Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Zemanem vyznamenaný Srp spolupracoval s StB, řekli svědci soudu

Miloš Zeman s Karlem Srpem během slavnostního odhalení busty Françoise Mitterranda v červenci 2015.
 (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, sab - 
18. října 2019
15:51

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou Státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodně dnes uvedli při pokračování soudního sporu bývalého šéfa Jazzové sekce s písničkářem Jaroslavem Hutkou předvolaní svědci a badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Miroslav Vodrážka a Petr Blažek. Srp požaduje po Hutkovi omluvu za tvrzení, že donášel komunistické Státní bezpečnosti. Soud odročil projednávání na 21. ledna 2020, kdy bude pokračovat dokazování.

Soud se začal sporem zabývat před rokem. Srpova žaloba na ochranu osobnosti se týká Hutkova facebookového statusu a navazujících výroků, kterými v roce 2017 komentoval Srpovu nominaci do etické komise, jež oceňuje účastníky protikomunistického odboje. Mimo jiné napsal, že "má ve svém estébáckém spise na sebe čtyři udání od Karla Srpa".

Srp byl veden ve dvou svazcích Státní bezpečnosti, vystřídali se na něm tři řídící důstojníci. S tajnou policií se podle nich sešel 151krát, pořídila z nich 299 záznamů. Pod krycím jménem Hudebník byl ve svazku veden jako důvěrník, což značí, že si StB jeho spolupráce považovala a hodnotila jej jako hodnověrného, uvedl předvolaný svědek, bývalý disident a nyní badatel ÚSTR Miroslav Vodrážka. Někdejší šéf Jazzové sekce podle archivních spisů, s nimiž pracoval, bezpečnosti předával informace i k dalším osobám kromě Hutky.

Srp byl zakladatelem Jazzové sekce, která se za komunistické éry podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Byl kvůli tomu i vězněn. Objevil se však také v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti. Soudy dříve rozhodly, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně, protože se nepodařilo prokázat pravost podpisu zavazovacího aktu. Srp tvrdí, že si tehdejší řídící důstojníci zprávy vymysleli.

Blažek: Je to jasné

"Vymyslet si informační zprávy v takovém rozsahu, jako v Srpově případě, nebylo možné," uvedl Blažek. Dodal, že metoda vymýšlení zpráv samotnými pracovníky StB nemá podle jeho informací ekvivalent v žádném dalším státu bývalého východního bloku. "Soud je ostuda Karla Srpa, probírají se věci, které jsou jasné," dodal. Věrohodnost Srpa podle něj snižuje i to, že v minulosti podobně zamlčoval i jasně doložené členství v KSČ.

Prezident Miloš Zeman v roce 2013 ocenil Srpa, který jej podpořil v prezidentské kampani, medailí Za zásluhy. Proti prezidentově snaze o prosazení muže do etické komise se v roce 2017 ozvali také někteří historici, sama komise i současní členové Jazzové sekce. Nominaci nakonec právě kvůli stykům s komunistickou tajnou policií odmítl spolupodepsat tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), což Zeman označil za ubohé. V roce 2017 hlava státu navrhla Srpa také do Rady ÚSTR, nominaci však odmítl Senát.

1912 ( 20. října 2019 07:16 )

SAchr bývalý ministr spálil to co nařídila politická gernitůra v devadesátých letech možná má doma schované spisy okopírované i Ruml !!

1912 ( 20. října 2019 07:13 )

dejte pokoj už z minulostí !Německo se dokázalo vyrovnat se zvěrstvy fašizmu komunismu,a STASI jen my pořád dokola meleme a meleme !!!!!!!!!Raději se zajímejte co se děje dnes ve světě hrozby uprchlíku a válka !!!a naše budoucnost????

Jiřina Ratimcová ( 19. října 2019 18:03 )

Je neuveritelny, co se v tomhle Absurdistanu deje! Komous vyznamenal estebaka a dalsiho mame ve vlade! K tomu neni co dodat. 🤮💩👎🏻

tomik007 ( 19. října 2019 01:10 )

SRP a KLADIVO - to da prece rozum

gabreta ( 18. října 2019 19:13 )

Spálili jen nepotřebné dokumenty. Jinak ty podstatné, do budoucna se hodící, nechal fed. min. vnitra Richard Sacher v dubnu 1990, vyjmout z evidence, zapečetit a uložit!! To se hodilo pro lustrace prvních vlád a parlamentů, no a klidně můžou dneska vytahnout a korumpovat toho, kdo se jim hodí a nebo naopak!! Naprosto stejný, jak to bylo s příslušníkama SS po válce!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa