Uhlobaron a buddhista Koláček, který cvičil u soudu: Slaví 60 a vzpomněl vězněného „parťáka“

Autor: ČTK, for - 
7. 8. 2019
21:08

Finančník a manažer Antonio Koláček je někdejším spolumajitelem Mostecké uhelné společnosti. V roce 2013 byl pravomocně odsouzen švýcarským soudem za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s privatizací MUS. Koláček, který do roku 2018 jmenoval Antonín, je příznivcem buddhismu. 7. srpna slaví šedesátiny. A vyhlíží dle svých slov klíčový okamžik. Bude muset nastoupit i on do vězení ve Švýcarsku, kde se již nachází jiný z exmanažerů MUS Petr Kraus?

Kroměřížský rodák vystudoval pražskou Vysokou školu chemicko-technologickou, poté pracoval jako personalista, mimo jiné u Komerční banky (KB). V roce 1994 stál s Petrem Krausem u vzniku společnosti Newton Financial Management Group. O rok později usedl do představenstva MUS, a to jako vrchní personalista KB, která ve firmě vlastnila podíl. V letech 1993 až 1997 zároveň působil v dozorčí radě banky.

Postupně se stal nejvlivnějším manažerem MUS a byl rovněž generálním ředitelem Appian Group, která MUS ovládla. V roce 2005 spolu s manažerem Lubošem Měkotou (ten v březnu 2013 zemřel) získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi.

Koláček se poté z byznysu stáhl a nyní se věnuje buddhismu a cestování. Je zakladatelem a majitelem společnosti Maitrea zaměřené na duchovní rozvoj.

Švýcarský soud ho v roce 2013 v kauze MUS uznal vinným z podvodů a praní špinavých peněz a zatím nepravomocně odsoudil na čtyři roky a čtyři měsíce do vězení a udělil mu i peněžitý trest. V prosinci 2017 pak švýcarský nejvyšší soud zamítl jeho odvolání.

Z archivu někdejšího uhlobarona: Koláček v knize "Jak se těží miliardy?" tvrdí, že Zemana znalZ archivu někdejšího uhlobarona: Koláček v knize "Jak se těží miliardy?" tvrdí, že Zemana znal | Reprofoto Luboš Xaver Veselý: Jak se těží miliardy

Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajného vytunelování MUS loni v listopadu. Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím Česku údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají.

Vyhlíží klíčový okamžik. Bude muset za švýcarské mříže?

Letos v květnu měl původně nastoupit do švýcarského vězení, o čemž se vedou jednání, která mají odkladný účinek. Koláček dříve řekl, že za mříže ve Švýcarsku nechce, protože se hodlá osobně hájit u pražského soudu.

„Situace v hlavním líčení u českého soudu se nám nyní vyvinula tak, že paní předsedkyně senátu rozhodla o dalších termínech soudního líčení. Pokračovat se bude v říjnu 2019 v týdnu od 1.10. do 4.10., pak v prosinci 2019 od 9.12. do 13.12. a v dubnu 2020 od 6.4. do 9.4. Z toho vyplývá, že se ani pan státní zástupce, ani předsedkyně senátu nechystají soudní proces ve věci Mostecká uhelná v brzké době zastavit, přestože u soudu již bylo provedeno mnoho důkazů a svědeckých výpovědí, které svědčí o naší nevině,“ vzkázal v červnu na svém webu Koláček, který buddhistické cviky předváděl přímo v soudní síni během letošních únorových jednání.

Od loňského října probíhá soud s podnikatelem Antonio Koláčkem a skupinou manažerů, kteří měli podvést Českou republiku tím, že před odkupem státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) zatajili, že už vlastní většinu jejich akcií. Tu měli získat prostřednictvím dalších firem.Od loňského října probíhá soud s podnikatelem Antonio Koláčkem a skupinou manažerů, kteří měli podvést Českou republiku tím, že před odkupem státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) zatajili, že už vlastní většinu jejich akcií. Tu měli získat prostřednictvím dalších firem. | Petr Horník / Právo / Profimedia

„Klíčovým okamžikem nyní bude, jestli Švýcarsko odsouhlasí odložení mého nástupu do vězení na tak dlouhou dobu a počká na konečné pravomocné rozhodnutí v Čechách. Modlím se, aby švýcarské orgány tentokrát rozhodly spravedlivě a umožnily mi obhájit se naplno v domácím prostředí. Věřím, že budu mít dost sil a trpělivosti celou tu dlouhou cestu ještě ujít. Z celého svého Srdce děkuji všem, kteří mi na této cestě pomáhají a podporují mě. S velkou láskou Antonio,“ dodal Koláček.

Nový vzkaz Koláčka a stížnosti Krause na Švýcary

Jen den před svými 60. narozeninami pak Koláček přidal nejnovější vzkaz, ve kterém sdílí rozhovor s dalším někdejším manažerem MUS Petrem Krausem, „který je vězněn ve Švýcarsku“, podotýká Koláček a dodává: „Přeji vám krásné léto“.

To však nemá exmanažer MUS Petr Kraus. Byl totiž zadržen 14. května na letišti v Ženevě a v současné době se nachází ve věznici Bellechase. V rozhovoru pro Českou justici si nedávno postěžoval, že nedostal žádné oficiální vysvětlení. „Z různých útržkovitých informací se však zdá, že Švýcarsko každého, kdo je odsouzen k trestu odnětí svobody, a nemá ve Švýcarsku bydliště, práci, nebo majetek, považuje za pobudu a automaticky ho zařadí na seznam hledaných a k zatčení určených osob,“ uvedl Kraus. 

Zatčení však nepřišlo z čistého nebe, Kraus byl souzený společně s Koláčkem ve švýcarské Bellinzoně již v roce 2013. Na švýcarský přístup si vězněný Čech však dál otevřeně stěžuje.

Do země prý přijel v dobré víře. „Navíc jsem už v té době věděl, že Antonio Koláček, který je ve stejné pozici odsouzeného jako já, výzvu k nástupu trestu obdržel. Požádal poté úřední cestou o odklad nástupu s ohledem na probíhající české hlavní líčení. A tento odklad mu byl poskytnut. Proč se v mém případu chová Švýcarsko jako zbojník, číhající za bukem, si nedovedu vysvětlit,“ dodal Kraus, který rovněž tvrdí, že při privatizaci Mostecké uhelné „k podvodu na české vládě dojít nemohlo“.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zdenek43 ( 8. srpna 2019 09:56 )

1999 - v červenci vláda Miloše Z e m a n a na návrh ministra průmyslu Miroslava G r é g r a prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v MUS za 650 milionů korun .... 2003 - v listopadu Česká televize přinesla informaci, že privatizací MUS se zabývá česká protikorupční policie .... VLADA soudruhu-pratel z CSSD Zeman­+Spi­dla+Gr­oss+P­arou­bek 1998-2006 .... 2008 - P o l i c i e CR znovu případ MUS o d l o ž i l a . Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace, ale žádná pochybení neshledala .... 2011 leden - deník MF DNES uvedl, že 2011
leden - deník MF DNES uvedl, že peníze z privatizace MUS zprostředkovaně mířily k oficiálním stranickým představitelům ČSSD, která v době vlády Miloše Zemana odprodala státní podíl ve firmě ........ !!!!! PENIZE z privatizece Mostecke uhelne MIRILY K STRANICKYM PREDSTAVITELUM CSSD - Milos Z E M A N !!!!!! - nooooooooo a nic se v Cesku NEDELO soudy NIC - pplicie NIC . . . . . . . . MEDIA TAKTEZ NIC.

JENOMZE v zahranici TO jelo na plne obratky - ALE v Cesku MEDIA NIC - 2005 - v červnu začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z Mostecké uhelné byly nelegálně vyvedeny peníze následně vyprané ve Švýcarsku ,,,,, 2008 - Švýcarská prokuratura zablokovala na švýcarských účtech podezřelých přes 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) ,,,,, 2010 - v září vyslechli š v ý c a r š t í vyšetřovatelé bývalého premiéra Miloše Z e m a n a a bývalé ministry jeho vlády Vladimíra Š p i d l u, Miroslava G r é g r a a Eduarda Z e m a n a ,,,,,
2011 - říjen - švýcarská prokuratura obvinila sedm lidí z praní špinavých peněz a podvodných finančních machinací kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti ,,,,, 2013 březen - obviněný Měkota zemřel, říjen - švýcarský soud uznal 6 obviněných, kteří se dožili rozsudku, vinnými z podvodu a praní špinavých peněz, listopad - švýcarský soud nepravomocně rozhodl, že celá částka zablokovaná na účtech obviněných má připadnout CH

houslista ( 8. srpna 2019 09:42 )

toho tuneláře nemohl někdo do tý ***e nakopnout zrovna tak naše politiky kteří i přes upozornění uřadu Švýcaru schválně neragovali na správu že tam mají zadržených 12miliard proč asi,přeci čekali jak to dostat do svých kapes.zrovna tak státní zastupitelství proč Bradáčová neklekne na miliardy ale stále na objednávku řeší Babiše na opravdové tuneláře,kmotry v miliardách se nesmí kleknout ty mají miliardy na uplatky Kalou­sek,pos­pišil­,Bém,atd to jsou chovné koně policie,státních zástupcu,soudcu.

zdenek43 ( 8. srpna 2019 09:40 )

Ministr Vladimír Mlynář podporuje prodej Severoceských dolů do rukou Appianu a je mu jedno, komu Appian patrí. Na ceste vzhůru potreboval Kolácek pomoc soudruhů politiků více nez Kellnerovo PPF. Mezi prvními spojenci Kolacka byl poslanec ČSSD za Most Josef Hojdar , který verboval u obcí, aby prodaly své podíly. Lidovec ministr zahranicí Cyril Svoboda dostal nabídnuto místo ve správní rade charitativního fondu Appian jménem Most Nadeje, který ve spolupráci s katolickými charitami podporuje detské domovy. Reditelem fondu Appian je dlouholetý poslanec a dríve mluvcí lidovců Jaroslav Orel. Kolácek má jeste 3 plány : koupit Severočeské doly, získat kontrolu nad ČEZ a prolomit tezební limity chránící severoceské obce. Po rozjezdu Temelína ocekává Kolácek snízení tezby uhlí o 20 %. Získá-li Severoceské doly Chomutov a spojí-li je s Mosteckou , propustí 4000 zamestnanců. V roce 2005 chce stavet novou uhelnou elektrárnu. Ale plán Kolácka drhne a nikdo zvencí neví proc. Skupina Appian neuspela 2003 v soutezi o Severoceské doly. V posledních letech firma ukládala miliardy korun do lichtenstejnské nadace Portoinvest a Porteuroinvest ulozila miliardy do svýcarského Synergoinvest. Financní transakce jsou komplikované a neprůhledné jako transakce Kozeného s Dingmanem od Harvardu. Hospodarení spolecnosti Appian Group je pochybné , je prázdnou schránkou bez financních prostredků , dosud zila z rezerv Mostecké uhelné a ted potrebuje Severoceské doly jako novou dojnou krávu.......

Vladimír Mlynář nar. 1966 ... na přelomu 20. a 21. století poslanec Poslanecké sněmovny za Unii svobody, roku 1998 ministr bez portfeje ve vládě Josefa T o š o v s k é h o a v letech 2002–2005 ministr informatiky ve vládě Vladimíra Š p i d l y a vládě Stanislava G r o s s e . V současnosti ředitel komunikace investiční skupiny PPF........

tomik007 ( 8. srpna 2019 02:22 )

Uz jenom se nauczit po slovensku

illenne ( 7. srpna 2019 23:20 )

Tihle milionáři ev. miliardáři už nevědí, čím by pobavili . Ti soudci jsou z toho pěkně v úžasu, taková komédie naživo není každý den.

Zobrazit celou diskusi
Další videa