Kauza OKD stála Čechy 6 miliard, pachatelé chybí. Trojici obžalovaných soud zprostil viny

Autor: ČTK, tva - 
11. 4. 2019
17:25

Trojice mužů obžalovaných v případu souvisejícím s údajně nevýhodnou privatizací těžební společnosti OKD nespáchala trestný čin. Zprošťující rozsudek ve čtvrtek potvrdil Městský soud v Praze, který zamítl odvolání státního zástupce. Obžalobě čelili bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek k ceně státního podílu v OKD. Verdikt je nyní pravomocný.

Obžalovaní nebyli ti, kteří stanovili časový prostor pro vypracování podkladů,“ podotkla předsedkyně odvolacího senátu Věra Trojanová s tím, že lhůtu pro vypracování podkladů pro jednání s kupcem - skupinou Karbon Invest - určila tehdejší vláda. „Že jsou to termíny naprosto šibeniční a krátké, na tom se shodli všichni znalci,“ upozornila soudkyně.

Obžaloba tvrdila, že Doucha vytvořil hrubě zkreslený posudek, kterým výrazně ovlivnil ocenění OKD směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé další majetky a hrubě podhodnotil cenu 40 000 bytů vlastněných OKD. Hrozilo mu za to až desetileté vězení.

Kutovi se Škurkem, kteří vypracování posudku zadali, mohly soudy uložit až osm let za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Všichni obžalovaní vinu odmítali.

Prodej akcií OKD schválila v září 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Karbon Invest získala státní podíl za 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena podílu nejméně 9,8 miliardy, a státu tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy. Karbon Invest prodal OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček


Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

petr12 ( 14. dubna 2019 11:10 )

nebylo by načase zrušit soudní mafii za třicet let ještě nikdy nezavřeli,nazabavili majetek politikovi,uředníkovi,manažerum,tunelářum,zlodějum,kmotru, tak k čemu soudce nemuže to dělat vrátný nějaké firmy

hejhej ( 13. dubna 2019 15:29 )

Pachatelé nechybí, jen naše justice je nehodlá odsoudit !!!!

victor1 ( 13. dubna 2019 12:27 )

Výborně!A prý jsme právním státem.Leda HOWNO!Spíš bezprávním,ne?Čučkaři zase selhali.

kradlous ( 13. dubna 2019 08:46 )

Tento soud již několik takových gaunerů osvobodil.To je Pražská kavárna.

kradlous ( 13. dubna 2019 08:43 )

Justice to ví,ale nepoví!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa