Mynář čelí kvůli kauze soudců třem trestním oznámením. Posoudí je protizločinecká centrála

Autor: ČTK - 
14. února 2019
18:47

Tři trestní oznámení na hradního kancléře Vratislava Mynáře, která se týkají možných zásahů do nezávislosti soudu, postoupil státní zástupce Jan Lelek policejní Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie podle něj bude muset objasnit podstatu jednotlivých podání a posoudit, zda je ve věci dáno reálné podezření z trestného činu.

Policisté si tak mimo jiné mohou Vratislava Mynáře pozvat k podání vysvětlení. Státní zástupce Lelek, který vede Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, obdržel trestní oznámení na Mynáře od senátora Václava Lásky(SEN 21), od platformy Rekonstrukce státu a také od občana, kterého nejmenoval.

„Trestní oznámení jsem postoupil policejnímu orgánu k dalšímu postupu, nikoliv však bez dalšího k zahájení úkonů trestního řízení,“ vysvětlil Lelek. Policii dal konkrétní pokyny, kterými potřebuje „podezření rozptýlit, či potvrdit“. „Zatím nelze usuzovat tak či onak, je to věc dalšího postupu,“ řekl.

Video  Mynář: Se soudci jsem v kontaktu s vědomím Zemana. Pospíšil je v šoku: „Nepřijatelné!"  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Na vývoj ve věci upozornil senátor Láska na svém facebookovém profilu. „Mé trestní oznámení na Vratislava Mynáře pro jeho zásahy do justice státní zástupce postoupil k vyřešení Národní centrále proti organizovanému zločinu. No, já to nechtěl říct tak naplno. Ale jo, trestní oznámení doputovalo na správnou adresu,“ napsal. 

V další reakci Láska postup státního zastupitelství okomentoval jako „správný a logický krok“. Podle advokáta a někdejšího policejního vyšetřovatele Lásky se Mynář opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Senátor vychází z článků a rozhovorů se soudci, kteří uvedli, že se je Hrad snažil ovlivnit v konkrétních kauzách.

Mynáře se už dříve zastal prezident Miloš Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám. Mynář podle prezidenta nikoho neovlivňoval. Tomu, kdo působí na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.

Video  Hradní kancléř stáhl žalobu kvůli prověrce: „Nedůvěřuje soudům“, oznámil mluvčí prezidenta  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hradnihulvat ( 15. února 2019 06:34 )

Klídek, Mynář se nemá čeho bát. Mafiáni se dokáží ze všeho dostat.

marmat ( 15. února 2019 00:23 )

KDO PLATÍ TYHLE VŠECHNY TROLLY DOLE....Takové exoty nemá sani Bangladéš

hradnisamohonka ( 14. února 2019 21:12 )

Páchneš.

hradnisamohonka ( 14. února 2019 21:08 )

Dokapej.

zdendak ( 14. února 2019 21:06 )

Nenervuj se.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud