Pustil Zemanovi Modlitbu pro Martu. Zvukař u soudu přiznal: Měl jsem strach

Autor: ČTK - 
18. října 2019
11:40

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Incident se stal 8. listopadu 2017 na náměstí v Lipníku nad Bečvou, kde se Zeman setkal s občany při své návštěvě Olomouckého kraje. Několik desítek lidí tam vyjadřovalo nevoli vůči prezidentovi zdviženými červenými kartami a Hensl pouštěl hudbu z patra místního penzionu. Policie za ním došla a přikázala mu, aby produkci vypnul. Provedla mu osobní prohlídku a odvezla ho antonem.

Hensl dnes vypověděl, že protestující chtěli podpořit disidenta, polistopadového ministra vnitra a rodáka z Lipníku Tomáše Hradílka, který držel hladovku proti Zemanově opakované kandidatuře na prezidenta. Zvukař dále uvedl, že když si chystal v patře penzionu aparaturu, přišli za ním dva policisté v civilu.

Video  Zeman čelil červeným kartám a hladovkáři. Reagoval i na „kachnu" o údajné rakovině  - OV TV / Facebook

„Představili se jako zástupci policie, prokázali se plackou a řekli, že jsou tam vysláni z důvodu zabezpečení ochrany pana prezidenta,“ popsal Hensl. „Řekli jsme jim, že chceme pustit skladbu, která bude trvat tři minuty, a potom odtamtud odejdeme a mítink nenarušíme,“ pokračoval.

Tito policisté podle něj protestujícím rozmluvili původní záměr vyvěsit z okna vlajku a také chtěli, aby místnost s aparaturou byla osvětlená a zůstal v ní jen jeden člověk. Hensl s tím souhlasil, policisté si okopírovali jeho občanský průkaz a odešli. „Předtím jsem měl strach, ale když přišli ti dva policisté a komunikovali se mnou, uklidnil jsem se a neměl jsem pocit, že dělám něco špatně,“ podotkl.

Při pouštění skladby stál u okna. Připustil, že ho nechal navzdory přání policistů pootevřené, protože jinak by skladba nebyla slyšet. „Najednou jsem za sebou zaslechl šramot. Otočil jsem se a stála tam spousta temně oděných mužů v kanadách a křičeli na mě, ať to okamžitě vypnu,“ vzpomínal s tím, že mu v první chvíli ani nedošlo, že jde o policisty - jiné, než s kterými se setkal předtím.

Skladbu ztlumil, vypnout už ji ale nestihl, protože ho policie odtáhla od přístroje, prohledala ho a oznámila mu, že ho zajistila kvůli možnému přestupku proti shromažďovacímu zákonu. Musel se také znovu legitimovat. „Byl jsem vyděšený, rozhodně jsem se nebránil žádným pokynům,“ řekl k tomu. Dodal, že drsné fyzické násilí proti němu nikdo nepoužil.

Postup mužů zákona vyvolal velké emoce i kritiku části politiků, zvukaře se zastala ombudsmanka. Zásah prověřovalo policejní prezidium, podle nějž byl však v souladu se zákonem.

Za přestupek Henslovi hrozila pokuta až 15.000 korun. Podle závěru úřadů se ale ničeho nedopustil. „Oficiálně jsem se nic nedověděl. Ptal jsem se pana starosty a ten řekl, že to bylo odloženo,“ uvedl k tomu zvukař. Soudní jednání bude pokračovat 20. listopadu výslechem svědků.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

luder ( 20. října 2019 18:40 )

Čau lidi., Čumpelík,
Byl jsem na návštěvě u bratrance v Atlantě, stát Georgia. Ale byl jsem zklamán. Žádné české názvy firem, obchodů, restaurací apod, jako je to u nás anglicky, mluví se tam angličtinou a ne anglickočesky, jako se mluví u nás českoanglicky. Dokonce nikdo nevěděl, kde ČR leží a přitom je v americké ***i nalezlá celá. Dokonce ani nevěděli, kdo to byl Václav Havel. Strašná nevědomost od těch amerických občanů v Atlantě. Ale Matušku a Gotta znali.

nautilus ( 19. října 2019 09:17 )

barda! já vás třískal jako žito chtěl jsem zabránit demokracii špíny,­tune­lářu,­kmotru obrovské korup­ci,ra­bová­ní,o­jebá­vaní lidí flaškou Havlem flaškou Kalouskem zlodějkou rohlíku Němcovou ODS TOP ODA zelení CSSD KDU škoda že jen tak málo jsme vám nandali mohlo být lépe!!

barda ( 18. října 2019 20:23 )

Nevyzvídej chcíplotino a mazej na vlak.

e.lesanova ( 18. října 2019 17:53 )

No, tak "zvukař" Hensl si snaživě "zapro­voko­val"­...sn­ad za to dostal slíbenou odměnu..

kraken110 ( 18. října 2019 16:59 )

Ještě ta tvoje stará myje havloidům ***e?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud