Válečný hrdina Emil Boček (96) leží v nemocnici v Brně. Zeman mu chce dát metál

Autor: ČTK - 
18. října 2019
08:51

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice. Šestadevadesátiletý Boček je na interní kardiologické klinice. Na dotaz ČTK to bez podrobností řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Vyjádření ministerstva obrany ČTK zjišťuje. Armádní generál Boček má 28. října dostat od prezidenta Miloše Zemana Řád Bílého lva nejvyšší třídy.

Emil Boček je posledním žijícím českým stíhacím pilotem z druhé světové války. Sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě.

Veterán druhé světové války se ve čtvrtek účastnil v Ivančicích na Brněnsku otevření muzea RAF, které nese jeho jméno. Na slavnostním otevření Muzea RAF Emila Bočka zůstal do konce, řekl ČTK starosta Ivančic Milan Buček.

"Pan generál se má aktuálně dobře," řekl Blesku rodinný přítel.

Video  Takhle slavil Emil Boček své 95. narozeniny. Náš poslední žijící válečný stíhací pilot britského Královského letectva od redakce Blesku dostal dort.  - Blesk TV

Řád Bílého lva mu třetí třídy propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010, a to za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Letos v květnu Bočka prezident Miloš Zeman povýšil do nejvyšší armádní hodnosti. Generálské hodnosti mu udělil už v letech 2014 a 2017.

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jana Zechmeisterová potvrdila, že generál je v brněnské fakultní nemocnici. "Na žádost rodiny ale nebudeme poskytovat žádné další informace o jeho zdravotním stavu," uvedla.

Boček sloužil nejprve jako mechanik u 312. stíhací perutě a v závěru války od října 1944 se stal pilotem-stíhačem u 310. stíhací perutě. Z domova odešel tajně v 16 letech v roce 1939. Dostal se do Bejrútu a zúčastnil se bojů ve Francii v létě 1940.

V září téhož roku ve Velké Británii absolvoval pilotní výcvik a byl přijat k Royal Air Force. Další výcvik prodělal v Kanadě a do konce války měl na kontě 26 operačních letů. Z letectva odešel v roce 1946.

Video  Projevy během slavnostního aktu při příležitosti výročí 100 let existence Hradní stráže.  - ČTK, Daniel Vitouš

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 18. října 2019 12:41 )

To mámě chybí do jeho věku 4 roky a je zmrzačená ruskou "doktorkou" na neurologii v Mostě. Za 4 roky už Zeman prezidentem nebude, takže máma zase dostane kulový.

Damir55 ( 18. října 2019 11:51 )

Obrana vlasti je něco jiného než obrana státu,to by totiž musel lítat tady v Československu a to tedy nelítal..něco si načti...

doktormediciny ( 18. října 2019 10:58 )

Damir 55 Trochu jste se unahlil...Obrana vlasti ser da chapat jako soucast boje proti hitlerovskemu Nemecku, boje probihali i nad nasim uzemim...Mimochodem u obce Hostim sestrelili porucika Jonsona /Nemci/..

Damir55 ( 18. října 2019 09:33 )

Řád bílého lva mu třetí třídy propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010, a to za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost...
Tak určitě to byl pilot,ale on se zasloužil o obranu vlasti??Lítal v Anglii ne tady...a navíc docela sranda propůjčit Řad..je vidět co to jsou za ichtyly politici..Kikina a podobní mrchy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud