Expremiér Špidla vypovídal kvůli OKD dvě hodiny. Přijít má i Sobotka

Autor: ČTK, nkov - 
26. července 2018
19:13

Bývalý premiér a později eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) vypovídal dnes před sněmovní vyšetřovací komisí k privatizaci těžební společnosti OKD zhruba dvě hodiny. Otázky se podle něho týkaly doby, kdy působil ve vládě. Tehdy se prodej menšinového státního podílu v OKD připravoval. Před novináři ale Špidla příliš sdílný nebyl.

„Jednání komise je uzavřené a z toho důvodu vám žádné podrobnosti neřeknu,“ uvedl před novináři. Špidla nechtěl ani hodnotit svůj současný prodej minoritního podílu státu v OKD, když odpověděl, že k tomu žádné komentáře dávat nebude. „Základní situace vznikla privatizací v roce 1996. Tím byly karty rozdané,“ podotkl pouze. Ve druhé polovině 90. let stát ztratil v OKD většinu.

Kromě Špidly přišel i právník Pokorný

Před komisi dnes dorazil také právník Radek Pokorný, strávil s nimi necelou půlhodinu. V odpovědích na dotazy se odkazoval podle předsedy komise Lukáše Černohorského (Piráti) na advokátní tajemství. Před Pokorným komise vyslechla bývalého zaměstnance Fondu národního majetku (FNM) Jana Juchelku.

„Pan Pokorný se odkázal na to, že je vázán advokátním tajemstvím, což komise musí respektovat,“ řekl novinářům Černohorský. Celkově prý ale výslechy svědků plní jeho očekávání.

Přínosné vysvětlení Juchelky

Debatu s Juchelkou obecně zhodnotil člen komise Leo Luzar (KSČM) jako docela zajímavou. „Už to, že mohl přijít a vysvětlit některé věci, které jsme neznali, bylo přínosem,“ řekl novinářům Luzar.

Juchelka působil ve FNM od poloviny 90. let a v době, kdy se vyjednávalo o prodeji menšinového státního podílu těžařské společnosti firmě Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy, byl předsedou výkonného výboru fondu. FNM připravoval privatizační smlouvu. U soudu v kauze OKD Juchelka využil práva nevypovídat.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček

Pokorný při příchodu do Sněmovny nechtěl na dotazy novinářů odpovídat. Při odchodu se novinářům vyhnul. Pokorného advokátní kancelář podle Mladé fronty Dnes si společnost Karbon Invest najala na přípravu podkladů pro Evropskou komisi.

Přijít má i Sobotka

Karbon Investu údajně zadal zpracování někdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl v době prodeje minoritního státního podílu ministrem financí. Sobotka by měl před komisi předstoupit v pátek odpoledne.

Dopoledne by měli dorazit bývalí ministři průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a Jiří Rusnok, který je nyní guvernérem centrální banky.

Špidla byl ministerským předsedou v době, kdy se prodej minoritního státního podílu v OKD společnosti Karbon Invest chystal. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun v květnu 2004 neschválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O čtyři měsíce později kabinet Stanislava Grosse schválil prodej firmě Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je i plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů a osob.

Privatizací menšinového podílu v OKD se zabývá soud. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Sobotka u soudu obhajoval cenu jako tržní.

Soud začátkem května nepravomocně osvobodil znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ceny podílu. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy FNM Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Státní zástupce se proti tomu odvolal.

Video Expremiér Špidla na sjezdu ČSSD - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička

andy83 ( 26. července 2018 20:37 )

Ne, nic neviděl, nec neslyšel, ALE hlavně nic neudělal. Ať tak či, tak vždy řekne : já nic já mizikant

tenco ( 26. července 2018 19:52 )

To už není o vulgárních výrazech, ale o beztrestnosti této pakáže, na ně není nic silného.Oni parchanti žijí z našich daní a mají pro nás pracovat.

doktormediciny ( 26. července 2018 15:00 )

Tenco.....Neni to trochu silne...Kdyby tam sedel nekdo jiny, je to zrejme stejne...Pros OKDS n emohly zustat statni..Nejake vulgarni vyrazy nic neresi/mylim/

tenco ( 26. července 2018 14:24 )

Špidlo ty s v i n ě jak se ti žije s důchodem 100 000 za pět let práce v EU parlamentu.

tenco ( 26. července 2018 14:21 )

Všechny ty šmejdy socanský zavřít, sebrat nemovitosti, zablokovat účty, s v i n ě. Urban řekne, kdybych to věděl tak jsem pro nehlasoval, kur wa já když způsobím škodu zaměstnavateli tak platím jak mourovatej a můžu řvát jak chci, že jsem nevěděl, že to tak dopadne. Střílet je jak koroptve.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud