vědecko-pedagogické práci zasvětila celý svůj život. Prázdné místo, které po Jaroslavovi zůstane, půjde po odborné i lidské stránce jen stěží zaplnit,“ uvedla fakulta v oficiálním prohlášení.

„Je to ohromná ztráta pro českou výpočetní grafiku, vybudoval tady na fakultě skupinu a vedl velice úspěšné studenty,“ řekl ve vyjádření pro Blesk Zprávy Jan Kratochvíl, děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde docent Jaroslav Křivánek působil posledních devět let svého života.

Ve výzkumu byl podle děkana fakulty jedním z nejvýraznějších osobností. „Měl velký zájem získávat doktorandy z celého světa,“ dodal děkan Kratochvíl. Křivánek se zabýval především Monte Carlo metodami simulace transportu světla a jejich aplikacemi v realistickém zobrazování a 3D tisku.

Pohřeb docenta bude v pátek 6. prosince 2019 ve 12:00 hodin ve smuteční obřadní síni města Louny, odkud Křivánek pocházel.

Druhá smrt na fakultě za dva měsíce

„Ve svém oboru pro nás byl velmi důležitý, je to pro fakultu veliká ztráta. Mnoho studentů a doktorandů mělo zájem o něj jako o vedoucího,“ poukázal děkan na oblíbenost zesnulého docenta.

Pro Matematicko-fyzikální fakultu jde o druhé úmrtí v krátké době. Na konci září zemřel ve věku nedožitých 70 let profesor Jaromír Plášek, který s touto fakultou spolupracoval celý život.

Jaroslav Křivánek při jedné ze svých odborných přednášekJaroslav Křivánek při jedné ze svých odborných přednášek | Reprofoto: SlidesLive

Křivánek by se stal profesorem

Profesorem měl být brzo i Křivánek. „Měl podanou profesuru, takže kdyby všechno běželo normálně, tak by se během roku až dvou s největší pravděpodobností stal profesorem,“ připomenul děkan Kratochvíl.

 „Byl badatelem mimořádně plodným a vlivným, o čemž svědčí jak spoluautorství více než 70 vědeckých prací, jedné monografie a patentované technologie, tak přes 600 citací v impaktovaných časopisech či sbornících uznávaných konferencí,“ uvedlo vedení fakulty.

Ve věku 43 let zemřel jeden z nejmladších českých docentů Jaroslav KřivánekVe věku 43 let zemřel jeden z nejmladších českých docentů Jaroslav Křivánek | MFF UK

Studoval ve Francii i USA

Svoji akademickou dráhu Křivánek započal na ČVUT v Praze, doktorát obhájil ve Francii, poté dlouhodobě působil na University of Central Florida a Cornell University v USA.

Fakulta ve vyjádření také připomněla, že v roce 2014 byl Křivánek za svoji práci v počítačové grafice zařazen do prestižního seznamu inovátorů ze střední a východní Evropy „New Europe 100”.

 

„Po příchodu na MFF UK se mu podařilo ze Skupiny počítačové grafiky vybudovat bez nadsázky jedno z předních světových pracovišť se zaměřením na syntézu realistického obrazu,“ upřesnili.

Práce skupiny z posledních let měla významný vliv na rozvoj oboru a mnohé z jejích výsledků jsou využívány mimo jiné společnostmi Disney, Pixar, Weta Digital či firmou Chaos Czech, kterou Křivánek pomáhal založit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

danyka ( 6. prosince 2019 13:34 )

To není možné. Proboha co se mu stalo? Takový člověk by měl umírat až ve stovce.

lunatic ( 5. prosince 2019 20:46 )

Ve své jednoduchosti to chápu tak,že se mohl i přepočítat

liskabystrouska ( 5. prosince 2019 10:51 )

je to nespravedlnost chytry a vzdelaný pán ještě mladý .............a bestie vrahove tu zustavají

Dr. Steiner ( 4. prosince 2019 22:38 )

Matematika je zřejmě nebezpečné povolání. Studoval jsem teoretickou elektrotechniku na ČVUT, v r. 1959 jsme ztratili mladého profesora matematiky, který prý v podroušeném stavu řídil svoje auto do přehrady na Slapech, kde se s tím autem utopil. Nahrdil ho doc. Schmidtmajer, jehož numerickou matematiku jsem nezapomněl dodnes.
Zařil jsem ale i smrt 25-letého studenta fyziky, který zemřel na srdeční infarkt v naší knihovně v Garchingu.
V evangeliu je na to téma u Johannesa: "Nevíme ani dne, ani hodiny.."

achach ( 4. prosince 2019 18:51 )

Tak to je moc smutná zpráva. Chytrý,nadějný a sympatický člověk.
Bohužel ten vesmír řídí nějaký ďábel. Dobří a inteligentní odcházejí vždy nečekaně a jako první. Ti nejhorší zůstávají nejdéle.
Upřímnou soustrast rodině.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud