Uhlobaron Koláček má nastoupit do švýcarského vězení, za mříže se mu nechce

Aktualizováno -
12. srpna 2019
11:54
Autor: ČTK, tsv - 
12. srpna 2019
11:35

Švýcarsko vyzvalo podnikatele Antonia Koláčka, který je v Česku obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), aby 19. srpna nastoupil v souvislosti s tunelováním MUS do švýcarského vězení. Koláček dnes novinářům řekl, že na doporučení svých advokátů výzvu neuposlechne. O tomto postoji už informoval švýcarské úřady i český soud.

„Potřebuji se plně obhájit před českým soudem a očistit své jméno. Nemohu zklamat své přátele, kteří mi věří, a jednoduše odejít do vězení a ukončit celý příběh MUS bez odpovídajícího prozkoumání a vysvětlení, uvedl k tomu Koláček.

Finančník, který minulý týden oslavil šedesáté narozeniny, doplnil, že plánuje přebývat v Česku a necestovat. Švýcarská strana ho prý zatím neinformovala o možných následcích neuposlechnutí výzvy.

Podnikatel byl ve Švýcarsku odsouzen v roce 2013 k 52 měsícům vězení, a to za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vinu odmítá.

Proti zamítnutí své žádosti o odklad výkonu trestu se chce Koláček odvolat k soudu v Lausanne. „Švýcarsko může a nemusí vydat zatykač. Možná počkají na výsledek toho odvolacího řízení,“ řekl.

Koláčkův právník Bohdan Žáček upozornil, že pokud by finančník nastoupil do švýcarského vězení, tak by jeho trestní stíhání v ČR český soud velmi pravděpodobně zastavil. Manažer by se tak již ve vlasti nemohl hájit.

Žáček podotkl, že podle zavedených konvencí domácí stát nevydává odsouzené bez jejich souhlasu k výkonu trestu do cizího státu. „Lze tu nechat uznat (švýcarský) rozsudek, to ale není jednoduchý postup. Teoreticky si to dovedu představit, ale prakticky ne,“ dodal právník.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. V české větvi případu zahájil pražský městský soud hlavní líčení loni v listopadu a termíny jednání jsou momentálně nařízené až do dubna příštího roku. Obžaloba tvrdí, že Koláček a další obžalovaní vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

agfor ( 12. srpna 2019 19:00 )

Nějak se stále zapomíná na další zločince - třeba na kamarádíčka Oldřicha Klimeckého.

tomlk007 ( 12. srpna 2019 16:02 )

Tomu dobrota a laskavost přímo tryská z ksichtu.Myslím,že je křišťálovější než nebožtík Standa koloťuk

zdenek43 ( 12. srpna 2019 14:24 )

nazorna ukazka MAKANI MAFIOKRACIE v Cesku . . . . . .

na jedne strane SOUDRUH - PRITEL KOLACEK na druhe strane NE-PRITEL a je fuk hlavni je , ze je z PRAVICE !!!!!!!!!!!

+ + + KOLACEK soudy budou probihat donekonecna - az do jeho S M R T I . . . . . .

+ + + lobbista z PRAVA Roman Janoušek - nedomuze se NICEHO - bude B R U C E T ..........


.... Viktor Koláček - Ostravsko Karvinské Doly - OKD - Karbon Invest - Kypr :
O severomoravském gigantu OKD a jeho ukradnutí a zpeněžení ze strany bývalých nejvyssích komunistů + české vlády, obou komor parlamentu, vsech slozek policie ČR a českých tajných sluzeb :
OKD bylo ovládnuto ekonomicky a financne neuveritelným způsobem. Mezi nejvetsími kriminálními úniky majetku v 90. letech 20. století v ČR bude mít tato operace významnou kapitolu. Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a také za peníze samotných OKD....... Soudruh Viktor K o l á č e k je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr O t a v a , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin U l č á k , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojníkem StB - Stanislav P r o s . Spolecnost Metalimex byla zalozená k prelévání desítky miliard za uhlí z OKD . Nekolik vysokých bolseviků vymyslelo plán, jak ukrást OKD. Podnik s obrovským majetkem kolem 32 miliard korun a s jeste vetsími zisky.....

cid2000 ( 12. srpna 2019 13:28 )

Je potřeba potrestat soudce, kteří zametají tyto kauzy uhlo­baro­nů,so­lárních baronů,Bakkally a zveřejnit je na titulcích novin a internetu jejich jména a fotografie za zradu národa !!!!

dostojevskij ( 12. srpna 2019 12:41 )

Bohužel, to je výsledek demokracie v Čechách!!!! Již první kauzy byly zameteny pod koberce!!!!! Je to výsměch!!!!! Všechny omilostněné spekulanty, zloděje, vrahy vrátit zpět do BASY - kouli na nohu a MAKAT­!!!!!!­!!!!!!­!!! A sebrat veškerý majetek!!!! Žádné, že to je matky či ženy a dětí!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud