Uhlobaron buddhista prováděl u soudu rituál. K Mostecké uhelné svědčil i Zemanův exministr

22. 2. 2019
17:52

Od loňského října probíhá soud s podnikatelem Antonio Koláčkem a skupinou manažerů, kteří čelí obvinění v případě odkupu státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS). Tu měli získat prostřednictvím dalších firem. Koláček v pondělí soud požádal, aby trestní stíhání zastavil a svoji žádost doprovodil buddhistickým rituálem. Soud probíhal dál a v pátek odkup společnosti hájil i exministr průmyslu a obchodu Zemanovy vlády Miroslav Grégr.  

Podnikatel Antonio Koláček tvrdí, že soud má už teď dostatek důkazů o jeho nevině a měl by ho zprostit obvinění. Hájí se tím, že o financích a investicích rozhodovalo představenstvo společnosti. 

„Nikdy nešlo o mé samostatné rozhodování, ale o rozhodování kolektivního orgánu, tedy představenstva MUS, kterého se navíc vždy účastnili i zástupci dozorčí rady,“ řekl Koláček, který se dal na buddhistickou cestu, což u soudu názorně demonstroval.

Soudkyně ho nechala jeho rituál dokončit, v případě kauzy Mostecké uhelné, kterou vedle českých soudů řešily i soudy ve Švýcarsku, však jde „sranda“ stranou a kromě Koláčka jsou obžalovaní i manažeři Oldřich Klimecký, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Petr Kraus. Na nákup státních akcií měli použit peníze z majetku MUS. Tím měla vzniknout škoda 3,2 miliardy korun.

Co se švýcarských soudů týče, pravomocně byl odsouzen Koláček na 52 měsíců a Kraus na 16 měsíců ve vězení. Ostatní se proti svým švýcarským trestům, které se pohybují mezi 26 a 46 měsíci, odvolali a čekají, jak dopadne odvolací řízení. Koláček by měl trest nastoupit 2. května. Pokud to udělá, jeho trestní stíhání v Česku skončí. Podle platného práva totiž nemůže být za stejný skutek odsouzen dvakrát.  

Grégr odkup hájí

Rovněž někdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr v pátek u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné, který v roce 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana schválila na jeho návrh. Uvedl, že pro národní hospodářství bylo toto řešení v danou chvíli optimální. Opakovaně také zdůraznil, že k někdejším manažerům MUS obžalovaným z tunelování společnosti nemá žádný osobní vztah a že se považuje za neutrální osobu.

Odprodej 46procentního státního podílu firmě Investenergy za 650 milionů korun schválila Zemanova vláda jednomyslně. Grégr tvrdí, že nevěděl o souvislosti mezi Investenergy a další společností Koláčka a spol. Appian Group - a ani o tom, že za Appian stojí vlastníci majoritního podílu v MUS, tedy obžalovaní manažeři.

Zároveň ale na dotaz soudkyně pražského městského soudu Grégr připustil, že v kuloárech nebylo žádným tajemstvím, že management MUS usiluje o výhradní vlastnictví firmy.

Devětaosmdesátiletý Grégr řekl, že privatizaci MUS považuje za standardní a úspěšnou. Privatizovat státní podíl bylo podle něj zapotřebí poté, co stát ztratil v roce 1998 ve společnosti majoritu, takže nemohl zasahovat do jejího rozhodování v době, kdy před MUS stály zásadní a stěžejní úkoly.

„Skoro jsme byli rádi, že jsme se toho zbavili,“ poznamenal. Grégr byl od počátku zastáncem přímého prodeje státního podílu. Druhou variantou, kterou původně prosazovalo ministerstvo financí, byla soutěž. „To se většinou nedotáhne a většinou se také vysoutěží menší cena,“ vysvětlil exministr svůj postoj.

Cena 650 milionů korun podle něj odpovídala tržní hodnotě akcií navýšené o 25 procent. „Investenergy jsem považoval za brokerskou společnost, která nakupuje akcie, což je běžný způsob nákupu akcií na trhu. Neviděl jsem v tom žádný problém,“ podotkl bývalý sociálnědemokratický politik.

Dodal, že pochybnosti měl naopak ohledně prostředků, za které byla předtím odkoupena majoritní část MUS. Po nástupu do funkce jej prý kdosi na ulici anonymně upozornil na to, že z firmy jsou vyváděny peníze do společnosti Newton, kterou založil obžalovaný Antonio Koláček. Grégr dnes řekl, že to ústně sdělil tehdejšímu ministrovi Jaroslavu Baštovi, který měl na starosti zpravodajské služby.

Bašta mu prý následně řekl, že věc prověřil a že je všechno v pořádku. „Tím jsem to pro mě považoval za skončené. Nikoho dalšího z vlády jsem o tom neinformoval,“ doplnil Grégr na otázku soudkyně. Ohledně Newtonu se prý později dověděl, že převod peněz z MUS měl „charakter půjčky“.

Státní zástupce: Vláda nevěděla, komu prodává

„Dneska se potvrdilo, že stát věděl, komu prodává. Vědělo se to v podstatě už od roku 1998. Ti, kdo prodávali, neměli žádný důvod neprodat zbytkový podíl MUS tomu subjektu, který akcie koupil. Neexistovaly žádné pochybnosti o právní stránce prodeje,“ komentoval Grégrovu výpověď Antonio Koláček. Stát chtěl prodat podíl a jedinou jeho preferencí bylo prodat ho subjektu, který zajistí pokračování činnosti MUS,“ přidal se Čmejla.

S touto interpretací nesouhlasí státní zástupce Radek Bartoš. Připomněl, že obžaloba klade manažerům za vinu podvod - tedy to, že vláda nevěděla, komu akcie prodává a že za ně bude zaplaceno penězi pocházejícími ze samotné MUS.

 

„Pokud bylo tak notoricky známé, že akcionáři MUS jsou vlastně jejími manažery, proč to nikdy nebylo veřejně přiznáno? Proč tam vystupovala společnost Appian jako americká investiční společnost a Investenergy jako švýcarská brokerská společnost? Proč tedy manažeři neřekli, že Investenergy je společnost, kterou ovládá pan Koláček, pan (Luboš) Měkota, pan Klimecký, od určité doby spolu s panem Čmejlou a Krausem? Toto veřejně nikdy nepadlo. Tyto společnosti nikdy neidentifikovaly své skutečné vlastníky,“ řekl Bartoš novinářům.

K věci se měl dnes vyjádřit i bývalý ministr financí Pavel Mertlík, nakonec se na něj však nedostalo. Soud ho předvolá v dubnu, kdy bude hlavní líčení pokračovat.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 360p

yokky ( 27. února 2019 14:57 )

Zavrit Okamzite,,,na nic necekat

liskabystrouska ( 24. února 2019 08:30 )

kaspar jeden ještě tohle cr podporuje

zkratik ( 22. února 2019 23:20 )

…...Koláček, který se dal na buddhistickou cestu, což u soudu názorně demonstroval. Soudkyně ho nechala jeho rituál dokončit... soudkyně měla hlavně Antonia kopnout do tý jeho vystrčený (_!_)

Mormor ( 22. února 2019 21:57 )

...pamatuju si jak jsem před 20 lety vozil ukrajinsky papalase do restaurace shenk v pardubicich grossoj na pokec ...uz tenkrat rikali ze to smrdi ale ze tata zeman se o kluka postara ….kluk mu cuknul a od ty doby zeman zhrzene tresta ….ještě si pamatuju jak kecaly o nejakejch odborovejch fondech mostecky uhelny na kterých měli bejt stamiliony ...hh ….jo ...a ze je narade plzen ….a pivo to urcite nebylo

tomik007 ( 22. února 2019 20:28 )

A takovouhle "p r d e l" z cehunu maji vsichni miliardari/ drive komanczove

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa