Pivo v PET lahvích skončí: Češi radši sklo a čepované, hájí revoluční krok Gambrinus

Aktualizováno -
22. listopadu 2019
13:52
Autor: simao - 
21. listopadu 2019
17:30

Čeští pivaři dávají přednost pivu ve sklu či čepovanému zlatavému moku, s pivem do plastových lahvích proto končíme, ušetříme tolik plastu, kolik váží 250 oktávek. S tímto vzkazem přišel pivovar Gabrinus, který se rozhodl podniknout revoluční krok. Jako první z velkých pivovarů. PET lahve ruší od 1. ledna 2020.

Doba plastová v pivním světě pomalu končí. Pivovar Gambrinus se rozhodl, že pivo čepované do lahví již prodávat nebude. A to poměrně záhy. S novinkou přichází již od ledna 2020. Nějaký čas ještě budou PET lahve s pivem v obchodech k dispozici, ale jen do vyprodání zásob.

„Gambrinus se rozhodl jít cestou zdravého rozumu a přestat produkovat další plast tam, kde to není potřeba. Reagujeme tak i na přání našich spotřebitelů, pro které je důležitá nejen kvalita produktu, ale i to, z čeho vyrábíme obaly, a jak šetrně se chováme k přírodě,“ vysvětluje marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje Roman Trzaskalik.

V současné době se Gambrinus 10 Originál prodává v 1,5litrových PET lahvích, tomu však bude zanedlouho konec. K dispozici v obchodech přestane být cca začátkem února.

O 330 tun plastů méně

„Všichni víme, že jednorázové plasty jsou problém, který zbytečně znečišťuje naše okolí. Proto omezíme jejich produkci a od nového roku přestaneme naše pivo nabízet v plastových obalech. Češi jsou pivní národ, který pořád preferuje lahvové a čepované pivo,“ doplňuje ředitel.

Video  Jak se točí hnusný pivo a jak dobrý?  - Adam Jaroš, Jan Jedlička

Půjde přitom o značný objem produkovaných plastů. „Gambrinus celkově jen v roce 2020 sníží produkci plastu o více než 330 tun, což je zhruba 14 plně naložených kamionů,“ slíbil Trzaskalik. „Gambrinus nadále zůstává ve skleněných vratných lahvích, plechovkách, v sudech a pivních tancích,“ vypočítává brand manager Gambrinusu Jakub Marek.

K omezení výroby plastů dochází v době, kdy se i v Česku rozproudila debata o plastových obalech. Na ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) začaly tlačit organizace, které si přejí, aby byly PET lahve - když už jsou v Česku používány - povinně zálohované. Brabec to odmítl, čtveřice navrhovaných odpadových novel tak vratné PET lahve nezahrnuje.

Pivu v PET lahvích nepřišli Češi na chuť

V českém pivovarnictví přitom na vratné obaly již dnes připadá na 75 procent tuzemské spotřeby. Jde o velkokapacitní tanky, sudy a vratné lahve.

Češi si přitom pivo v PET lahvích stejně příliš neoblíbili. 40 % pivařů upřednostňuje lahvové pivo, 34 % sudové pivo, jen 12 % PET lahve, 11 % plechovky a zbylé 3 % tanky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Damir55 ( 22. listopadu 2019 15:38 )

Hov.no jim jde o to,že ten předraženej hnusnej patok z Petky nikdo nekupuje,je jim u *** životní prostředí šmejdům ***.m

satelit ( 22. listopadu 2019 14:38 )

Česká trubka-komunistický padouch. Jinak nelze tohoto pisatele pojmenovat.

satelit ( 22. listopadu 2019 14:35 )

Tak si choď do hospody se džbánkem, půllitr za 30,-Kč! Pokud nějakou hospodu máš blízko. Ty fajnovko.

goral ( 22. listopadu 2019 14:32 )

Jenže u PET flaškách je uzávěr, takže burani nemusí vychlemtat celých jeden a půl litru naráz.

satelit ( 22. listopadu 2019 14:31 )

Zase krok do neznáma. Mně to vyhovovalo. Pivu také prospívá větší objem. To jsem teda zvědav, kam to vy chytráci s tím Bruselem-prů.erem dopatláte. Je to od pangejtu k pangejtu. Dejte nám už pokoj!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud