Univerzita Karlova a Home Credit našly společnou řeč. Profesor práskl dveřmi

Autor: ČTK, tva - 
9. října 2019
19:10

Hlavním partnerem Univerzity Karlovy se stala společnost Home Credit, která kraluje v poskytování spotřebitelských úvěrů, a v akademických kruzích je hodně živo. Zatímco podle některých odborníků jde o přirozený stav známý ze Západu, filozofická fakulta to má za nevhodné. Profesor Jiří Přibáň z univerzity v Cardiffu rektorovi napsal, že univerzita takovým spojením ztrácí morální kredit, a vzdává se proto členství v Čestné radě absolventů.

Univerzita Karlova v prohlášení zaslaném v podvečer ČTK uvedla, že smlouva žádným způsobem neporušuje zásady akademických svobod. Rektor Tomáš Zima zaslal Přibáňovi osobní dopis, jeho kroku lituje.

PPF, do jejíž skupiny Home Credit patří, začátkem října podepsala tříletou partnerskou smlouvu s univerzitou. Na twitteru PPF informovala, že bude podporovat zejména Matematicko-fyzikální fakultu a Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd. „Znamená to nejen finanční podporu, ale i pomoc s vědeckými a výzkumnými programy, hostování zahraničních profesorů a granty pro studentské a vědecké práce,“ uvedla PPF 2. října.

Podle údajů v registru smluv má smlouva o spolupráci hodnotu 1,815 milionu korun včetně DPH. Home Credit se zavazuje univerzitě ročně poskytovat půl milionu korun, první příspěvek poskytne na akademický rok 2019/2020.

Univerzita: Všechny projekty se z veřejných peněz hradit nedají

Filozofická fakulta ve středu zdůraznila, že do přípravy smluv nebyla nijak zapojena a že nepokládá za vhodné, aby firma Home Credit byla označena za hlavního partnera univerzity. Některé části smluv podle fakulty poškozují veřejný obraz univerzity. Jde třeba o pasáž o tom, že se smluvní strany „zavazují zdržet... všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“.

„Polemické názory plně respektujeme. Podotýkáme však, že smlouva nezavazuje žádné pracoviště UK ke spolupráci,“ uvedl mluvčí UK Václav Hájek. Upozornil, že univerzita spolupracuje s více partnery, díky kterým mohou být finančně podpořeny akce a projekty, které se z veřejných prostředků hradit nedají. Home Credit podle něj není „hlavním partnerem“ UK ve smyslu partnera exkluzivního.

„Univerzita Karlova navíc dle našich informací není jedinou veřejnou vysokou školou v České republice, která má uzavřenou spolupráci se společností Home Credit,“ podotkl mluvčí. Tématem se bude dále zabývat mimo jiné Akademický senát UK.

Děkan fakulty zdůraznil akademické svobody

„Kvitujeme vyjádření univerzity, že znění rámcové smlouvy ‚vylučuje jakékoliv nároky společnosti ovlivňovat obsah či podobu univerzitního výzkumu, směřování a kvalitu vědy, cíle či záměry ve vědecké politice‘. Na Filozofické fakultě UK budeme vždy dbát o důsledné dodržování všech akademických svobod i o svobodu všech zaměstnanců a studentů fakulty hrát aktivní roli ve veřejné diskusi,“ uvedl Michal Pullmann z filozofické fakulty.

Jiří Přibáň ve středu na twitteru uvedl, že neví, jaký finanční kredit univerzita tímto partnerstvím získává. Spojením ale podle něj univerzita ztrácí kredit morální. „V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám,“ napsal v dopise rektorovi.

Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera s podílem 91,12 procenta. Menší část (8,88 procenta) patří firmě EMMA OMEGA, kterou ovládá Jiří Šmejc. Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry.

Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách. PPF investuje do řady odvětví - od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

agfor ( 10. října 2019 01:28 )

Pan profesor práskl dveřmi. Asi mu dali malý úplatek. O to víc řve, že školy (rozuměj on) dostávají málo peněz z rozpočtu (tedy z našich daní).

anonym01 ( 9. října 2019 21:36 )

Ústavní soud vydal usnesení, v němž se odmítl zabývat stížností KELLNEROVOU Home Credit. Zároveň potvrdil správnost rozhodnutí Krajského soudu v Praze že Home Credit už nemůže vymáhat EXEKU 37 tisíc korun, které mu žalovaný dlužník nesplatil.

anonym01 ( 9. října 2019 21:28 )

SENATOR FISCHER SE PROFESORA KTERY PRASKNUL DVERMI ZASTAL. http­s://zp­ravy­.aktu­alne­.cz/fi­nance/­dluz­nik-nemusi-platit-37-tisic-zastavenou-exekuci-uz-home-cr/r­~19f33­95ca67­e11e6a­16a002­5900fe­a04/ ZATIMCO MILOS ZEMAN SE TIMTO BANKEREM NECHA LETADLEM DOPRAVOVAT Z PEKINGU DO PRAHY, SENATOR FISCHER, SE ZASTAL PROFESORA KTERY PRASKNUL DVERMI. UZ VITE PROČ BYCH RADEJI VOLILA SENATORA FISCHERA NA HRAD ? MY ČEŠI MAME PRAVO MIT PREZIDENTA .KLAUS BYL ZLODEJ PROPISEK , ZEMAN KOMUNISTICKEJ HANDLÍŘ!

anonym01 ( 9. října 2019 21:08 )

HOME CREDIT NENI SNAD TA KELLNEROVA POVEDENA CESKOČINSKA BANKA KTERA DOSTSLA DO EXEKUCE POLOVINU Z ČECHU? NENI DIVU ZE PROFESOR PRASKNUL DVERMI .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud